ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД РОЛІ БІБЛІОТЕК В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ОРГАНІВ ВЛАДИ І ГРОМАДЯН, РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННОГО ВРЯДУВАННЯ

ЗаявникХилько Максим Миколайович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідКруглий стіл Діяльність інституту президентства в умовах війни: виклики та особливості комунікації
Назва доповідіЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД РОЛІ БІБЛІОТЕК В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ОРГАНІВ ВЛАДИ І ГРОМАДЯН, РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННОГО ВРЯДУВАННЯ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 025.5:351.852:351.9
Хилько Максим Миколайович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-6365-339X,
кандидат філософських наук, старший науковий співробітник,
завідувач інформаційно-аналітичного відділу Фонду Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: khylko@ukr.net

ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД РОЛІ БІБЛІОТЕК В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ОРГАНІВ ВЛАДИ І ГРОМАДЯН, РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННОГО ВРЯДУВАННЯ

Проаналізовано досвід ролі бібліотек в інформаційному забезпеченні адміністративних органів і громадян, а також розвитку електронного врядування в сучасному світі, де постійно зростають обсяги інформації, яку необхідно враховувати для прийняття управлінських рішень.
Ключові слова: інформаційні потреби, інформаційна грамотність, електронне врядування, органи влади, громадянське суспільство, бібліотека.

У сучасному світі, де постійно зростають обсяги інформації, яку необхідно враховувати для прийняття управлінських рішень, зростає і важливість використання бібліотеками інноваційних підходів з метою задоволення інформаційних та аналітичних потреб органів влади, сприяння прозорості та ефективності державного управління, підвищення рівня поінформованості й інформаційної грамотності громадян. Не дивно, що в сучасних академічних дослідженнях національні бібліотеки розглядаються як частина «м’якої сили» держави, будучи невід'ємною частиною побудови національної ідентичності (Еміліа Белл), передаючи наративи політичної та історичної легітимності й приймаючи участь у публічній та культурній дипломатії (Рендолф Маріано, Андреас Варгеім), міжнародному партнерстві та культурно-політичному дискурсі (Юан Ґутіеррез, Франціско Бой).
Вивчаючи питання взаємопов’язаності розвитку електронного врядування та еволюції ролі бібліотек, американські дослідники (Пол Яґер, Наталіе Ґреене, Джонг Бертот, Наталіе Перкінс, Еміли Уол) вже понад десятиліття тому дійшли висновків, що ефективність впровадження електронного врядування залежить від публічного доступу до технологій, навчання та підтримки, що їх надають публічні бібліотеки, а отже ефективний розвиток першого неможливий без підтримки розвитку останніх. Пол Яґер та Джонг Бертот наголошують, що доступ до урядової інформації є невід'ємним елементом демократії з часів заснування американської республіки. Коли обсяг урядової інформації значно збільшився, розвиток електронного урядування зробив доступ до урядової інформації та послуг в мережі інтернет надзвичайно важливим для участі в житті суспільства та взаємодії з урядом. Однак далеко не всі громадяни мають можливості вільного доступу до урядової інформації та електронного урядування, і в багатьох населених пунктах навіть технологічно розвинених США публічні бібліотеки є єдиним місцем безкоштовного публічного доступу до урядової інформації та послуг електронного урядування. Таким чином бібліотеки виконують роль гаранта доступу до електронного урядування всіх громадян, незалежно від їх місця проживання і соціального статусу.
Наприклад, з метою збереження і розширення можливостей використання бібліотек з метою доступ до урядової інформації та комунікацій з органами влади, у США діє проект «Грамотність з відкритими даними» (Open Data Literacy), який фінансується за рахунок гранту Інституту музейних та бібліотечних послуг. В Англії ініціатива «Бібліотеки забезпечують: Амбіції публічних бібліотек в Англії на 2016-2021 роки» (Libraries Deliver: Ambition for Public Libraries in England 2016 to 2021) зробила акцент на важливості бібліотек у підтримці відкритих даних та цифрових послуг, а Інноваційний фонд «Можливості для всіх» (Opportunities for Everyone) пілотував проекти бібліотечних послуг для соціально вразливих громадян. У канадському штаті Онтаріо вже з 2013 року 100% публічних бібліотек надають доступ до урядової інформації та підтримку для заповнення онлайн-форм для електронних комунікацій з органами влади. Курс на запровадження електронного урядування там розпочався ще в 1990-х роках, і з тих пір ця стратегія дозволяє заощаджувати державні кошти на всіх рівнях комунікацій органів влади і громадян. Національна парламентська бібліотека Японії надає інформаційну підтримку урядовим установам та громадянам, а також забезпечує доступ до великої кількості друкованих та електронних ресурсів, які допомагають урядовцям у їхній роботі.
У країнах ЄС, в рамках програми «Об'єднуючи Європу» (Connecting Europe), публічні бібліотеки представляють мережу публічних пунктів цифрового доступу до електронного урядування, допомагають громадянам знаходити та аналізувати дані, що стосуються різних аспектів державної політики, таких як охорона здоров’я, освіта, економіка тощо. Вже на початку 2010-х років кожен четвертий користувач бібліотек у ЄС використовував їх для взаємодії з органами державної влади. Важливою складовою діяльності сучасних бібліотек є також розвиток інформаційної та цифрової грамотності громадян, зокрема за допомогою проведення відповідних освітніх програм та тренінгів. Наприклад, у 2020 році публічні та академічні бібліотеки Німеччини провели понад 140 тис. публічних заходів та навчальних курсів.
Робота бібліотек в різних державах має свої певні особливості. Приміром, у США президентські бібліотеки-музеї (станом на 2024 рік їх діє тринадцять) відіграють ключову роль у збереженні та доступі до документів, пов’язаних з діяльністю президентів та їх адміністрацій, тоді як в інших країнах система президентських бібліотек не є настільки розвиненою. У Німеччині і деяких штатах Канади бібліотеки більш активно інтегровані у систему державного управління і забезпечують громадянам широкі можливості комунікувати з урядовими установами в електронній формі за допомогою ресурсів бібліотек. Великобританія і Франція роблять акцент на підтримках програм з цифрової грамотності, щоб допомогти громадянам навчитися краще орієнтуватися у цифровому середовищі та використовувати урядові послуги онлайн. При цьому, певні відмінності в акцентах не змінюють головних тенденцій на посилення ролі бібліотек у підтримці відкритих даних, доступу громадян до урядових ресурсів, посилення інформаційної та цифрової грамотності, підтримки наукових та аналітичних потужностей, необхідних для прийняття обґрунтованих і ефективних управлінських рішень.

UDC 025.5:351.852:351.9
Maksym Khylko,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-6365-339X,
PhD in Philosophy, Senior Researcher,
Head of the Information and Analytical Department, Foundation of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
e-mail: khylko@ukr.net

FOREIGN EXPERIENCE OF THE ROLE OF LIBRARIES IN PROVIDING INFORMATION TO PUBLIC AUTHORITIES AND CITIZENS, AND DEVELOPING E-GOVERNANCE

The experience of the role of libraries in the information support of administrative bodies and citizens, as well as the development of e-government in the modern world is analysed, when the amount of information that needs to be considered for making decisions is constantly growing.
Keywords: information needs, information literacy, e-governance, government, civil society, library.