НАЦІОНАЛЬНІ БІБЛІОТЕКИ В СИСТЕМІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ ЯК СУБ’ЄКТ НАУКОВО-ІНФОРМАЦІЙНОЇ ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ЗаявникМатвійчук Лариса Олександрівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіНАЦІОНАЛЬНІ БІБЛІОТЕКИ В СИСТЕМІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ ЯК СУБ’ЄКТ НАУКОВО-ІНФОРМАЦІЙНОЇ ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 026.06:004

Матвійчук Лариса Олександрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7230-9053,
кандидатка наук із соціальних комунікацій,
старша наукова співробітниця,
інформаційно-аналітичний відділ,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: l.matvijchuk@ukr.net

НАЦІОНАЛЬНІ БІБЛІОТЕКИ В СИСТЕМІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ ЯК СУБ’ЄКТ НАУКОВО-ІНФОРМАЦІЙНОЇ ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Проаналізовано поняття «академічні бібліотеки», виокремлено національні бібліотеки в системі Національної академії наук України. Наголошено на важливості їх науково-інформаційної та соціокультурної діяльності та актуальності досліджень цих напрямків роботи.
Ключові слова: НБУВ, ЛННБ України ім. В. Стефаника, бібліотеки НАН України, науково-інформаційна діяльність, соціокультурна діяльність.

Затребуваність інформаційного супроводу наукової діяльності, системного науково-інформаційне забезпечення культурних та освітніх процесів залишається актуальною константою суспільного життя в Україні. Бібліотечна діяльність, спрямована на задоволення цих потреб, реалізується на різних рівнях. Водночас очевидно, що саме наукові бібліотеки виступають головними інформаційними центрами продукування відповідного знання, його поширення та надання доступу до нього; виконують роль науково-методичних центрів.
У цьому контексті особливої уваги потребує дослідження науково-інформаційної та соціокультурної діяльності академічних бібліотек. Втім, перш ніж звернутись до конкретизації цього питання, варто уточнити термінологічні нюанси, пов’язані із дефініціями «наукова» та «академічна бібліотека». Якщо звернутись до профільних законів, а саме ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність», з’ясуємо, що безпосередньо про академічні та наукові бібліотеки у нормативній базі не йдеться, водночас є згадки про виокремлення спеціальних за призначенням бібліотек, в т.ч. бібліотек академій наук, науково-дослідних установ і т.д. (ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу»). У свою чергу ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» згадує бібліотеки як «наукові підрозділи», в т.ч. Академії наук.

Якщо звернутись до вживання поняття «академічна бібліотека» у науковій літературі, виявимо певну термінологічну синонімію. По-перше, широко вживаним це поняття є на позначення бібліотек в системі НАН України (йдеться про понад 100 установ, кожна з яких має досить вузьку спеціалізацію відповідно до своєї належності до структури академічних інститутів). У цьому контексті академічні бібліотеки досліджують бібліотекознавиці Г. Солоїденко, О. Сокур, О. Клименко, Н. Захарова.
У ширшому контексті зустрічаємо також іменування, коли назву «академічна» використовують до будь-яких бібліотек, що здійснюють наукову діяльність, та / або забезпечують дослідницькі проєкти чи освітній процес. Така практика має давні корені у західній науковій думці і досить типова щодо бібліотек закладів вищої освіти. Як бачимо, використання визначень «наукова» та «академічна» щодо бібліотек є досить поширеним в силу задоволення такими установами науково-дослідних та освітніх потреб користувачів. Водночас ця практика приводить до об’єднання під цими парасольковими термінами досить різних бібліотек, дослідження яких у єдиному контексті не завжди доцільне. Тож є сенс виокремлювати як об’єкт окремого дослідження бібліотеки, що виступають науково-дослідними, методичними центрами в системі НАН України. У цьому випадку йдеться про дві національні бібліотеки Академії наук: Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського (НБУВ) та Львівську національну наукову бібліотеку України ім. В. Стефаника (ЛННБ України ім. В. Стефаника).
НБУВ через Статут Бібліотеки визначається як «провідний культурний, освітній, науково-інформаційний державний заклад із функціями методичного та координаційного центру з питань книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства». Окрім комплектування, наукового опрацювання та зберігання загальнодержавного універсального бібліотечного фонду і фонду документальної спадщини України і світу; організації доступу до фонду та формування, розвитку й використання науково-інформаційних ресурсів, діяльність НБУВ передбачає також здійснення наукових досліджень, спрямованих на отримання та використання нових знань у книгознавстві, бібліотекознавстві, бібліографознавстві, кодикології та кодикографії, архівознавстві та документознавстві, наукометрії, інформаційно-комунікаційних технологіях, біографістиці, збереженні та реставрації документів; доведення наукових знань до стадії практичного використання, забезпечення інформаційних, науково-досліджених, освітніх, культурних на інших пореб користувачів (Статут НБУВ, пп. 1.1; 1.4)
У свою чергу ЛННБ України ім. В. Стефаника у відповідному документі позиціонується як інформаційно-аналітичний і соціокультурний центр, державне сховище унікальних пам’яток книжкової культури, творів мистецтва… Бібліотека діє з метою забезпечення інформаційних потреб соціуму; проведення наукових досліджень, спрямованих на отримання та використання нових знань у таких галузях науки як бібліотекознавство, бібліографознавство, книгознавство, пресознавство, архівознавство, мистецтвознавство, консервація та реставрація документів; доведення наукових та науково-технічних знань до стадії практичного використання (Статут ЛННБ України ім. В. Стефаника, пп. 1.3; 1.4).
Із офіційного позиціонування бібліотек випливає, що наукова (за профілем установ), науково-інформаційна (коли йдеться про задоволення інформаційних потреб соціуму, формування, розвиток і використання науково-інформаційних ресурсів), а також соціокультурна робота (пов’язана з дослідженням і репрезентацією широкому загалу тих мистецьких, культурних, персональних та ін. бібліотечних фондів) є принциповою складовою функції та місії цих установ. У попередніх дослідженнях авторки піднімалось питання термінологічного окреслення науково-інформаційної та соціокультурної діяльності як напрямків бібліотечної роботи. Що стосується визначення науково-інформаційної діяльності, то виходячи із нормативної бази та напрацювань науковців, трактуємо її як різновид наукової праці, яка виконується в цілях підвищення ефективності досліджень та включає створення, пошук (збирання, фіксацію), одержання, обробку інформації; формування довідково-інформаційних фондів, включаючи бази і банки даних; зберігання, використання, поширення (розповсюджування інформації, інформування користувачів, довідково-інформаційне обслуговування).
Що ж до поняття «соціокультурна діяльність», послуговуватимемось дещо скороченим (з огляду на специфіку досліджуваних бібліотек) визначенням Української бібліотечної енциклопедії (О. Матвійчук), розглядаючи цю діяльність як продуманий процес долучення користувачів до культурних надбань людства, акумульованих у бібліотечних зібраннях.

Підсумовуючи, слід наголосити: національні бібліотеки в системі НАН України, а саме Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського та Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника як суб’єкт науково-інформаційної та соціокультурної діяльності потребують спеціальних досліджень як з точки зору національного масштабу такої роботи, так і з огляду на її специфіку та значення..

UDC: 026.06:004
Larysa Matviichuk,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7230-9053,
Candidate of Sciences in Social Communications,
Senior Researcher,
Information and Analytical Department,
Foundation of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: l.matvijchuk@ukr.net

NATIONAL LIBRARIES IN THE SYSTEM OF THE OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF UKRAINE AS SUBJECTS OF INFORMATIONAL AND SOCIOCULTURAL ACTIVITIES

Scientific academic libraries of Ukraine are an active participant in modern informational and sociocultural activities, the high potential of which allows the use of unique examples of the world's scientific and cultural heritage for the renewal and consolidation of the sociocultural space of Ukraine.
Keywords: sociocultural activity of the academic library, scientific library, information-communication activity, digitization of library activity, NAS of Ukraine, V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine.