Можливості та переваги онлайн обслуговування користувачів наукової бібліотеки в сучасних умовах

ЗаявникЯсінська Олександра Андріївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіМожливості та переваги онлайн обслуговування користувачів наукової бібліотеки в сучасних умовах
Інформація про співдоповідачівДобра Надія Володимирівна, молодший науковий співробітник Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Київ, Україна
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

Охарактеризовано питання обслуговування віддалених користувачів наукових бібліотек в сучасних умовах. Висвітлено основні положення роботи онлайн сервісів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, зокрема «Віртуальної довідки» та платформи ResearchUA.
Ключові слова: онлайн обслуговування, послуги, електронний сервіс, користувач, «Віртуальна довідка», ResearchUA.

Початок повномасштабної війни у лютому 2022 р. вплинув на життя більшості громадян нашої країни, докорінно змінивши умови та місце проживання, навчання чи роботи. Як і все суспільство, бібліотеки України змінюються і підлаштовуються під сучасні умови, допомагаючи користувачам отримувати наукову інформацію попри всі виклики сьогодення. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (далі – НБУВ) активно долучається до цих процесів, надаючи послуги, зокрема онлайн, що можуть задовольнити інформаційні потреби віддалених користувачів, сприяють розвитку і підтримці української науки.
До послуг користувачів на сайті бібліотеки представлена розгалужена система каталогів та баз даних, які сприяють пошуку документів та інформаційних ресурсів. За потреби уточнення бібліографічних даних чи наявності складного тематичного запиту користувачі мають змогу отримати консультаційні послуги за допомогою сервісів «Віртуальна довідка» та «Зворотній зв’язок». Ці продукти включають в себе: надання бібліографічних довідок та консультацій через веб-форму, електронну пошту та спілкування за телефоном. Саме дистанційний формат обслуговування є найбільш затребуваним серед користувачів з часів карантину. Вимушена міграція багатьох установ і науковців під час війни посилила цю потребу. Необхідність роботи з першоджерелами задовольняється значним масивом повнотекстових інформаційних ресурсів, серед яких можна виділити: Наукову періодику України, базу авторефератів дисертацій, Репозитарій видань НБУВ, електронну бібліотеку «Україніка», Цифрову бібліотеку історико-культурної спадщини.
Наступним кроком у розвитку онлайнового обслуговування інформаційних потреб науковців стало створення бібліотечної цифрової платформи підтримки наукових досліджень «ResearchUA». Це комплекс віртуальних ресурсів і послуг, спрямованих для активної інформаційної підтримки наукових досліджень в Україні на всіх етапах:
• сприяння розвитку нових форм цифрової наукової комунікації;
• реалізація сучасних моделей комунікації наукової бібліотеки з суб’єктами авторського права на наукові твори;
• консолідація та удосконалення доступу до національних наукових електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів;
• введення до наукового обігу цифрових ресурсів національної документальної спадщини;
• розробка аналітичних засобів моніторингу стану та розвитку наукових досліджень.
Цифрова платформа пропонує добірки ресурсів та сервісів за цільовою аудиторією: «Науковцям», «Видавцям», «Бібліотекарям», що дозволяє оптимально швидко знайти необхідну інформацію.
Основними показниками ефективності роботи сервісу виступає оперативність інформаційного обслуговування віддалених користувачів на базі електронних ресурсів Бібліотеки, зовнішніх мережевих ресурсів шляхом підготовки та надання матеріалів довідкового, консультаційного, науково-методичного характеру, а також тематична універсальність наданої інформації.
Таким чином, надання бібліотекою швидкого онлайнового доступу до наукової інформації та електронних ресурсів дозволяє задовольнити інформаційні потреби користувачів у сучасних умовах незалежно від місця і часу.