ВПРОВАДЖЕННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ ВІДКРИТОЇ НАУКИ В НАЦІОНАЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

ЗаявникГарагуля Сергій Сергійович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіВПРОВАДЖЕННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ ВІДКРИТОЇ НАУКИ В НАЦІОНАЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Гарагуля Сергій Сергійович,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5564-9494
кандидат наук із соціальних комунікацій, старший науковий співробітник,
відділ інформаційно-комунікаційних технологій,
Інститут інформаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: garagulia@nbuv.gov.ua

ВПРОВАДЖЕННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ ВІДКРИТОЇ НАУКИ
В НАЦІОНАЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

Проаналізовано стан та перспективи реалізації проєктів Відкритої науки в НБУВ, рівень інтегрованості та інтероперабельності ресурсів Бібліотеки в комплексі цифрової інфраструктури НАН України.
Ключові слова: академічна періодика, Відкрита наука, НАН України, OPENS, цифрова інфраструктура

Концепція Відкритої науки (Open science), що передбачає вільну та незаангажовану циркуляцію текстів і даних досліджень, поступово усталюється в українській дослідницькій спільноті. Впровадження принципів та засобів Відкритої науки регламентовано низкою нормативних актів, зокрема, Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження національного плану щодо відкритої науки» від 8 жовтня 2022 р. № 892-р, Концепцією реалізації європейських принципів відкритої науки в НАН України на 2024–2030 роки, затвердженої постановою Президії НАН України від 29.11.2023 № 400, Положенням про журнал відкритого доступу НАН України, затвердженим постановою Президії НАН України від 20.03.2024 № 127.
Портал відкритої науки НАН України [https://openscience.nas.gov.ua/] містить станом на липень 2024 р. низку масштабних мультидисциплінарних проєктів з інтеграції наукового доробку вчених Академії на єдиній інтероперабельній платформі. Це, зокрема, Харвестер відкритих публікацій НАН України, Архів препринтів НАН України, Репозиторій відкритих даних досліджень НАН України, Бібліотечний портал НАН України тощо.
Реалізацію Бібліотечного порталу НАН України [http://libnas.nbuv.gov.ua/uk] покладено на Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського. Метою створення порталу була нагальна потреба в консолідації та уніфікації подання інформації щодо широкого спектру наукових даних, які супроводжують і є результатом наукової діяльності Національної академії наук України. Протягом 2021‒2024 рр. фахівцями НБУВ було реалізовано інформаційні блоки Порталу «Установи» та «Науковці», що узагальнили структуру й персоніфікували дослідницький склад Академії. На основі даних Бібліотечного порталу НАН України створюються й регулярно актуалізуються бібліометричні профілі Академії, окремих її установ та співробітників.
Протягом першої половини 2024 р. співробітниками Інституту інформаційних технологій НБУВ в рамках виконання наукового проєкту «Удосконалення функціоналу сайту наукових періодичних видань НАН України відповідно до вимог централізованої інфраструктури відкритих публікацій» було здійснено такі роботи:
1. Підготовлено проєкт регламенту роботи з сегментом академічної періодики Бібліотечного портал НАН України, що визначає порядок роботи сайту «Журнали установ НАН України» [http://jnas.nbuv.gov.ua/], процедуру його наповнення електронними копіями видань, їх зберігання, систематизації, обробки, надання інформації у відкритий доступ, взаємодії з інституціональними учасниками та користувачами.
2. Підготовлено інструкцію для роботи з сайтом журналів НАН України. Інструкція подає опис основних структурних блоків сайту, їх користувацькі інтерфейси та інформаційне наповнення.
3. Організовано цифрові сервіси сайту jnas.nbuv.gov.ua для багатоаспектного пошуку інформації про наукові публікації та подання оперативної інформації про нові надходження. Завершено роботи з підготовки метаданих бази даних «Журнали НАН України» для представлення в міжнародних системах наукової інформації. Завершено роботи з позначення мов наукових публікацій для забезпечення коректного транслітерування імен авторів публікацій. Разом масив публікацій відкритого доступу з необхідним комплектом англомовних метаданих склав понад 161 тисячу записів.
4. Впроваджується планове щотижневе передавання метаданих нових надходжень до харвестера НАНУ та взаємодія з національними та міжнародними харвестерами наукових метаданих (OpenDOAR, BASE тощо). Підготовлені на базі програмних рішень бібліотечної інформаційної системи метадані були експортовані до «Репозитарію відкритих публікацій» [http://open-science.nbuv.gov.ua/biblio], організованому на платформі DRUPAL та забезпеченого діючим протоколом OAI-PMH для обміну науковими метаданими. Усі метадані успішно імпортовані до Харвестера НАН України [https://harvester.nas.gov.ua]. Відповідне посилання на Харвестер НАН України зазначено на головній сторінці сайту «Журнали НАН України» [http://jnas.nbuv.gov.ua/], за яким можна переглянути проіндексовані публікації з сайту НБУВ.
На сайті «Журнали НАН України» реалізовано пошук журналів за алфавітом, ключовими словами, відділеннями, окремими установами та тематикою (на основі спеціальностей ДАК України), забезпечено подання інформації про індексування журналів НАН України системами наукової інформації Scopus, Web of Science, DOAJ, подано інформацію про категорію журналів відповідно до Реєстру наукових фахових видань України (МОН України). Сайт забезпечено двомовним інтерфейсом (українським та англійським).
Сегмент академічної періодики (319 назв видань станом на липень 2024 року) завдяки своєму охопленню та частоті актуалізації є чи не найбільш релевантним для проведення наукометричних досліджень, формування комплексних наукових портфоліо вченого та установи, встановлення міждисциплінарних зв’язків і колаборацій. Повноцінна інтеграція та забезпечення інтероперабельності цього сегменту наукових ресурсів НАН України з міжнародними системами наукової інформації дозволить реалізовувати якісно нові проєкти в парадигмі Відкритої науки.



UDC
Serhii Harahulia,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5564-9494
Ph. D. in Social Communications, Senior Researcher,
Information and Communication Technologies Department,
Institute of Information Technologies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: garagulia@nbuv.gov.ua

IMPLEMENTATION OF OPEN SCIENCE INFRASTRUCTURE
IN V. I. VERNADSKYI NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE

The state and prospects of the implementation of Open Science projects at the National Academy of Sciences, the level of integration and interoperability of the Library's resources in the complex of digital infrastructure of the National Academy of Sciences of Ukraine were analyzed.
Keywords: academic periodicals, Open science, NAS of Ukraine, OPENS, digital infrastructure