СПІВПРАЦЯ З МІЖНАРОДНИМИ ПАРТНЕРАМИ ЯК ШЛЯХ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ. ДОСВІД ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ-МУЗЕЮ ЛІТЕРАТУРИ І МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ
Заявник | Чижова Олена Валеріївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 6. Архівна наукова спадщина України: шляхи інтеграції в європейський інтелектуальний простір |
Назва доповіді | СПІВПРАЦЯ З МІЖНАРОДНИМИ ПАРТНЕРАМИ ЯК ШЛЯХ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ. ДОСВІД ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ-МУЗЕЮ ЛІТЕРАТУРИ І МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 930.253
Чижова Олена Валеріївна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0003-1257-5293
директорка,
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
(ЦДАМЛМ України),
Київ, Україна
e-mail: O.Chyzhova@ukr.net
СПІВПРАЦЯ З МІЖНАРОДНИМИ ПАРТНЕРАМИ ЯК ШЛЯХ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ. ДОСВІД ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ-МУЗЕЮ ЛІТЕРАТУРИ І МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ
Анотація. Висвітлено інформацію про реалізацію проєктів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України у співпраці з міжнародними партнерами в умовах повномасштабної війни РФ проти України.
Ключові слова : Національний архівний фонд, європейська інтеграція, ЦДАМЛМ України, війна, діджиталізація, міжнародна співпраця.
Повномасштабне вторгнення РФ на суверенну територію України 24 лютого 2022 року кардинально змінило плани та пріоритети роботи Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (далі – ЦДАМЛМ України). На перший план гостро постали питання збереження життя та здоров’я співробітників та забезпечення збереженості архівних, бібліотечних, музейних фондів в ЦДАМЛМ України.
Важливим завданням, що з перших днів почало реалізовувати керівництво, було привернення уваги та залучення до вирішення цих питань як українських так і міжнародних партнерів. Згадуючи всіх, хто допомагав та став поруч з нами, висловлюємо щиру подяку від колективу ЦДАМЛМ України.
За цей час донорами ЦДАМЛМ України виступили:
Федеральне управління культури та медіа,
Німецький центр допомоги мистецьким установам України,
Федеральний архів Німеччини,
Державний архів Баварії,
Федеральний інститут історії та культури німців у східній Європі,
Центр допомоги мистецтву - Київ,
Штаб порятунку спадщини,приватні особи тощо.
Серед отриманої допомоги була комп’ютерна техніка, книжкові сканери, технічні засоби для збереження фондів та для енергобезпеки, серед яких 3 сертифіковані стійкі до високих температур шафи, які мають багатогодинний вогнезахист, пакувальні матеріали, матеріали для реставрації документів Національного архівного фонду (далі – НАФ) та музейних предметів Музейного фонду України, коробки з безкислотного картону для зберігання документів НАФ та облікової документації, металеві контейнери для переміщення музейних предметів, вогнегасники, термогігрометри, павербанки, генератор електроенергії, ноутбуки, осушувачі повітря, зарядні станції, спеціальний одяг тощо.
В хмарні сховища, надані Національним архівом Великої Британії та Коаліцією цифрового збереження (Digital Preservation Coalition) Об’єднаного Королівства, здійснюється завантаження цифрового фонду користування документами НАФ, цифрових копії облікової документації ЦДАМЛМ України, що забезпечує їх надійне резервне збереження на ресурсах Amazon Web Services та сервері у Німеччині, налаштованих працівниками організації «Збереження української культурної спадщини онлайн» (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online, SUCHO).
У 2022 році розпочалася активна співпраця з корпорацією Family Search International (США) щодо оцифрування документів, які зберігаються в ЦДАМЛМ України відповідно до Меморандуму про співпрацю між Державною архівною службою України та Family Search International, підписання якого відбулося 2 червня 2020 року. За ініціативою директора ЦДАМЛМ України Олени Чижової у 2022 році розпочалися перемовини про укладання угоди про співпрацю з компанією Digital Transitions Inc. (США), яка є світовим флагманом у розробці цифрових рішень та технічних засобів для оцифрування архівних, музейних та бібліотечних фондів. Варто зазначити, що партнерами Digital Transitions Inc. є провідні урядові установи і організації, архіви, музеї, бібліотеки, університети, як то Космічний центр імені Ліндона Джонсона (NASA Johnson Spac eCenter), Національний архів США (US National Archives (NARA)), Бібліотека конгресу США (Library of Congress), Національна бібліотека Швейцарії (Swiss National Library), Американський музей природознавства (American Museum of Natural History), Гарвардський університет (Harvard University), Стенфордський університет (Stanford University), Єльський університет (Yale University), Музей сучасного мистецтва (The Museum of Modern Art), корпорація (Google), студія Волта Діснея (Walt Disney Studios-Burbank), студія Піксар (Pixar Animation Studios) та інші провідні інституції США та світу.
У 2023 році було підписано угоду про отримання у тимчасове безоплатне користування найуніверсальнішої платформи оцифрування DT Atom, що адаптується до будь-якого типу матеріалу, та витратних матеріалів для реалізації пілотного проєкту з оцифрування цінних архівних документів з історії української культури кінця ХІХ – першої половини ХХ ст.та фондово - облікової документації ЦДАМЛМ України. Співробітники пройшли навчання та протягом півроку здійснювали оцифрування фондів ЦДАМЛМ України.
Протягом 2022 та 2023 років співробітники ЦДАМЛМ України взяли участь у стажуванні у Літній архівній школі для України (the Archival Summer Schoolfor Ukraine), що відбувалась в Veraand Donald Blinken Open Society Archives Budapest (м. Будапешт, Угорщина). Проєкт було організовано за підтримки ICA-PCOM, Galt Museum&Archives та Blinken Open Society Archives.
У вересні 2023 року архівні документи про трагедію Бабиного Яру, що зберігаються в ЦДАМЛМ України були включені до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». У 2024 році працівники ЦДАМЛМ України узяли участь у щорічному онлайн - ідеатоні та навчальній програмі з діджиталізації культурної спадщини України – «Хататон 5.0: Спадщина. Стійкість», який реалізується у співпраці House of Europe, Goethe-Institut в Україні, Digitizing Space та за підтримки Європейського Союзу. Із 123 команд-учасників, що взяли участь, у фінал вийшли 15 команд, які були відібрані до акселераційної навчальної програми, що тривала до 1 вересня.
Завдячуючи заходам, що реалізовуються в рамках міжнародної співпраці в ЦДАМЛМ України, вдалося не лише зміцнити матеріальну технічну базу, вжити заходів з убезпечення фондів від загроз війни, здобути нові професійні навички у напрямку діджиталізації, а і знайти нових міжнародних партнерів та активізувати діяльність з інтеграції в європейський архівний простір.
UDC 930.253
Olena Chyzhova,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-1781-9296,
Director,
Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
e-mail: O.Chyzhova@ukr.net
COOPERATION WITH INTERNATIONAL PARTNERS AS A PATH TO EUROPEAN INTEGRATION: THE EXPERIENCE OF THE CENTRAL STATE ARCHIVE-MUSEUM OF LITERATURE AND ART OF UKRAINE
The cooperation with international partners as a way to European integration. The experience of the Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine.
The report highlights the information about the implementation of projects of the Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine in cooperation with international partners in the conditions of a full-scale war of the russian federation against Ukraine.
Keywords: National Archival Fond, European integration, CSAMLA of Ukraine, war, digitization, international cooperation.
Ми в соціальних мережах