ПРАЙС-ЛИСТИ НА БОГОСЛУЖБОВІ КНИГИ ПОЧАЇВСЬКОЇ ЛАВРИ: НОВІ МІРКУВАННЯ ЩОДО МІГРАЦІЇ КНИГ МІЖ РІЧЧЮ ПОСПОЛИТОЮ ТА ІМПЕРІЄЮ ГАБСБУРГІВ
Заявник | Földvári Sándor No (Hungary) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 9. Українське книговидання ХVІ–ХІХ ст. в європейському контексті: 450 років сталої традиції «духовні зерна по світу розсівати» |
Назва доповіді | ПРАЙС-ЛИСТИ НА БОГОСЛУЖБОВІ КНИГИ ПОЧАЇВСЬКОЇ ЛАВРИ: НОВІ МІРКУВАННЯ ЩОДО МІГРАЦІЇ КНИГ МІЖ РІЧЧЮ ПОСПОЛИТОЮ ТА ІМПЕРІЄЮ ГАБСБУРГІВ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 930.2:655.563(477:438)"17"
Фьольдварі Шандор,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7825-0531,
доктор філології, науковий дослідник, викладач балтійських досліджень,
Філологічний факультет, Університет м. Дебрецен,
Дебрецен, Угорщина
е-mail: alexfoldvari@gmail.com
ПРАЙС-ЛИСТИ НА БОГОСЛУЖБОВІ КНИГИ ПОЧАЇВСЬКОЇ ЛАВРИ: НОВІ МІРКУВАННЯ ЩОДО МІГРАЦІЇ КНИГ МІЖ РІЧЧЮ ПОСПОЛИТОЮ ТА ІМПЕРІЄЮ ГАБСБУРГІВ
Предметом цього дослідження є книготоргівельна інформація, яка міститься у листуванні єпископа Еґера (Північна Угорщина) з Почаївською Лаврою у 1768–1773 рр. Вона подає співвідношення цін на книги у рейнських флоринах і польських злотих наприкінці XVIII ст.
Ключові слова: Почаївська Лавра, книжкова торгівля, Імперія Габсбургів, Річ Посполита, Унійна церква, Закарпаття.
Церковна унія означала визнання юрисдикції Папи Римського над православним духовенством і віруючими зі збереженням візантійського обряду. У Закарпатському регіоні (тоді у складі Угорського королівства як частини Імперії Габсбургів) унію було прийнято 23 квітня 1646 р. в Ужгороді – на основі спадщини Берестейської унії 1596 р., хоча і з принциповими відмінностями.
Закарпатські українці Угорського королівства (з етнічною назвою русини), а також східні словаки населяли слаборозвинений регіон Імперії Габсбургів, у якому вони не мали можливості отримати богословську освіту. Також у регіоні не функціонувало жодної друкарні. В Речі Посполитій ситуація була набагато кращою, оскільки діяла Супрасльська друкарня унійних ченців-василіан, заснована за фінансової та інтелектуальної підтримки Кипріяна Жоховського, раніше полоцького єпископа, на той час унійного київського митрополита. Пізніше також долучилася і Почаївська Лавра, яка з кінця ХVІІ до початку ХІХ ст. перебувала в руках василіан і керувала книжковою торгівлею для католиків візантійського обряду.
Унійній церкві в Імперії Габсбургів навпаки не вистачало підтримки з боку таких багатих меценатів, яким для Почаївської лаври був Микола Василь Потоцький. Унаслідок цього вища еліта унійних закарпатських священиків навчалася у римо-католицьких семінаріях у Трнаві (нині у Словаччині), Еґері (в Північній Угорщині), Відні (в Австрії) тощо. Єпископ Кароль Естерхазі, голова Еґерської римо-католицької єпархії хотів закупити богослужбові книги у львівського унійного митрополита Пилипа Феліціяна Володковича, котрий переадресував цю справу до Почаївської лаври.
У сучасному архіві Еґерської архієпархії (з 1806 р. – архієпископства) автор виявив листування єпископа Еґера з Почаївською Лаврою та львівським митрополитом за 1768–1772 рр., яке містить інформацію про співвідношення рейнських флоринів і польських злотих у 1772 р. Паралельні ціни на книги в рейнських флоринах і польських злотих документують обмінний курс того часу. Варто додати, що, як ми знаємо з інших проаналізованих джерел у цій галузі, вартість одного великого Служебника у той час у цьому регіоні відповідала вартості двох корів. Водночас середній річний дохід греко-католицького священика, який мав парафію, становив еквівалент вартості однієї корови на рік.
Юлія Шустова у своїй монографії виклала результати дослідження історії Львівського братства, зокрема його книготорговельної діяльності. Однак вона не мала змогу опрацювати документ «контрагента з торгівлі».
У таблиці ми наводимо ціни на книги з Львівського ставропігійного братства (також у документі, яким ми користувалися, вміщено подібний перелік цін на книги з Почаївської лаври). Назви книг подано латиницею, як у джерелі: «Прайс-лист руських книг друкарні Львівського Ставропігійського Братства» (місце зберігання: Archivum archidioecesis Agriensis, Archivum Vetus (Архів Егерської архієпархії, Старий архів), № 3298).
Назва книги ціна у польських злотих і грошах ціна у рейнських флоринах і пфенігах
Apostoly scilicet Epistola S. Pauli in folio 19 4.45
Akafisty scilicet Devotio pro quolibet die in hebdomada in 4to 8 2
Akafisty sedmyczne scilicet Devotio pro qualibet die in hebd. in 8vo 2.15 0.37½
Czasoslow scilicet horologia in quarto 10 2.30
Czas[os]lowiec scilicet horologia pro inprovendis pueris in 8to 2.10 0.35
Evangelia in folio 30 7.30
Evangelia sc. lectiones pro Dñicis, et festis in 12mo 2.10 0.35
Irmoloy scilicet cantus per notas in folio 12 3
Irmoloyczki scilicet officia [suninctim] collecta in Dom. et fest. in 12mo 2.10 0.35
Kaszusy scilicet Theologia Moralis in 8vo 6 1.30
Kanoniki scilicet devotiones quotidianae pro Saecularibus in 12mo 2.10 0.35
Molytvoslov scilicet Breviarium in 8vo 8 2
Oktoich scilicet officia quotidiana in fol. 30 7.30
Polustawczyk scilicet [...] in 8vo 8.15 2.7½
Psaltir scilicet psalterium in 4to 4 1
Psalterka scilicet psalterium in 12mo 2.10 0.35
Tryphologion scilicet officia pro festis [primo et medio elastio] in folio 80 20
Tryod Postna scilicet officia pro quadragesimae in folio 30 7.30
Tryod Cwitna scilicet officia pro quinquagesima 30 7.30
Trebnik scilicet Ritualae in 4to 10 2.30
Висновки. Ченці у Почаєві не тільки молилися, а і вміло вели господарство, на сучасному рівні свого часу. Зокрема займалися книжковою торгівлею, так само як і львівський митрополит. Документ доводить високий розвиток економічної культури книжкової торгівлі в Почаївській лаврі у XVIII ст.: ціни вказано, по-перше, у порівнянні з книгами Львівського братства, а по-друге, паралельно у рейнських флоринах і польських злотих. Отже, цей перелік – цінне джерело відомостей про торгівельні зв’язки українських друкарень із Європою. Більше про цей та інші архівні документи, що стосуються книжної торгівлі, викладено у англомовній статті автора, підготовленій у 2024 р.
UDC 930.2:655.563(477:438)"17"
Sándor Földvári,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7825-0531,
Dr. Phil., Research Fellow, Lecturer of Baltic Cultures,
Debrecen University,
Debrecen, Hungary,
е-mail: alexfoldvari@gmail.com
PRICE LISTS IN A BUSINESS OF LITURGICAL BOOKS OF THE POCHAIV MONASTERY: A CASE OF BOOK MİGRATİON FROM THE RZECPOSPOLYTA TO THE HABSBURG EMPİRE EMPIRE
The research presents the book trade information contained in the correspondence of the Bishop of Eger (North Hungary) with the Pochaiv Lavra (in Volhyn, Ukraine) in 1768–1773. It gives the ratio of book prices in Rhenish florins and Polish zloty in the late 18th century.
Keywords: Pochaiv Lavra, book trade, Habsburg Empire, Polish-Lithuanian Commonwealth, Uniate Church, Transcarpathia.
Ми в соціальних мережах