Діяльність Миколи Битинського в царині геральдики

ЗаявникМазепа Олександр Миколайович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір
Назва доповідіДіяльність Миколи Битинського в царині геральдики
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 929:930: Микола Битинський
Мазепа Олександр Миколайович,
ORCID https://orcid.org/0009-0009-1483-523X,
кандидат історичних наук,
в.о. доцента кафедри гуманітарної освіти,
Львівський національний університет природокористування,
Дубляни, Україна
e-mail o.mazepa.uhhru@gmail.com

ДІЯЛЬНІСТЬ МИКОЛИ БИТИНСЬКОГО
В ЦАРИНІ ГЕРАЛЬДИКИ

Проаналізовано діяльність М. Битинського в царині української геральдики в Канаді. З’ясовано, що М. Битинський напрацював низку рекомендацій, які не втратили своєї актуальності донині і є важливим свідченням тяглості герботворчої традиції України.
Ключові слова: герб, геральдика, Микола Битинський, міське гербівництво.

Постать Миколи Битинського та його діяльність поки ще недостатньо вивчена та проаналізована, хоч вона безперечно на це заслуговує. Микола Битинський – фахівець в галузі геральдики і автор низки статей та розвідок, присвячених проблемам міської і земельної геральдики історико-етнографічних регіонів України. У зв’язку з тим, що праці М. Битинського розкидані в різних часописах громадських та релігійних об’єднань української громади закордоном, його наукова спадщина так і не стала об’єктом спеціального дослідження.
Серед праць, що висвітлювали життя та діяльність М. Битинського, найважливішими є дослідження О. Кучерука та Ю. Горбач. А. Гречило детально проаналізував початок практичної діяльності Миколи Битинського у галузі геральдики та вексилології під час його проживання у Празі в 1920-1930-х рр. Незважаючи на наявність цих статей, поза увагою дослідників опинилася наукова діяльність М. Битинського в Канаді в 1951-1972 роках.
Микола Битинський активно працював в кількох напрямах, про що свідчить створення геральдичних альбомів і таблиць; виконання родинних та корпоративних гербів; опрацювання національно-державної символіки, що включало вивчення ґенези зображень тризуба; дослідження міської і територіальної геральдики; дослідження козацької родової геральдики.
Через похилий вік і поверхове знання англійської мови, М. Битинський, щоб прожити в Канаді, змушений був використовувати свій художній талант. Доводилось займатися графічними та оформлювальними роботами, більшість яких виготовляв на замовлення.
Принагідно зазначимо, що М. Битинський для заробітку малював ікони, образи та плащениці для православних церков у Канаді, виконував інші замовлення місцевих церковних громад, а також виготовляв на замовлення емблеми, герби та прапори для багатьох громадських організацій та пластових куренів. Одним із найбільш відомих проєктів у торонтський період життя М. Битинського був орден Воєнного Хреста Української Народної Республіки.
Значну увагу як художник, він приділяв виготовленню родових гербів, при цьому відтворюючи в них сутнісні елементи мистецького стилю певної епохи. Це є важливим аспектом, оскільки геральдика виступає як мистецтво герботворчості та наукове забезпечення складання і використання гербів. Варто відзначити, що М. Битинський виконав проєкти родинних гербів для родів Климкевичів, Геник-Березовських, Ляховичів, Садовських, Туранських, Копачів, Кульчицьких, Кисилівських, Корчак-Городиських, Войнаровських.
М. Битинський був добре ознайомлений з багатьма проблемами української міської і територіальної геральдики. У низці публікацій він намагався комплексно підійти до проблеми генези міської символіки, спираючись на достовірні геральдичні джерела. Щоправда, емігрувавши до Канади, М. Битинський опинився в умовах, коли доступ до джерел став проблематичним.
На основі документальних свідчень та виписок, зроблених ще в Празі та DP-таборах в Німеччині, наприкінці 1955 р. вченому вдалося закінчити роботу над великим дослідженням про українські історичні прапори та корогви. М. Битинський намагався висвітлити тенденції розвитку українських прапорів в контексті історичних процесів, визначити й проаналізувати кольорову гаму, що використовувалась в них. Рукопис цієї праці нараховує 43 писані сторінки з примітками та посиланнями на джерела. Геральдичні розвідки часописи намагалися подавати без малюнків та ілюстрацій, адже їх оформлення потребувало додаткових фінансових витрат, що значно знижувало вартість опублікованих таким чином геральдичних досліджень.
У цей же час М. Битинський досить тривалий час працює над кількома розвідками, в яких розглянув герб м. Львова та Св. Архистратига Михаїла. Знак Лева займає важливе місце в українській геральдиці як одне з давніх зображень. Дослідник геральдики торкнувся питань аналогій у зображенні лева та його можливого походження, окремо проаналізував функції знака як символа державної і династичної влади, висвітлив подальшу долю геральдичного зображення та його зміни після розпаду Галицько-Волинської держави. Галицько-волинський лев, на думку дослідника, виник у руслі західноєвропейської традиції.
Протягом 1954-1956 рр. відомий геральдист займався написанням ґрунтовного дослідження, присвяченого історії герба з зображенням Св. Архистратига Михаїла. Це був історико-геральдичний нарис, який М. Битинський кілька разів доповнював і закінчив в травні 1956 р. Дослідження «Герб – Архистратиг Михаїл Київський», що складалося з п’яти частин, було присвячене вивченню символіки архангела Михаїла. Автор прослідкував, що культ архангела Михаїла був перенесений до Київської Русі, де він став патроном князів і заступником у їх походах.
Серед багатьох наукових зацікавлень вченого були проблеми козацької родової геральдики. Цікавила М. Битинського ґенеза походження та зміни геральдичного знаку лицаря-козака з самопалом.
Серед широкомасштабних задумів М. Битинського було опрацювання і видання повної бібліографії української геральдики. На жаль похилий вік та стан здоров’я не дозволив досліднику це реалізувати.
Микола Битинський своїми дослідженнями зробив помітний внесок у розробку основних теоретичних та практичних проблем геральдичних досліджень. У своїй науковій діяльності він присвятив себе вивченню міських і територіальних гербів України, про що свідчить величезна кількість публікацій протягом 1953-1972 років.

UDC 929:930: Mykola Bytynskyi
Oleksandr Mazepa,
ORCID https://orcid.org/0009-0009-1483-523X,
Candidate of Historical Sciences,
Acting Associate Professor?
Department of Humanitarian Education,
Lviv National University of Nature Management,
Dublyany, Ukraine
e-mail: o.mazepa.uhhru@gmail.com
ACTIVITIES OF MYKOLA BYTYNSKY
IN THE KINGDOM OF HERALDRY
The activity of M. Bytynskyi in the field of Ukrainian heraldry and vexillology in Canada is analyzed. In his scientific activity, M. Bytynsky, first of all, devoted himself to the study of city and territorial coats of arms of Ukraine, as evidenced by the huge number of publications during the years 1953-1972
Key words: coat of arms, heraldry, Mykola Bytynskyi, city heraldry.