ТРИ РІДКІСНИХ ВИДАННЯ ДРУКАРНІ БЕРДИЧІВСЬКОГО МОНАСТИРЯ БОСИХ КАРМЕЛІТІВ, ПРИСВЯЧЕНІ КОРОНАЦІЇ ІКОНИ БЕРДИЧІВСЬКОЇ БОГОРОДИЦІ

ЗаявникЦіборовська-Римарович Ірина Олегівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 9. Українське книговидання ХVІ–ХІХ ст. в європейському контексті: 450 років сталої традиції «духовні зерна по світу розсівати»
Назва доповідіТРИ РІДКІСНИХ ВИДАННЯ ДРУКАРНІ БЕРДИЧІВСЬКОГО МОНАСТИРЯ БОСИХ КАРМЕЛІТІВ, ПРИСВЯЧЕНІ КОРОНАЦІЇ ІКОНИ БЕРДИЧІВСЬКОЇ БОГОРОДИЦІ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 094.1: 272-523.6-789.34(477.42-21)]"1760/1765"
Ціборовська-Римарович Ірина Олегівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5025-0767,
кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця,
відділ стародруків та рідкісних видань,
Інститут книгознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: ciborirena@ukr.net

ТРИ РІДКІСНИХ ВИДАННЯ ДРУКАРНІ БЕРДИЧІВСЬКОГО МОНАСТИРЯ БОСИХ КАРМЕЛІТІВ, ПРИСВЯЧЕНІ КОРОНАЦІЇ ІКОНИ БЕРДИЧІВСЬКОЇ БОГОРОДИЦІ

Публікацію присвячено трьом виданням друкарні Бердичівського монастиря босих кармелітів (1758–1844), які нині є раритетними. Вони мають подібні назви «Obrona Polskiej Korony od Granic Ukraińskich Marya W Berdyczowskim Obrazie…», надруковані 1760, 1762 та 1765 р. і висвітлюють подію коронації чудотворної ікони Бердичівської Божої Матері
Ключові слова: ікона Бердичівської Богородиці, друкарня Бердичівського монастиря босих кармелітів, раритетні стародруки.

Бердичівський монастир босих кармелітів був заснований близько 1627–1630 рр. київським воєводою Янушем Тишкевичем герба Леліва як подяка за звільнення з татарської неволі і проіснував до 1866 р. Януш Тишкевич був першим у київській гілці роду Тишкевичів, хто залишив православну віру батьків і перейшов у католицизм. З нагоди інавгурації чернечого життя та освячення монастирського костелу, які відбулися 22 липня 1642 р., Януш Тишкевич передав отцям кармелітам ікону Божої Матері, що з давніх часів знаходилася у власності родини. Новозаснований монастир був названий в ім’я Непорочного зачаття Блаженної Діви Марії та св. Іоанна Хрестителя. Головною святинею монастиря босих кармелітів була чудотворна ікона Бердичівської Божої Матері. Її урочиста коронація відбулася 16 липня 1756 р. Ця важлива подія в історії монастиря знайшла відображення у виданні монастирської друкарні «Ozdoba i Obrona Ukraińskich Krajów przecudowna w Berdyczowskim Obrazie Marya...» (1767) авторства о. Гжегожа від Св. Духа. Назване видання є важливим документальним джерелом про історію коронації Бердичівської ікони. 28 січня 1753 р. римський папа Бенедикт XIV дав дозвіл на коронацію чудотворної ікони і разом із декретом Ватиканської капітули надіслав дві золоті корони, виготовлені за його кошт. Історичні факти говорять про те, що чудотворна ікона Бердичівської Богородиці завжди була спільною святинею як для католиків, так і для православних.
14 січня 1758 р. бердичівські отці кармеліти одержали від польського короля Августа III привілей на заснування друкарні. Бердичівська друкарня у період свого функціонування була найпотужнішою друкарнею в Україні з числа тих, що друкували свої видання латинським шрифтом. З-під її верстатів вийшло понад 900 видань. Друкарня функціонувала від 1760 р. до 1844 р.
Орден босих кармелітів активно підтримував і розвивав культ Діви Марії. Це проявилося і у видавничій діяльності бердичівської друкарні. Марійній темі присвячено багато бердичівських видань. До цієї групи належать і три рідкісних видання кармелітанської друкарні про коронацію ікони Бердичівської Богородиці. Хронологічно першим є видання під назвою «Obrona Polskiej Korony od Granic Ukraińskich Marya W Berdyczowskim Obrazie Od Benedykta XIV. Papierza Koronami Złotemi, Smaragdami ozdobionemi, Uwienczona Historycznym Piorem, krotko Opisana», надруковане 1760 р., форматом у 8º, обсягом 8 ненумерованих аркушів (Запаско, Ісаєвич, № 2171; Estreicher, t. 23, s. 230). У ньому подано коротку історію чудотворної ікони Бердичівської Божої Матері, молитву до Бердичівської Богородиці та вісім пісень до неї. Восьма пісня під заголовком «Piesn osma Czudownoy Preświatoy Bohorodycy» з інципітом «Взиваєт Тебе ціла Україна, Діво Царице, надеждо єдина» написана українською мовою і надрукована латинським шрифтом. Четвертою піснею у цьому ж виданні вміщено польськомовний текст пісні «Woła do ciebie cała Ukraina», близький за змістом до української пісні «Взиваєт Тебе ціла Україна, Діво Царице, надеждо єдина», зі вказівкою, що виконується вона на ноти мелодії «Bądź Pozdrawiona». Що стосується україномовної пісні, то у виданні не вказано, на яку мелодію вона повинна співатися. «Взиваєт Тебе ціла Україна» є маловідомим зразком української духовної поезії середини XVIII ст. Сьогодні видання, в якому вона опублікована, є раритетним. За бібліографічними джерелами його примірники зберігаються нині тільки у Бібліотеці Чарторийських (Краків, шифр 5336/I) та у Російській національній бібліотеці (Санкт-Петербург, шифр 13 IX 2/346).
У 1762 р. під назвою «Obrona Polskiej Korony od Granic Ukraińskich Marya w Berdyczowskim Obrazie historycznym piorem opisana» (Запаско, Ісаєвич, № 2270; Estreicher, t. 23, s. 230) було опубліковано видозмінене видання 1760 р., до складу якого входили так само коротка історія чудотворної ікони Бердичівської Богородиці, молитва до Бердичівської Божої Матері, але тільки сім пісень, і додано супліку. Це видання теж має формат у 8º і обсяг 8 ненумерованих аркушів. Його згадує у своїй праці «Drukarnia Karmelu Fortecy Nayświętszej Maryi Panny w Berdyczowie» Б. Ю. Ванат із посиланням на дослідника Волині Я. М. Гіжицького, але, вочевидь, саме видання не потрапило до рук Б. Ю. Ваната. Сьома пісня під заголовком «Piesn… Czudownoy Preświatoy Bohorodycy» з інципітом «Взиваєт Тебе ціла Україна» є передруком восьмої пісні з видання 1760 р. Четвертою піснею у цьому виданні вміщено пісню «Woła do ciebie cała Ukraina», теж із вказівкою, що виконується вона на ноти мелодії «Bądź Pozdrawiona». Мелодія, на яку повинна виконуватися пісня «Взиваєт Тебе ціла Україна», тут теж не зазначається. На звороті титульного аркуша вміщено гравюру Бердичівської ікони. Ім’я гравера на деревориті не вказано. Єдиний відомий сьогодні примірник видання 1762 р. зберігається у Російській національній бібліотеці (Санкт-Петербург, шифр 13 ІХ 2/347).
Ще одне видання під такою самою назвою, як видання 1760 р., «Obrona Polskiej Korony od Granic Ukraińskich Marya w Berdyczowskim Obrazie…», було опубліковано у 1765 р. У каталозі Б. Ю. Ваната воно зафіксоване як «Ozdoba y Obrona Ukraińskich Krajow Przecudowna w Berdyczowskim Obrazie Marya...» (1765) під авторством о. Григорія від Св. Духа. Така назва не відповідає реаліям. К. Естрайхер та Я. Запаско і Я. Ісаєвич у своїх бібліографічних працях про видання 1765 р. під будь-якою назвою інформації не подають. Єдиний відомий сьогодні примірник видання 1765 р. зберігається у Національній Бібліотеці Польщі (Варшава, шифр BN XVIII.1.2865). Обсяг видання – 8 аркушів, форматом 8º велика. На звороті титульного аркуша вміщено дереворит Ф. Раковецького – ікону Бердичівської Богородиці, але в іншому виконанні, ніж у виданні 1762 р. За змістом видання 1765 р. складається з короткої історії чудотворної ікони Бердичівської Божої Матері, шести пісень, супліки та молитви до Бердичівської Богородиці. Шоста пісня «Piesn szostaia Czudownoy Preświatoy Bohorodycy» є передруком восьмої пісні з видання 1760 р., написана української мовою і надрукована латинським шрифтом. І тут четвертою піснею вміщено польськомовну пісню «Woła do ciebie cała Ukraina».
Маловідомий поетичний твір «Взиваєт Тебе ціла Україна» є додатковим джерелом для лінгвістичних досліджень української мови другої половини XVIII ст., латиношрифтний текст пісні демонструє тогочасну транслітерацію і транскрипцію українських лексем латинськими літерами і свідчить про поліконфесійність бердичівської християнської святині та вшанування її українським населенням.

UDC 094.1: 272-523.6-789.34(477.42-21)]"1760/1765"
Iryna Tsiborovska-Rymarovych,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5025-0767,
Candidate of Historical Science, Senior Researcher,
Department of Ancient and Rare Books,
Institute of Book Studies,
V. I. Vernadkyi National library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: ciborirena@ukr.net
THREE RARE EDITIONS OF THE BERDYCHIV MONASTERY
OF THE DISCALCED CARMELITES PRINTING HOUSE
DEVOTED TO THE CORONATION
OF THE ICON OF THE MOTHER OF GOD OF BERDYCHIV
The publication is devoted to three editions of the printing house of the Berdychiv monastery of the Discalced Carmelites (1758–1844), which are now rare. They have similar names «Obrona Polskiej Korony od Granic Ukraińskich Marya W Berdyczowskim Obrazie…», were printed in 1760, 1762, 1765, and highlight the event of the coronation of the miraculous icon of the Mother of God of Berdychiv.
Keywords: icon of the S. Virgin Maria of Berdychiv, printing house of the Berdychiv Monastery of the Discalced Carmelites, rare old prints.