Моніторинг висвітлення війни в Україні в ресурсах світового інформаційного простору

ЗаявникФедорчук Артур Григорович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідКруглий стіл Діяльність інституту президентства в умовах війни: виклики та особливості комунікації
Назва доповідіМоніторинг висвітлення війни в Україні в ресурсах світового інформаційного простору
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 070: 004.735

Федорчук Артур Григорович,
ORCID 0000-0002-1141-1812,
науковий співробітник,
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: fedorchuk.arthur@gmail.com

МОНІТОРИНГ ВИСВІТЛЕННЯ ВІЙНИ В УКРАЇНІ В РЕСУРСАХ СВІТОВОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

В доповіді представлено принципи моніторингу матеріалів, розміщених на сторінках популярних ресурсів мережі Інтернету та попередні результати аналізу реакції міжнародної спільноти на війну в Україні на основі моніторингу публікацій мережі за період війни.
Ключові слова: моніторинг Інтернету, контент-аналітичне дослідження, інформаційні ресурси мережі, інформаційний простір, війна в Україні.

В умовах повномасштабної агресії росії в Україні об’єктивно виникає потреба осмислення актуального сприйняття України в світі та потреба в аналізі віддзеркалення цього сприйняття світовими ЗМІ, які в сучасному світі перетворилися у важливого учасника суспільного життя будь-якої нації і не тільки чітко відображують настрої громадян та політику влади конкретної країни, але й в більшості випадків створюють ці настрої і політику.

Актуальність дослідження інформації в ресурсах мережі у ситуації повномасштабної війни на Європейському континенті значно підвищується і вимагає від науковців більш ґрунтовних і масштабних досліджень.

Актуальність моніторингу змісту інформаційних потоків мережі Інтернет полягає в зростаючій ролі інформаційних ресурсів світової мережі та необхідності використання міжнародного досвіду таких досліджень. Існує нагальна потреба використання вже достатньо апробованих інструментів моніторингу інформаційних ресурсів мережі Інтернет для потреб наукових досліджень.

Методом дослідження інформаційних потоків, що породжують різноманітні медіа світу, ми обрали широко розповсюджений моніторинг Інтернету, під яким ми, в даному випадку, розуміємо комплекс досліджень з пошуку, аналізу, класифікації, обробки та зберігання інформації з Інтернету за тематикою конкретного дослідження. Основою методу моніторингу Інтернету виступає контент-аналіз. В нашому випадку ми розглядаємо його, як аналіз змісту широкого кола публікацій в мережі Інтернет. Перевагами моніторингу Інтернету є динамічність висвітлення проблем та подій в мережі, а також можливість охопити значну кількість публікацій зарубіжних ЗМІ. Моніторинг інформації про війну в Україні ефективно проводити на матеріалах мережевих варіантів авторитетних у світі періодичних видань та інформаційно-аналітичних агентств. Саме вони генерують левову частку інформації про Україну і всього комплексу питань, що стосується війни в Україні. Подальші інформаційні потоки, зазвичай, містять посилання саме на ці джерела.

В процесі моніторингу проводиться пошук та виявлення в публікаціях мережевих видань матеріалів тематично відповідних напряму дослідження.

Відслідковується два основних аспекти висвітлення журналістами війни в Україні, що є одночасно початковими категоріями класифікації відібраних матеріалів, а саме: «Україна під час російського вторгнення» і «Україна у світовій політиці». Етап пошуку матеріалів включає осмисленням аналітиками змісту інформації та визначенням доцільності й ефективності її використання у дослідженні, до якого доречно включати не новостійні замітки, а серйозні аналітичні статті, розширені репортажі, аналітичні огляди та тематичні есе.

Технологія моніторингу передбачає, що виявлені публікації, відповідні тематиці дослідження, копіюються та оформлюються згідно з вимогами аналізу, повністю перекладаються з мови оригіналу на українську з метою виявлення всіх аспектів та змістовного навантаження конкретної публікації, доповнюються коротким рефератом на державній мові, індексуються згідно поточного тематичного класифікатора та вводяться у бази даних.

Фонд Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського має значний досвід організації широкомасштабного моніторингу вітчизняних та закордонних ЗМІ, формування баз даних та інформаційно-аналітичних систем для накопичення, зберігання та аналізу інформаційних потоків і створення на основі цих масштабних досліджень різноманітних оглядів, бюлетенів та аналітичних матеріалів. З червня 2011 р. Фонд Президентів України, веде постійний моніторинг зарубіжних ЗМІ (до 80 Інтернет-версій періодичних видань іноземною мовою) та формує базу даних (БД) «Україна у відгуках зарубіжної преси» на базі якої створюється однойменний щомісячний інформаційно-бібліографічний бюлетень. В умовах повномасштабної агресії росії в Україну матеріали БД та бюлетеня природньо повністю змістовно віддзеркалюють реакцію міжнародної спільноти на російську військову агресію проти України. Метою дослідження сьогодні став якісний та кількісний аналіз висвітлення теми вторгнення росії в Україну та реакції світу на російську військову агресію проти України.

Arthur Fedorchuk,
ORCID 0000-0002-1141-1812,
Research Associate,
Department of information resources formation,
Fund of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: fedorchuk_arthur@ukr.net

MONITORING THE COVERAGE OF THE WAR IN UKRAINE IN THE RESOURCES OF THE WORLD INFORMATION SPACE

The report presents the principles of monitoring materials posted on the pages of popular Internet resources and the preliminary results of the analysis of the international community's reaction to the war in Ukraine based on the monitoring of network publications during the war period.
Keywords: Internet monitoring, content analytical research, network information resources, information space, war in Ukraine.