СТАНДАРТИЗАЦІЯ ВИМОГ ДЛЯ ДОВГОТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ І АРХІВНИХ ФОНДІВ З РІЗНИМИ НОСІЯМИ

ЗаявникЗатока Любов Петрівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідКруглий стіл. Актуальні проблеми збереження бібліотечних та архівних фондів, що становлять культурне надбання України
Назва доповідіСТАНДАРТИЗАЦІЯ ВИМОГ ДЛЯ ДОВГОТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ І АРХІВНИХ ФОНДІВ З РІЗНИМИ НОСІЯМИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді


СТАНДАРТИЗАЦІЯ ВИМОГ ДЛЯ ДОВГОТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ І АРХІВНИХ ФОНДІВ З РІЗНИМИ НОСІЯМИ

Розглянуто межі допустимих денних змін кліматичних параметрів для довготривалого зберігання бібліотечних і архівних фондів з різними носіями
Ключові слова: матеріал, параметри, температура, вологість

Вирішення завдань з забезпечення збереження фондів часто знаходяться на стику різних наук та галузей діяльності. Для забезпечення довготривалого зберігання фондів на різних матеріальних носіях кожна бібліотека чи архів визначає власні критерії збереження та розробляє відповідну програму. Ця оцінка носить якісний характер, однак підґрунтям для неї слугують різні кількісні показники. Це отримані статистичні показники науково-прикладних обстежень, конкретні показники матеріалознавчих досліджень та нормативні показники державних та іноземних стандартів.

Найбільш уживаними для діяльності з консервації документів є положення чинного міждержавного стандарту ДСТУ ГОСТ 7.50:2006. Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Консервація документів. Загальні вимоги (ГОСТ 7.50-2002, IDT).

У додатку до міжнародного стандарту (ISO 11799 Information and documentation – Document storage requirements for archive and library materials (Інформація і документація. Вимоги до зберігання архівних і бібліотечних матеріалів) наводяться рекомендовані кліматичні умови для довготривалого зберігання архівних та бібліотечних матеріалів. З наукових джерел відомо, що під час зниження температури та/або зниження відносної вологості уповільнюються процеси старіння матеріалів документів. Однак, інші ефекти також можуть впливати на цей процес. Наприклад спостерігається конденсація вологи на папері через зниження температури нижче точки конденсації, а також підвищена крихкість за низької відносної вологості. У названому стандарті наведена таблиця з рекомендаціями щодо кліматичних умов для довготривалого зберігання архівних та бібліотечних з різноманітними матеріальними носіями. Дані для таблиці зібрані з різних літературних джерел, переважно з інших стандартів. До переваг цього стандарту слід віднести те, що він містить різнопланову інформацію, зокрема дані та матеріали, які лежать поза сферою дії цього стандарту. Для документів, виготовлених з використанням пергаменту або шкіри, а також для різних грамофонних платівок та деяких магнітних носіїв не існує міжнародних стандартів на умови їх зберігання. Зрозуміло, що для документів на тих матеріальних носіях, що потребують низьких температур та вологості, бібліотеки та архіви мають вибрати відповідний кліматичний рівень, враховуючи природу та значення фондів, а також фінансові витрати на підтримання низьких рівнів вказаних кліматичних показників. Вимоги, пов'язані з кліматичними умовами для матеріалів, що інтенсивно та часто використовуються, і які, отже, підлягають процесу акліматизації, відрізнятимуться від зазначених у цій таблиці. У наведеній таблиці виняток з опції довговічності зроблено для документів з паперовими носіями, що регулярно використовуються, для яких вказано кліматичні умови, які сприяють більш високому показнику гнучкості паперу. Гнучкість паперу, зважаючи на більш високий вміст вологи, адсорбованої на її волокнах, мінімізує механічне пошкодження паперу, викликане під час роботи з документом, однак з іншого боку більший вміст вологи пришвидшує процес хімічної деградації целюлози паперу.

Кліматичні умови для довготривалого зберігання
архівних та бібліотечних матеріалів (рекомендовані)
Тип материалів Температура, оС Допустимі денні зміни в межах Відносна вологість повітря, % Допустимі денні зміни в межах
Міні-мальна Макси-мальна Міні-мальна Макси-мальна
Папір, оптимальне зберігання 2 18 ±1 30 45 ±3
Папір постійного використання 14 18 ±1 35 50 ±3
Пергамент, шкіра 2 18 ±1 50 60 ±3
Фотоплівки:чорно-білі, срібні желатинові на целюлозно-ацетатній основі (або, або, або) 2
5
7 ±2
±2
±2 20
20
20 50
40
30 ±5
±5
±5
Фотоплівки: чорно-білі срібні желатинові або срібні відбілені на поліестерній основі 21 ±2 20 50 ±5

Фотоплівки: кольорові (хромогенні)на целюлозно-ацетатній основі
(або, або, або) -10
-3
2 ±2
±2
±2 20
20
20 50
40
30 ±5
±5
±5

Фотопластини: чорно-білі срібні желатинові 18 ±2 30 40 ±5

Фотокартки на папері: чорно-білі, срібні желатинові або срібні відбілені або діазо 18 ±2 30 50 ±5

Фотокартки на папері: кольорові (хромогенні) 2 ±2 30 40 ±5

Фотокартки на папері: всі інші типи -3 ±2 30 40 ±5

Мікрофільми: чорно-білі, срібні желатинові, на целюлозно-ацетатній основі
2
5
7 ±2
±2
±2 20
20
20 50
40
30 ±5
±5
±5

Мікрофільми: чорно-білі, желатинові срібні, на поліестерній основі або термічно оброблені срібні на поліестерній основі або везикулярні на поліестерній основі 21 ±2 20 50 ±5

Грамофонні платівки (ацетатні, шелакові, вінілові) 16 20 ±2 20 50 ±5
Магнітні плівки (дані, аудіо, відео) на поліестерній основі (або, або, або) 8
8
8 11
17
23 ±2
±2
±2 15
15
15 50
30
20 ±5
±5
±5

Магнітні носії (інші) 12 18 ±2 30 40 ±3
Оптичні диски -10 23 Немає даних 20 50 ±10

Слід підкреслити, що для фондів зі змішаними носіями, наприклад, якщо для виготовлення документа застосовано папір та пергамент, чи документи з цими різними носіями зберігаються разом, повинні бути знайдені компромісні значення температури та відносної вологості.

Окрім температури та вологості є ще один важливий фактор впливу на стан матеріальної основи документів – світло. Для фондів бібліотек, де фонди переважно з паперовими носіями, цей показник регламентується вказаним стандартом з консервації документів.
З метою отримання інформації про природні зміни, які можуть відбуватися у матеріалі через декілька десятків років його зберігання застосовуються методи штучного (прискорено) старіння паперу або картону.

У міжнародному стандарті (ISO 5630-1:1991 Paper and board — Accelerated ageing — Part 1: Dry heat treatment at 105 degrees C) викладені різні способи прискореного старіння, що можуть використовуватися з метою проведення відповідних наукових експериментів. Ці дослідження ґрунтуються на використанні положень ще одного нормативного документа – стандарту ДСТУ ЕN 20187:2017 Папір, картон і целюлоза. Стандартна атмосфера для кондиціонування і випробування та процедури для моніторингу атмосфери і кондиціонування зразків (ЕN 20187:1993, IDT; ІSО 187:1990, IDТ).

Відмінною рисою сучасності є те, що з часом розширюється та змінюється асортимент сучасних цифрових носіїв інформації. Тому надзвичайно актуальними є наукові дослідження у галузі зберігання інформації на цифрових носіях, оцінювання їх надійності та довговічності. Для оцінки довговічності оптичних компакт-дисків міжнародним стандартом ISO 18927-2002 (Е) пропонується методика оцінки терміну служби носіїв, що базується на дії температури та відносної вологості (ISO 18927-2002 (E). Information media – Systems of recordable CD – Methods of the assessment of lifetime based on the effects of temperature and relative air humidity influence.1st Edition 2002-10-01).

Насамкінець слід додати, що подальший розвиток діяльності із забезпечення збереження бібліотечних та архівних документів з різними матеріальними носіями, має передбачати і розширення переліку різноманітних стандартів з цього напрямку, як державних так і іноземних.

Zatoka Liubov,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7970-1875,
Research Associate,
Department of Scientific Technologies of Preservation of Funds,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: lubsat@ukr.net

STANDARDIZATION OF REQUIREMENTS FOR LONG-TERM STORAGE OF LIBRARY AND ARCHIVE FUNDS WITH DIFFERENT MEDIA

The limits of permissible diurnal changes of climatic parameters for long-term storage of library and archival funds with various media are considered
Keywords: material, parameters, temperature, humidity