ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КОПІЙ СУЧАСНИХ ДОКУМЕНТІВ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ СТАБІЛІЗАЦІЙНОМУ ВІДНОВЛЕННЮ

ЗаявникВласюк Тарас Іванович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідКруглий стіл. Актуальні проблеми збереження бібліотечних та архівних фондів, що становлять культурне надбання України
Назва доповідіВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КОПІЙ СУЧАСНИХ ДОКУМЕНТІВ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ СТАБІЛІЗАЦІЙНОМУ ВІДНОВЛЕННЮ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді


УДК 025.7/9:[005.922.52:004.9
Власюк Тарас Іванович,
ORCID https://orcid.org/ 0009-0009-1818-9239,
кандидат технічних наук, науковий співробітник,
відділ наукових технологій збереження фондів,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: taras518@gmail.com

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КОПІЙ СУЧАСНИХ ДОКУМЕНТІВ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ СТАБІЛІЗАЦІЙНОМУ ВІДНОВЛЕННЮ

Розглянуто питання фізичного стану дисертацій, що потребують дезінфекційного оброблення. Розглядається пропозиція про використання комп’ютерних технологій для надання цілодобового доступу користувачам НБУВ до цих документів.
Ключові слова: дисертація, дезінфекційне оброблення, стійкість матеріалів, тверда канальна оправа.

Дисертація – кваліфікаційна наукова праця, виконана на правах рукопису, підготовлена для доповіді, що успішно захищена і яку нераціонально видавати звичайним друкарським способом. Вузькоспеціальні праці, переважно у вигляді машинописного оригіналу, були передані свого часу на збереження до НБУВ та інформаційних центрів, оскільки законодавчо, тези доповідей, крім доповідей на міжнародних, республіканських наукових з'їздах, конференціях і семінарах, звіти про науково-дослідні та проектно-конструкторські роботи і дисертації депонуватися не можуть.
На теперішній час розпорядником Національного репозитарію академічних текстів (НРАТ) визначено Державну наукову установу «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації».
Академічні тексти для перегляду користувачами доступні в електронній формі у вигляді їх цифрових копій. Копія документа – документ, що містить точне знакове відтворення змісту чи документної інформації іншого документа і в окремих випадках – деяких його зовнішніх ознак.

Працівниками відділу наукових технологій збереження фондів у рамках постійного комплексного екологічного моніторингу приміщень і фондів здійснено обстеження фактичного фізичного стану дисертаційних робіт на традиційних носіях з ознаками значного мікологічного ураження для напрацювання такої форми представлення викладеної у них інформації з метою унеможливлення обмеження доступу користувачам.

Співробітниками ВОООФ оглянуто та відібрано 609 екземплярів праць на правах рукопису, датованих періодом 2001 – 2016 рр. за 166 спеціалізаціями для проведення їх повторного протигрибкового оброблення. Робота проводилась на основі даних про попереднє дезінфекційне оброблення за результатами виконаних досліджень фонду дисертацій на наявність мікологічного ураження. Зазначений масив дисертацій знаходиться у нестабільному фізичному стані з декількох причин. Відібрані дисертаційні роботи за роками їх виконання наведені на рис. 1.

Рисунок 1. Кількісний ряд відібраних дисертацій за роками виконання.

Обстежені документи мають часткове ураження як матеріальної основи – паперу, так і застосованих матеріалів (чорнил, фарб), що використовуються для нанесення візуальної інформації засобами фіксації (способом струменевого принтерного друку). Вагомим показником збереження інформації на друкованому носієві є стійкість використаних фарб до дії факторів навколишнього середовища з плином часу.

Наприклад для чорнила, як одного із засобів фіксації інформації ультрафіолет, вода, спирт, нагрівання є факторами ризику, що погіршують його властивості як під час зберігання, так і в процесі проведення дезінфекційного оброблення. Вицвітання чорнила і знебарвлення через кислотність матеріальної основи документа є проявами впливу можливих ризиків. Прогнозований термін зберігання чорнил становить 5 років. Зокрема сольвентні чорнила на основі розчинника, які застосовуються у струменевому друці, мають прогнозований термін зберігання 3 –7 років, а пігментні чорнила на основі пігменту лише рік.
Дисертації скріплені способом брошурування у тверду канальну оправу. Скріплення документа у тверду канальну палітурку виглядає як машинний процес затиску аркушів блоку у спеціальному металевому каналі, приклеєному до твердої обкладинки. Технологія виготовлення регламентує зшивання до 300 аркушів в один том. Що стосується зазначених документів, то раніше вже проводилося дезінфекційне оброблення аркушів дисертацій 1%-им спиртовим розчином ніпагіну (метилпарабен, Е218, метил-4-гідроксибензоат), тому оправи ослаблені після їх розкриття для здійснення цієї операції. Вручну створити достатню щільність стиснення аркушів після оброблення не вдається без відповідних пристосувань. Тому окремі примірники з відібраних 609 дисертацій фактично перебувають у розшитому стані і потребують додаткових витрат для забезпечення їх збереження способом зберігання у засобах індивідуального захисту (ЗІЗ) – папках;
Складено список дисертацій, що потребують дезінфекції або не підлягають стабілізаційному відновленню з причин значного мікологічного ураження, а деяких і через згасання тексту – не проглядається назва на аркушах, що склеїлись (до прикладу – наукова робота Борисов(ої) О. В.)

Для надання цілодобового доступу користувачам НБУВ до цих дисертацій проведено пошук наявності і стану у НРАТ електронних версій дисертацій на традиційних носіях з ознаками мікологічного ураження, що не підлягають стабілізаційному відновленню у кількості 609 одиниць зберігання. Аналіз отриманої інформації дозволяє прогнозувати використання електронних версій повнотекстових дисертаційних робіт або авторефератів. За результатами проведеного пошуку можна стверджувати, що більшість дисертаційних робіт наявна у НРАТ, однак частина з них представлена тільки авторефератами. Зафіксовані окремі випадки, коли дисертації на сайті НРАТ не були знайдені, або відображався інший текст замість зазначеного пошукового матеріалу. На рис. 2 приведено кількісний ряд відібраних дисертацій, що характеризує наявність електронних копій у НРАТ.

Рисунок 2. Кількісний ряд відібраних дисертацій, що характеризує наявність електронних копій у НРАТ.

Характерною ознакою дня є глобальна інформатизація суспільства, що сприяє поширенню цифрових документів поряд з традиційними текстовими, графічними тощо. Якщо процес деструкції документів на традиційних носіях не вдасться зупинити, то як альтернатива, пропонується зберігання сканованих копій документа в електронному вигляді. Комп’ютерні технології дають можливість сканування, корекції, запису, збереження, відтворення, надання доступу, де копії зможуть замінити оригінали документів на правах рукопису: технології оцифрування документів, технології електронної реставрації документів, технології зберігання даних, телекомунікаційні технології. Поступ у впровадженні і використанні останніх у практиці НБУВ, крім збереження фонду на традиційних носіях, дозволить розширити сучасні цифрові фонди користування, надати цілодобовий доступ до них користувачам та працівникам НБУВ за рахунок використання серверних систем.

UDC 025.7/9:[005.922.52:004.9

Taras Vlasiuk,
ORCID https://orcid.org/0009-0009-1818-9239,
candidate of technical sciences, Research Associate,
Department of Scientific Technologies for Preservation of Funds,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: taras518@gmail.com

USE OF ELECTRONIC COPIES OF CURRENT DOCUMENTS THAT ARE NOT SUBJECT TO STABILIZATION RECOVERY

The issue of the physical condition of dissertations requiring disinfection treatment is considered. A proposal to use computer technologies to provide 24/7 access to these documents to NBU users is under consideration.
Keywords: dissertation, disinfection treatment, stability of materials, solid channel frame.