Документування подій воєнної доби (з досвіду роботи Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України)

ЗаявникКлимович Наталія Миколаївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір
Назва доповідіДокументування подій воєнної доби (з досвіду роботи Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 930.253
Климович Наталія Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1357-492X,
начальниця відділу,
відділ використання інформації документів та комунікацій,
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
(ЦДАМЛМ України),
Київ, Україна
e-mail: nklymovych@gmail.com

ДОКУМЕНТУВАННЯ ПОДІЙ ВОЄННОЇ ДОБИ
(З ДОСВІДУ РОБОТИ ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ-МУЗЕЮ ЛІТЕРАТУРИ І МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ)

Представлено інформацію про комплектування Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України документами, що висвітлюють події воєнної доби, та досвід співпраці з іноземними партнерами, які здійснюють активну підтримку цієї діяльності.
Ключові слова: документи, Національний архівний фонд, війна, ЦДАМЛМ України, комплектування, документування.

Сьогодні кожна архівна установа здійснює надважливу місію – зберігає документи Національного архівного фонду й активно документує події війни, яку розпочала росія проти України. Наразі маємо виняткове феноменальне явище – найбільш документовану війну. Так у 2023 р. започаткований однойменний симпозіум, а низка інституцій здійснила документування подій війни своєю основною місією. Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України (далі – ЦДАМЛМ України) як найбільша у Східній Європі установа, що зберігає документи Національного архівного фонду, музейні предмети й друковані видання літературно-мистецького профілю, активно провадить комплектування першоджерелами, що відображають реалії війни, зокрема, діяльність українських митців і установ літературно-мистецького профілю під час війни, той вплив, який здійснює сьогодення на українське мистецтво, мистецькі рефлексії на тему нашої боротьби тощо. ЦДАМЛМ України започаткував та формує окрему Колекцію документів про збройну агресію рф проти України. Нині вона налічує понад тисячу джерел різної тематики, серед них: архівні документи, світлини, друковані видання й твори мистецтва, що свідчать про реалії нашого життя та культурно-мистецький розвиток України в умовах боротьби. Варто зазначити, що до колекції вносяться документи від 2014 р. Частина з них уже була представлена в межах нового виставкового онлайн-проєкту «Мистецтво свідчить…». У його фокусі – наочні свідчення того, якими зусиллями українцям дається життя на вільній землі, і як мистецтво консолідує суспільство. Це твори образотворчого мистецтва; світлини українських міст і культурних пам’яток, які зазнали руйнувань; фотографії виставкових проєктів; благодійних вистав; програми; афіші; друковані видання, присвячені війні й українському мистецтву в Україні та українському мистецтву й культурі за кордоном, творчості іноземних митців в Україні під час війни. Документи й мистецькі твори для зазначеної колекції надавалися приватними особами й інституціями, зокрема, українським художником Романом Міллером (Мірошниченком); фотохудожником, кінооператором і режисером Сергієм Познанським; фотографом, журналістом, членом Національної спілки журналістів України В’ячеславом Онищенком; фотомисткинею Тетяною Бондаренко; Національною філармонією України; Київським театром ляльок; хором «Либідь» та багатьма іншими установами, організаціями, спілками – джерелами комплектування ЦДАМЛМ України. Наразі триває накопичення та систематизація нових надходжень до колекції.
Значну підтримку комплектуванню й збереженню документів надав Інститут наук про людину (The Institute for Human Sciences (IWM)). IWM є інституцією, яка здійснює дослідження у сфері гуманітарних і соціальних наук (Відень, Австрія). Ним було започатковано програму «Документування України» для підтримки низки документаційних ініціатив в Україні та за її межами. Основна мета: закарбувати досвід цієї війни, зробити його максимально зрозумілим і доступним світові. У межах цієї програми IWM підтримує науковців, журналістів, громадських діячів, діячів мистецтва та культури, архівістів, які працюють в Україні та здійснюють документування (створюють і збирають документи, усні свідчення, аналізують події або здійснюють їх інтелектуальну чи художню інтерпретацію тощо). ЦДАМЛМ України взяв участь у програмі «Документування України» і завдяки цьому стало можливим придбання нової комп’ютерної техніки, джерел безперебійного живлення й мережевого сховища. Наразі наявність сучасного обладнання дає можливість працівникам ЦДАМЛМ України оцифровувати документи на паперовій основі та зберігати копії й електронні документи, які відображають реалії та наслідки російської агресії проти України, забезпечують швидкий доступ до цих матеріалів і у майбутньому сприятимуть поширенню достовірної інформації про історичні події, розповсюдженню відомостей про Україну та українську культуру у світі. Кожен з нас долучений і нині формує свій власний архів цієї війни. Низка цінних документів 2022–2024 рр. надійшла безпосередньо від працівників архіву, постійних і нових фондоутворювачів. Серед них світлини Києва, Одеси, Чернігова, Ірпеня й інших населених пунктів Київської, Херсонської, Чернігівської та інших областей.
Документування – один зі способів протидії ворогу. Водночас ця діяльність значно форсує і комунікаційні процеси в інформаційному просторі України й світу, сприяє долученню країни до світового інформаційного простору. Збереження електронних документів про війну в Україні, оцифрування документів на паперовій основі, привернення уваги до питання збереження української документальної спадщини й культури від цілеспрямованого систематичного знищення – це нагальне завдання всіх сучасних архівістів України.

UDC 930.253
Nataliia Klymovych,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1357-492X,
Head of Department,
Department of Use of Documents’ Information and Communications,
Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine,
(CSAMLA of Ukraine),
Kyiv, Ukraine
e-mail: nklymovych@gmail.com
THE DOCUMENTATION OF THE EVENTS OF THE WARTIME (FROM THE WORK EXPERIENCE OF THE CENTRAL STATE ARCHIVE-MUSEUM OF LITERATURE AND ART OF UKRAINE)
The article presents the information on the acquisition of the Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine (CSAMLA of Ukraine) with documents covering the events of the wartime and the experience of cooperation with foreign partners who actively support this activity.
Keywords: documents, National Archive Fond, war, CSAMLA of Ukraine, acquisition, documentation.