БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ НОВІ ВИКЛИКИ, СВІТОВА ІНТЕГРАЦІЯ

ЗаявникГордієнко Алла Іванівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіБІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ НОВІ ВИКЛИКИ, СВІТОВА ІНТЕГРАЦІЯ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.625(477)

Гордієнко Алла Іванівна,
кандидатка культурології,
генеральний директор
Національної бібліотеки України для дітей,
Київ, Україна
e-mail: nbudd@ukr.net

БІБЛІОТЕЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ:
НОВІ ВИКЛИКИ, СВІТОВА ІНТЕГРАЦІЯ

Розглянуто динаміку та причини скорочення мережі спеціалізованих бібліотек для дітей у 2014-2024 рр. та необхідність підвищення соціальної значимості бібліотек для громад. Висвітлено роботу НБУ для дітей із організації всеукраїнських заходів; окреслено напрями міжнародної діяльності НБУ для дітей у т.ч. як національної секції IBBY.
Ключові слова: спеціалізована бібліотека для дітей, скорочення мережі, національна секція IBBY, Національна бібліотека України для дітей.

Станом на 01.01.2024 р. в Україні функціонує 621 спеціалізована бібліотека для дітей, у т.ч. 14 — для дітей та юнацтва. Це обласні бібліотеки для дітей, міські, селищні та сільські дитячі бібліотеки. За останнє десятиліття чисельність мережі значно зменшилася. Ще у 2014 р. функціонувало 1160 дитячих бібліотек та за 10 років кількість діючих закладів зменшилося на 539 одиниць.

Головними причинами зменшення чисельності закладів мережі є: тимчасова окупація АР Крим, Донецької та Луганської областей у 2014 р. (- 147 од.); окупація частини територій Донецької, Запорізької, Херсонської та Луганської областей внаслідок повномасштабного вторгнення 2022 року (- 96 од.); наслідки проведення децентралізації (- 296 од.). Тобто, протягом десяти років мережа спеціалізованих бібліотек зменшилася на 46%.

Станом на 01.01.2024 р. повністю зруйновано 9, частково пошкоджено 59 бібліотек для дітей.
На жаль, процес знищення бібліотек триває, і списки зруйнованих закладів можуть розширюватися далі, як і списки бібліотек, що скорочуються внаслідок оптимізації. Ми не можемо поки вплинути на роботу бібліотек, що опинилися під тимчасовою окупацією, але бібліотеки на підконтрольних територіях можна і треба зберегти.

Досвід доводить, що найкращий захист, який може забезпечити собі бібліотека, — це бути затребуваною суспільством, а для цього — бути активною у громаді, безперервно нагадувати про себе в інфопросторі та виходити за межі своєї інформаційної бульбашки, залучаючи якомога більшу аудиторію.
Бібліотеку, яка є осередком культурних та психологічних послуг, волонтерським центром, ніколи не сприйматимуть у суспільстві як тягар для платників податків чи рудиментарний елемент культури.
Переважна більшість бібліотек для дітей є саме такими мультифункціональними осередками.

Заходи, що проводяться з мешканцями громад, давно вийшли за рамки бібліотечного обслуговування. Особливо активізувалися у різних напрямах діяльності бібліотеки після повномасштабного вторгнення, оскільки бібліотекарі органічно займають ніші затребуваних соціальних послуг. Ментальне здоров'я, волонтерство, екологічне виховання, утвердження української національної та громадянської ідентичності — це лише частина того, з чим щодня працюють наші бібліотекарі.

НБУ для дітей додатково стимулює дитячі бібліотеки до активізації тих чи інших актуальних напрямів, ініціюючи та організовуючи тематичні всеукраїнські конкурси читання та дитячої творчості, а також всеукраїнські фахові конкурси.
Серед яких є як традиційні, що проводяться щороку або що два роки
(Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули» (з 2017 р. щорічно), Всеукраїнський конкурс «Лідер читання» (з 2018 р. щорічно),
Всеукраїнський екологічний конкурс дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках» (з 2022 р. щорічно), Всеукраїнський конкурс із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих» (з 2022 р. щорічно),
Всеукраїнський огляд-конкурс обласних бібліотек для дітей (фаховий, з 2013 р. що два роки), так і конкурси приурочені до державних свят, пам’ятних дат тощо.

Кожен всеукраїнський конкурс — це робота дитячих бібліотек на місцях, де бібліотекарі організовують стартові тури конкурсу, залучають дітей, працюють із керівниками дитячого читання (батьками, вчителями), що дає пропрацювання теми та додатковий простір для вияву творчості дітей, а також нові партнерства.

Кожне нове партнерство з представниками інших галузей, що долучаються до наших проєктів, — це адвокація бібліотек, адже ми отримуємо підтримку представників різних галузей, які лобіюють інтереси бібліотеки на всіх рівнях.

НБУ для дітей активно співпрацює з іноземними інституціями серед яких посольства та культурні представництва. І чимало з них є нашими партнерами у конкурсах.

Так, спільно з Посольством Литовської Республіки в Україні у 2023 році проведено Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку «Вільнюсу — 700» з нагоди відзначення 700-річчя столиці Литовської Республіки. Його мета — промоція заходів із полікультурного виховання дітей, розкриття у творчості дітей прагнення до збереження миру.
До Дня Державності Литви у Посольстві Литовської Республіки в Україні презентувалася виставка кращих робіт конкурсу.

З нагоди 200-річчя від дня народження національного угорського поета Шандора Петефі НБУ для дітей спільно з Посольством Угорщини в Україні провела Всеукраїнський дитячий конкурс читців поезії «Стукіт серця Петефі на берегах Дніпра». Серед його завдань — плекання спільних цінностей демократії та свободи, дослідження духовної спорідненості творчості Тараса Шевченка та Шандора Петефі.
Цьогоріч співпрацю з Посольством Угорщини продовжено спільним проведенням Всеукраїнського конкурсу дитячих ілюстрацій «БАТЬКІВЩИНІ», який покликаний плекати спільні цінності демократії та волелюбства.

Активною є співпраця бібліотеки з Республікою Молдова. Так у 2023 році до Року української культури в Республіці Молдова започатковано пізнавально-краєзнавчий онлайн-екскурс «Діти єднають країни. Пізнаємо Україну разом».
Цей проєкт передбачав створення українськими читачами-дітьми ресурсу про українські культурні надбання для дітей Молдови, які отримали креативний спосіб знайомства з культурою, історією та пам’ятками архітектури України.

Другий спільний проєкт — «Віртуальна мультикультурна подорож: Україна — Молдова. Це цикл із восьми відеоконференцій, під час яких відбувалося знайомство дітей із національними традиціями, обрядами та легендами наших країн; національними костюмами та дитячою літературою.

Крім того частими гостями бібліотеки стали надзвичайні та повноважні посли різних країн, які долучаються до проведення заходів, а також стають співорганізаторами нових.
Так Посольство Азербайджану долучилося як партнер до нашого традиційного Всеукраїнського екологічного конкурсу дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках»,
а з Посольством Республіки Киргизстан організовано Всеукраїнський конкурс малюнків «Іссик-Куль — колискова моя: природа у творчості Чингіза Айтматова» до 95-річчя від дня народження киргизького письменника Чингіза Айтматова.

Варто зазначити, що шляхи до міжнародного партнерства для бібліотек зараз відкриті, як ніколи раніше.
Представництва інших країн охоче йдуть на співпрацю. Крім офіційних зарубіжних представництв бібліотека активно співпрацює з особистостями — журналістами та культурними діячами зарубіжжя. Серед них — британський журналіст The Guardian Ед Вульямі, син відомої дитячої письменниці Ширлі Х’юз. Навесні 2023 року він відвідував НБУ для дітей, потім Херсонську та Миколаївську обласні бібліотеки для дітей. Своїми враженнями від роботи цих бібліотечних закладів і системи мережі дитячих бібліотек загалом він поділився на сторінках легендарної британської газети. А крім того, передав у дар українським дітям колекцію книжок своєї матері — 555 чудово ілюстрованих видань, більшість із цих книжок поповнять фонди обласних бібліотек для дітей Херсона, Миколаєва та Маріуполя.

Емоційною та плідною була співпраця бібліотеки з відомим митцем, арттерапевтом, художником-керамістом із Люксембургу Паскалем Востеландом. Упродовж двох місяців у Національній бібліотеці України для дітей експонувався фрагмент унікального керамічного панно «Україна — Ельдорадо майбутнього», яке він створив разом із дітьми 190 країн світу.
Ідея цього проєкту — залучити дітей усього світу до спільнотворення на підтримку України.
Панно складалося з 2 023 керамічних фрагментів, об’єднаних у збірне полотно майже 12 метрів завдовжки та 2,5 метри заввишки. Паскаль провів 8 унікальних майстер-класів із виготовлення керамічних плиток для панно для понад двох сотень наших користувачів, які створили 350 керамічних мінікартин. Перед цим серія таких майстер-класів відбулася у дитячих бібліотеках Львова, а зараз проходить у Черкаській обласній бібліотеці для дітей. До створення цього проєкту вже долучилося понад пів тисячі дітей – читачів дитячих бібліотек Львівщини, Києва та Черкас.

Такі зустрічі та проєкти набувають важливого значення. Це – промоція України в світі. Незважаючи на те, що світ уже третій рік осягає ідентифікацію України як окремої незалежної країни, багато деталей усе одно залишаються поза розумінням іноземних громадян. Саме через отакі гуманітарні місточки ми маємо змінювати бачення світу про нас — знайомлячи ближче з неймовірним різноманітним і достойним світом українців.

Промоцією української дитячої книги та лобіюванням інтересів України ми займаємося і як національна секція IBBY, вважаючи за необхідне використовувати всі прийнятні можливості для донесення меседжів до закордонної спільноти про реальний перебіг подій, умови праці, незламність наших людей та ті жорстокі безчинства, що коїть росія в Україні.

Тож ми відстоюємо позицію щодо позбавлення членства російських секцій. Питання напружене, дипломатично непросте, вимагає поступових кроків.
На знак протесту ми відкликали минулого року своїх кандидатів на здобуття премії Андерсена.
На початку березня, під час Болонської виставки, ми брали участь в онлайн-конференції з представниками IBBY різних країн, де обговорювали місце російської секції серед членів організації. У результаті спільних дій нашої секції та наших партнерів із посади голови журі премії Андерсена звільнено російську художницю Анастасію Архіпову та з посади віцепрезидента виконавчого комітету IBBY знято Дениса Безносова. Продовжуємо працювати далі у цьому напрямку.

Зараз кожен із нас на своєму місці робить усе можливе, щоб надавати високий рівень послуг. Культура завжди на вістрі подій, особливо тих, що змінюють історію.

Тож активність наша не тільки не зменшується, але навпаки виходить за межі довоєнних норм, щоб об’єднувати, підтримувати і надихати наших громадян на шляху до Перемоги!

UDC 027.625(477)

Alla Hordiienko,
Candidate of Cultural studies,
Director General of
National Library of Ukraine for Children,
Kyiv, Ukraine
e-mail: nbudd@ukr.net

LIBRARY SERVICE FOR CHILDREN: NEW CHALLENGES, GLOBAL INTEGRATION

The theses consider the dynamics and reasons for the reduction of the network of specialized libraries for children in 2014-2024 and the need to increase the social significance of libraries for communities. The work of the NLU for Children in the organization of all-Ukrainian events was highlighted; directions of the NLU for Children's international activities for kids are outlined, including as a national section of IBBY.
Keywords: specialized library for children, reduction of network, national section of IBBY, National Library of Ukraine for Children