АКТУАЛІЗАЦІЯ ПРОДОВЖЕННЯ СПІВПРАЦІ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ТА ВИДАВНИЦТВА «ГОРОБЕЦЬ» Й НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАПОВІДНИКА «СОФІЯ КИЇВСЬКА»: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАНЬ ГЛАГОЛИЧНИХ ТА КИРИЛИЧНИХ КНИЖКОВИХ РУКОПИСІВ

ЗаявникГнатенко Людмила Анатоліївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 4. Збереження та популяризація рукописної спадщини України у вітчизняному та світовому просторі
Назва доповідіАКТУАЛІЗАЦІЯ ПРОДОВЖЕННЯ СПІВПРАЦІ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ТА ВИДАВНИЦТВА «ГОРОБЕЦЬ» Й НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАПОВІДНИКА «СОФІЯ КИЇВСЬКА»: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАНЬ ГЛАГОЛИЧНИХ ТА КИРИЛИЧНИХ КНИЖКОВИХ РУКОПИСІВ
Інформація про співдоповідачівГоробець Ганна Сергіївна, директор видавництва «Горобець», Київ, Україна e-mail: anngor2010@gmail.com Корнієнко В’ячеслав Васильович, ORCID https://orcid.org/0000-0002-0670-9382 доктор історичних наук, старший науковий співробітник, заступник генерального директора з наукової роботи, Національний заповідник «Софія Київська», Київ, Україна e-mail: aqwila@ukr.net
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді


УДК 930.001.8

Гнатенко Людмила Анатоліївна
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5287-0081
доктор історичних наук, старший науковий співробітник,
старший науковий співробітник відділу кодикології та кодикографії,
Інститут рукопису,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: gnatenko.manus@gmail.com

Горобець Ганна Сергіївна,
директор видавництва «Горобець»,
Київ, Україна
e-mail: anngor2010@gmail.com

Корнієнко В’ячеслав Васильович,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-0670-9382
доктор історичних наук, старший науковий співробітник,
заступник генерального директора з наукової роботи,
Національний заповідник «Софія Київська»,
Київ, Україна
e-mail: aqwila@ukr.net

АКТУАЛІЗАЦІЯ ПРОДОВЖЕННЯ СПІВПРАЦІ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ТА ВИДАВНИЦТВА «ГОРОБЕЦЬ» Й НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАПОВІДНИКА «СОФІЯ КИЇВСЬКА»: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАНЬ ГЛАГОЛИЧНИХ ТА КИРИЛИЧНИХ КНИЖКОВИХ РУКОПИСІВ

Наголошено на актуальності продовження співпраці Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та видавництва «Горобець» й Національного заповідника «Софія Київська» щодо публікації давньої книжної рукописної спадщини України. Представлено новітні результати співпраці установ: презентовано видання.
Ключові слова: Інститут рукопису НБУВ, видавництво «Горобець», Національний заповідник «Софія Київська», давня книжкова рукописна спадщина України.

Актуальним є продовження співпраці Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та видавництва «Горобець» й Національного заповідника «Софія Київська», з якими Бібліотека має укладений договір щодо наукової фахової підтримки й супроводу підготовки видань рукописних книг та дослідження рукописів.

Співпраця відбувається завдяки джерельній базі Інституту та участі співробітників у проєкті «Повертаємо в Україну культурну спадщину», який започаткований у 2009 р. й багато років успішно здійснюється видавництвом «Горобець» на чолі з директором Г. Горобець. Видавництво вже давно стало своєрідною приватною інституцією, яка не тільки здійснює публікацію давніх українських рукописних книг, що зберігаються за кордоном, а й залучає до їхнього дослідження фахових учених. Багаторічним відповідальним науковим редактором і укладачем цього проєкту є В. Корнієнко, в окремих виданнях задіяна й Л. Гнатенко.

Долучається видавництво й до видань рукописів, які зберігаються у фондах Інституту рукопису НБУВ, зокрема, до публікації глаголичних листків Х ст. Багато років австрійські вчені, на чолі з Хайнцем Мікласом, досліджували в Інституті рукопису т. зв. Київські глаголичні листки Х ст. (Київський місал). Австрійськими вченими проводився мультиспектральний, хімічний та мікробіологічний аналіз пергамену та чорнил рукопису, що уможливило виведення дослідження пам’ятки на міждисциплінарну основу. Наукову фахову й технічну підтримку надавали співробітники Інституту О. Степченко, І. Корчемна, Л. Гнатенко та ін. Отримані нові дані сприяли подальшим дослідженням й виданню рукопису в 2023 р., з оновленою кириличною транслітерацією його тексту та раніше відомою передачею латиницею. До видання додано дослідження рукопису В. Німчука (1983 р.) у перекладі німецькою мовою. Публікацію здійснено в третьому томі серії «Glagolitica Sinaitica», до якого співробітниками видавництва «Горобець» було підготовлено технічно сучасне кольорове факсимільне відтворення рукопису. Консультації щодо матеріалу рукопису, письма та його палеографічних особливостей, а також кольорові відтворення, надавалися Л. Гнатенко. Сьогодні це видання вперше презентується на нашій конференції.

Завдячуючи видавництву «Горобець» у 2023 р., з ініціативи В. Корнієнка, вперше побачило світ повне факсимільне видання Христинопільського Апостола ХІІ ст., з кодикологічним дослідженням архімандрита Методія (Станіслава Волощенка).

У виданні вперше поєднані три частини рукопису, які зберігаються в книгосховищах України та Польщі (Київ, Львів, Краків). Варто зауважити, що один фрагмент рукопису (зошит) знаходиться в Інституті рукопису, свого часу досліджений й описаний Л. Гнатенко (2012 р.). Пропоноване видання здійснене без дослідницької частини, але видавництвом «Горобець» планується другий том, в якому будуть розміщені статті, присвячені результатам досліджень Христинопільського Апостола. До роботи над цим томом залучатимуться як співробітники Інституту рукопису, так і інших наукових установ.

Звісно, в рамках цього видавничого проєкту публікуються й інші рукописні видання, які не зберігаються в Інституті рукопису, проте мають пряме відношення до нього, як пам’ятки української рукописної спадщини. І вже у вигляді факсимільних видань вони потрапляють до фондової збірки, стаючи доступнішими широкому загалу фахівців. Деякі з цих видань презентуються на конференції.

У 2023 р. зусиллями видавництва «Горобець» у співпраці з українськими фахівцями опубліковане факсимільне видання з науковою частиною й Галицько-Волинське Євангеліє ХІІ ст., яке свого часу було вивезено до росії. У цьому році, за сприяння видавництва, меценатів та наукового супроводу Л. Гнатенко, співробітниками Державного історико-культурного заповідника м. Дубна, зокрема, Ю. Пшеничним, підготовлено факсимільне видання волинського Дубенського Євангелія ХVI ст. з дослідженнями. Завдяки видавничому проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» рукопис у копії повертається з росії в Україну.

UDC 930.001.8
Liudmyla Hnatenko,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5287-0081
Doctor of Historical Sciencis, Senior Researcher,
Senior Researcher of the Department of Codicology and Codicography
Institute of Manuscript,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: gnatenko.manus@gmail.com

Anna Gorobets,
Director, Publishing House «Gorobets»,
Kyiv, Ukraine
e-mail: anngor2010@gmail.com

Vyacheslav Korniienko,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-0670-9382,
Doctor of Historical Sciences,
Senior Researcher,
Deputy Director General for Researcher Work,
National Conservation Area “St. Sophia in Kyiv”, Kyiv, Ukraine
e-mail: aqwila@ukr.net

UPDATE ON THE CONTINUATION OF COOPERATION BETWEEN THE INSTITUTE OF MANUSCRIPTS OF THE NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE NAMED AFTER V. I. VERNADSKYI AND THE PUBLISHING HOUSE «GOROBETS» AND THE NATIONAL RESERVE «SOFIA KYIVSKA»: PRESENTATION OF EDITIONS OF GLAGOLITIC AND CYRILLIC BOOK MANUSCRIPTS

The importance of continued cooperation between the Institute of Manuscripts of the National Library of Ukraine named after V. I. Vernadskyi and the publishing house «Gorobets» and the National Reserve «Sofia Kyivska» regarding the publication of the ancient book manuscript heritage of Ukraine was emphasized. The latest results of cooperation between the two institutions are presented: the publication is presented.
Keywords: Institute of Manuscripts of National University of Ukraine, Gorobets publishing house, National Reserve «Sofia Kyivska», ancient book manuscript heritage of Ukraine.