ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ДІДЖИТАЛ-ІНСТРУМЕНТІВ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ ВЛАСНОГО БІБЛІОГРАФІЧНОГО КАТАЛОГУ
Заявник | Підвойний Владислав Володимирович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції |
Назва доповіді | ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ДІДЖИТАЛ-ІНСТРУМЕНТІВ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ ВЛАСНОГО БІБЛІОГРАФІЧНОГО КАТАЛОГУ |
Інформація про співдоповідачів | Науковий керівник доц. Різник Сергій Михайлович |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 017-028.27:004.774.6
Підвойний Владислав Володимирович
ORCID https://orcid.org/0009-0007-4779-082X
магістрант ІФ
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Київ, Україна
e-mail: pidvoiniy@gmail.com
ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ДІДЖИТАЛ-ІНСТРУМЕНТІВ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ ВЛАСНОГО БІБЛІОГРАФІЧНОГО КАТАЛОГУ.
Розглянуто питання використання цифрового ресурсу Google Sheets для формування особистого електронного каталогу. Виявлено можливості та потенціал використання електронного ресурсу Google Sheets у бібліографічному векторі.
Ключові слова: електронний файл, електронний каталог, інформаційні технології, Google Sheets.
Бібліотекознавство як наукова дисципліна документно-комунікаційного циклу пройшла чималий шлях з кінця XIX ст. до сьогодні. Протягом всього часу змінювалися та еволюціонували її складові: теорія та історія, методика, технологія й організація бібліотечної справи. Сміливо можна стверджувати, що час минає, підходи та процеси еволюціонують, методи змінюються.
Цикли користувальницької діяльності в бібліотеці – т. з. “сеанси” розглядаються як успішне звернення до бази даних або електронного каталогу. Завдяки активному розвитку засобів інформаційно-комунікаційного зв’язку за останні дві декади, все більше користувачів більше звертаються до електронних каталогів. Особливого масштабу та популярності серед користувачів такий формат почав набувати після початку пандемії COVID у 2020 р.
Так само завдяки розвитку цифрових технологій за останні роки, з’явилися сервіси, які можуть бути використані науковцями для написання статей, дипломних робіт, дисертацій тощо. Асортиментна матриця є основою Сервіс Google Sheets, доступний для операційних систем Windows, Android та iOS у комбінації з сервісом зберігання Google Drive дозволяє сформувати власну асортиментну матрицю з шифрів друкованих та електронних джерел для потенційного використання в своїх наукових роботах.
Головною перевагою такого методу є те, що науковець має доступ до свого каталогу з будь-якого пристрою, який має доступ до інтернету, навіть з власного смартфона й може переглядати його навіть у транспорті. Ще однією перевагою сервісу є й можливість залучити інших користувачів (колег, наукових керівників) для перегляду, коментування, редакції та доповнення файлу. Ключовим фактором є те, що власник файлу має можливості не затвердити та видалити запропоновані та вже втілені іншими користувачами правки до файлу.
У процесі селекції матеріалів для вирішення конкретної наукової проблеми кожний дослідник постає перед вибором релевантної літератури, отож розробка власного каталогу є необхідним як у публікаціях нових праць, так і в перевиданнях попередніх. Власний каталог, покажчик або асортиментна матриця є ключовим провідником для пошуку за темою та/або напрямом дослідження. До складу власного каталогу, на відміну від бібліотечного, який формується на основі конкретних правил та вимог, можуть входити різні пункти: шифр, зміст, тип фонду, короткий опис, знаходження фонду, теги для пошуку тощо.
Для створення та користування електронним каталогом через Google Sheets необхідно створити (або вже мати) електронну пошту на сервісі gmail.com. Після авторизації на субсервісі Google Drive, необхідно створити нову таблицю. У нашому випадку були обрані 6 глобальних стовпчиків для структурування інформації:
порядковий номер;
назва фонду;
локація фонду;
шифр;
теги;
нотатки.
Порядковий номер надається фонду в алфавітному порядку, при чому (в залежності від обставин) може бути записаний як за назвою, так і за прізвищем автора.
Назва фонду включає в себе повну інформацію про фонд, згідно з вимогами до запису використаних джерел.
Локація означає знаходження фонду в конкретній бібліотеці.
Шифр фонду дублює оригінальний код, присвоєний поточному фонду в картографічному або
Тег (або дескриптор) є лексичною одиницею, що описує основний зміст документу, а в нашому випадку – фонду. Теги є ключем у раціоналізації сучасного особистого електронного каталогу та забезпечують швидкий та зручний пошук.
У представленому концепті використані наступні теги: “Азія”, “Анатолія”, “Грузинська мова”, “Джерелознавство”, “Етнографія”, “Етнографія народів Сходу”, “Історія”, “Історія Азії”, “Історія Сходу”, “Історія тюркських мов”, “Кавказознавство”, “Країнознавство”, “Країнознавство народів Середньої Азії”, “Курди”, “Лази”, “Лексикографія”, “Перекладні словники”, “Порівняльна лексикографія”, “Порівняльно-історичне літературознавство”, “Релігія”, “Середньовіччя”, “Соціолінгвістика”, “Сучасний Схід”, “Туреччина”, “Україна”, “Хеттознавство”, “Християнство”, “Юдаїка”.
Нотатки в таблиці несуть інформаційних характер (напр., у якому напрямі може бути використано той чи інший фонд)
Для зручного пошуку за тегами в електронній таблиці Google Sheets необхідно створити зведену таблицю. Для цього необхідно перейти до розділу “Вставити” та натиснути на “Зведена таблиця”. Для створення зведеної таблиці обирається діапазон даних та вставка в новому аркуші. Це дозволяє користуватися як алфавітним, так і зведеним каталогом за тегами.
Наступною перевагою такої форми каталогу є можливість обрати для себе ключові фактори в зведеній таблиці. Наприклад, рядки або стовпці, а також обрані параметри стовпчиків: назва, локація, шифр, теги тощо.
Після формування зведеної таблиці користувач бачить ту саму алфавітну послідовність що й на в оригінальній таблиці. Справжня магія починається з пошуку за ключовими тегами. Для цього необхідно перейти в вкладку “Дані” та “Створити режим фільтра”. Після створення фільтра, в правому кутку назви стовпця необхідно натиснути на значок “Фільтр” та обрати “Фільтрувати за умовою”. У “фільтрувати за умовою” обираємо “текст містить”.
Вводимо в параметр значення або формула необхідний нам тег, наприклад, “Сходознавство” та отримуємо повний список фондів з обраним тегом, оминаючи фонди, в яких цей тег відсутній.
На основі дослідження та формування поточного концепту, ми можемо зробити висновки, що бібліографічні ресурси в комбінації з сучасними електронними ресурсами мають потенціал та перспективи розвитку. Переваги методу складно переоцінити. Грамотно створений електронний особистий каталог, у комбінації з використанням тегів, дозволяє науковцю ефективно використовувати свій час та зручно формувати список літератури як для статті, так і для посібників, монографій та підручників.
Ми в соціальних мережах