БІБЛІОТЕКИ В БОРОТЬБІ ПРОТИ ЕКОЦИДУ, ЗУМОВЛЕНОГО ВІЙНОЮ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ
Заявник | Беззуб Ірина Олександрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування |
Назва доповіді | БІБЛІОТЕКИ В БОРОТЬБІ ПРОТИ ЕКОЦИДУ, ЗУМОВЛЕНОГО ВІЙНОЮ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 316.32:[341.3:574]
Беззуб Ірина Олександрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3561-5991,
наукова співробітниця,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: irabezzub@ukr.net
БІБЛІОТЕКИ В БОРОТЬБІ ПРОТИ ЕКОЦИДУ, ЗУМОВЛЕНОГО ВІЙНОЮ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ
Висвітлено напрями діяльності бібліотек в боротьбі проти екоциду в Україні внаслідок російського повномасштабного вторгнення. Стверджено, що робота бібліотек з фіксації, моніторингу, інформування про завдані збитки, а також планування заходів із відновлення навколишнього середовища сприятиме розслідуванню воєнних злочинів РФ проти людства та довкілля.
Ключові слова: екоцид, воєнний екоцид, інформаційний центр, бібліотека, медіапростір, центр екологічної інформації, «Бібліотека відновлення».
Повномасштабна війна РФ має сплановану мету екоциду України. Систематичні атаки на промислову та критичну інфраструктуру, руйнування населених пунктів, загибель фауни і флори спричинили екологічний колапс в багатьох регіонах країни. Нині вже йдеться про невідновлювані втрати, що мають величезні негативні наслідки. За даними Міністерства довкілля та природних ресурсів України, завдані збитки навколишньому середовищу вже перевищують 2,4 трлн грн (1 день війни спричиняє збитки на суму в 102 млн євро або 4 млрд грн, без урахування втрат від підриву Каховської ГЕС). Отже, екологічна проблематика набула не лише наукової актуальності, а й перетворилася на проблему виживання і функціонування людини і довкілля.
Згідно з ст. 441 КК України, екоцид – це масове знищення рослинного, тваринного світу, отруєння атмосфери, водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити порушення екосистеми проживання українців.
Моніторингом та фіксацією екологічних злочинів РФ в Україні займаються офіційний державний ресурс «ЕкоЗагроза», екологічний чат-бот SaveEcoBot, цифрова платформа «Екодозор», ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія» та інші структури. Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals здійснює інформаційну кампанію з метою залучення міжнародних організацій та інституцій до боротьби проти російського екологічного тероризму та покарання агресора. Унікальне інфографічне дослідження впливу російсько-української війни на екосистему України та Європи «Russia’s war on Ukraine: environmental impact» підготувала компанія TopLead – Visual Content Solutions у співпраці з польськими партнерами Gazeta Wyborcza та BIQdata. Мета проєкту – підвищити в західних аудиторіях, від яких залежить допомога Україні, усвідомлення масштабів завданої шкоди та кроків по відновленню екосистеми.
Аналітики фіксують зростання екоцидної проблематики в медіапросторі України. Разом з тим, фахівці Агенції медіамоніторингу та контент-аналізу «ЕЛ.БІ.АЙ.», які провели дослідження «Довкіллєва проблематика в публічному інформаційному просторі України» (2023 р.), констатують, що посилена увага до потенційних загроз сприяє розповсюдженню неправдивої або маніпулятивної інформації. За його даними, 60 % українців отримують відомості з Telegram-каналів, які часто не дотримуються принципів об’єктивності інформації та журналістських стандартів.
Сучасні українські бібліотеки органічно інтегровані у функціонування інформаційного суспільства. Вони мають у своєму розпорядженні набір ресурсів для продукування, розміщення й тиражування перевіреної інформації у протидії інформаційним вкиданням, фейкам, маніпуляціям, активно формуючи медіаграмотність користувачів. В умовах війни самостійного значення набуває розвиток віртуального бібліотечного простору, що здійснюється через сайти, сторінки, блоги, групи в соціальних мережах, фотоколекції, канали бібліотечного відео, онлайн-презентації тощо.
Військова агресія РФ проти України зумовила акцентування суспільної уваги на збитках, завданих навколишньому середовищу. Бібліотеки формують довідково-бібліографічні апарати з екології, створюють тематичні бази даних, ведуть аналітичну роботу, розробляють методики надання екологічної інформації населенню. Державною бібліотекою України для юнацтва започаткований проєкт «Культурно-бібліографічний фронт», який надає доступ до важливих державних і громадських електронних ресурсів, що фіксують воєнні злочини російських окупантів, зокрема і проти довкілля. У рамках проєкта підготовлено бібліографічні списки на тему екологічної безпеки в умовах війни («Екологічні виклики. Екологія майбутнього», «Екологічні наслідки війни. Екоцид України», «Війна як екологічний злочин»). Вінницька ОУНБ імені Валентина Отамановського підготувала рекомендаційний бібліографічний список «Війна та її вплив на екологію: аналіз та наслідки», що містить інформацію про тематичні сайти. Фахівцями Сумської ОУНБ підготовлено дайджест «Екологія – «мовчазна жертва» війни» (2023 р.) про прямі та непрямі наслідки бойових дій для довкілля. На сайті бібліотеки Центральноукраїнського Національного технічного університету опубліковано вебліографічний покажчик «Екологічні проблеми України: наслідки війни», де зібрано наукові статті, тези конференцій, матеріали інтернет-видань, аналітичних відомств тощо. Національна наукова медична бібліотека України систематизувала науково-практичні видання з проблем довкілля України в умовах воєнних дій, воєнної екології та військово-медичної географії, представлених у фондах за останні 5 років.
Благодійним фондом «Бібліотечна країна» започаткований проєкт «Бібліотека відновлення» для формування експертного списку книжок в кожній бібліотеці на допомогу післявоєнній відбудові України.
Перспективним напрямом діяльності бібліотек у висвітленні екоциду є робота центрів екологічної інформації. Такий центр Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара реалізовує проєкт «Екологія в умовах війни». Він інформує про екологічні втрати Херсонщини, України і Європи, загрозу зникнення Національних природних парків тощо. Екологічний центр – Бібліотека-філія № 2 ЦМБ ім. Кропивницького м. Миколаєва бере участь в організації щорічних науково-практичних конференцій «Миколаївські міські екологічні читання «Збережемо для нащадків».
Традиційними для бібліотек є проведення заходів з нагоди Міжнародного дня екологічних знань, Дня довкілля, які третій рік поспіль відбуваються в умовах війни (тематичне бінарне заняття на тему «Екоцид в Україні: масштабний злочин Росії проти довкілля України» (бібліотека НДУ імені Миколи Гоголя); віртуальна виставка «Екологія України в умовах повномасштабній війни» (наукова бібліотека ХДУ); «Екологічна просвіта. Сотні бід від екоциду» (наукова бібліотека Сумського НАУ); екологічний лікбез «Екоцид – без права на життя» (Центральна Білоцерківська бібліотека для дорослих); круглий стіл «Екоцид: 10 наслідків війни Росії проти України для довкілля» (Цуцилівська сільська бібліотека) та інші).
Таким чином, бібліотеки повноцінно залучені до створення ефективної міжнародної системи доведення факту екоциду в Україні, фіксації, моніторингу та інформування про обсяги завданої шкоди, планування заходів майбутнього відновлення довкілля. Такі матеріали стануть основою оцінки масштабів та вартості збитків і розслідування Міжнародного кримінального суду воєнних злочинів РФ проти людства та довкілля на території України.
UDC 316.32:[341.3:574]
Iryna Bezzub,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3561-5991,
Research Associate,
Analytical and prognostic department,
National Law Library,
V. I. Vernadskyi Nаtional Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: irabezzub@ukr.net
LIBRARIES IN THE FIGHT AGAINST ECOCIDE, CAUSED BY RUSSIA'S WAR AGAINST UKRAINE
The areas of activity of libraries in the fight against the ecocide of Ukraine as a result of the Russian full-scale invasion are highlighted. It is claimed that the work of the libraries on recording, monitoring, informing about the damage caused, as well as planning measures for the restoration of the environment will contribute to the investigation of war crimes of the Russian Federation against humanity and the environment.
Keywords: ecocide, military ecocide, information center, library, media space, environmental information center, «Recovery Library».
Ми в соціальних мережах