ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ, ОСОБЛИВОСТІ ОЦИФРУВАННЯ КОЛЕКЦІЙ ДІЯЧІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЕМІГРАЦІЇ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ.

ЗаявникГрень Зоряна Тарасівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ, ОСОБЛИВОСТІ ОЦИФРУВАННЯ КОЛЕКЦІЙ ДІЯЧІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЕМІГРАЦІЇ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ.
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК
Грень Зоряна Тарасівна
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9869-7421,
кандидатка наук із соціальних комунікацій,
учений секретар
Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника
Львів, Україна e-mail: gren@nas.gov.ua

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ, ОСОБЛИВОСТІ ОЦИФРУВАННЯ КОЛЕКЦІЙ ДІЯЧІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЕМІГРАЦІЇ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ.

Висвітлено діяльність ЛННБ України ім. В. Стефаника, спрямовану на забезпечення доступу користувачам до історико-культурних фондів Бібліотеки, зокрема бібліотечних колекцій представників української еміграції другої половини ХХ ст. через створення електронних ресурсів.
Ключові слова: українська еміграція, бібліотечна колекція, електронний ресурс, цифрова колекція, ЛННБ України ім.В.Стефаника

ЛННБ України ім. В. Стефаника є сьогодні одним із найбільших в Україні інституційних власників архівних і бібліотечних колекцій української діаспори. Зокрема, особливу цінність мають бібліотечні зібрання представників української повоєнної еміграції в Західній Європі, Канаді та США, що надійшли до ЛННБ України ім. В. Стефаника упродовж 2002–2023 рр.
Це, наприклад, колекції Омеляна Антоновича (1914–2008), доктора права, громадського діяча і мецената, та його дружини Тетяни Антонович (1915–2001), докторки медицини, лікарки-нефролога, меценатки (США); Мар’яна Коця (1922–20011), мецената, громадсько-культурного діяча, журналіста, видавця (США); Любомира Винара (1932–2017), історика, бібліографа, громадського діяча (США); Дмитра Бучинського (1913–1963), літературознавця, бібліографа, журналіста (Іспанія); Михайла-Святомира Фостуна (1924–2004), доктора права, письменника, журналіста, громадського і політичного діяча (Велика Британія); Володимира Гаврилюка (1921–2017), журналіста (Франція); Андрія Бідося (?–1957), члена Об’єднання колишніх вояків–українців у Великій Британії, редактора і видавця; Українського Бібліотечного Товариства в Торонто (Канада).
Повномасштабне вторгнення росії на територію України загострило питання забезпечення доступу до цих колекцій. Одним із шляхів вирішення проблеми є створення страхових копій та організація електронного ресурсу. Важливою передумовою цього процесу повинно стати вивчення складу, структури та шляхів формування кожної з колекцій, що не лише мають потужний науково-інформаційний та джерелознавчий потенціал, а й свідчать про бібліофільські тенденції в українській діаспорі.
До складу колекцій Омеляна і Тетяни Антоновичів, Мар’яна та Іванни Коців, Любомира Винара, Дмитра Бучинського, Українського бібліотечного товариства в Торонто входять книжкові видання, періодика, картографічні видання, твори мистецтва, архівні документи, фотоматеріали та ін.
Зокрема, бібліотека видатних меценатів Омеляна і Тетяни Антоновичів налічує 1026 книжкових видань, 18 творів мистецтва та значну кількість різнотипних архівних документів. Книжкові видання цієї бібліотеки містять автографи знаних діячів української культури діаспори та України, лауреатів щорічної премії Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів за літературні твори та українознавчі наукові дослідження.
Колекція Мар’яна Коця (загалом 8671 од. збер.), окрім книжкової частини, включає періодику, а також дуже цінну мистецьку колекцію (загалом 154 твори, серед яких – 11 скульптур та 143 од. збер. живопису і графіки).
Колекція бібліографа, журналіста, літературознавця, чільного представника української діаспори в Мадриді Дмитра Бучинського, що складається з 3907 книжкових і періодичних видань, 858 листівок, 848 конвертів, 169 фотографій, 1865 марок, а також архів, до якого входить епістолярна спадщина вченого, машинописні тексти радіопередач та інші документи. Чимало книжкових видань з колекції мають автографи, дарчі написи, нотатки, що засвідчує широке комунікаційне коло вченого.
Початок цілеспрямованої діяльності зі створення цифрових колекцій було покладено в рамках виконання відомчої наукової теми «Ресурси ЛННБ України ім. В. Стефаника: історичні виміри та інноваційні форми розкриття і представлення», яка планується до завершення у 2025 році, і в якій поєднано наукове опрацювання колекцій з наступним оцифруванням їх змісту і представленням результату через АБІС ALEPH. З цією метою в електронній інфраструктурі бібліотеки створено сторінку «Ресурси і фонди»> «Цифрові колекції» (https://www.lsl.lviv.ua/index.php/uk/resursi-i-fondi/tsyfrovi-kolektsiyi/). Колекція Дмитра Бучинського стала першою з-поміж зібрань представників української повоєнної еміграції, яка матиме свій цифровий образ.
Необхідність дослідження і надання доступу до бібліотечних колекцій представників української еміграції, які зберігаються у фондах ЛННБ України ім.В.Стефаника, зумовлена тим, що наявні в них документи є потужним джерелом до вивчення наукової, соціокультурної, книго- та пресовидавничої діяльності української еміграції, доброю інформаційною базою для створення бібліографії українського друкованого слова в еміграції, для вивчення громадсько-політичного життя української еміграції, партій, осередків, організацій, установ, фондів та товариств; культурного, мистецького та наукового життя, діяльності Української Вільної Академії Наук (УВАН), НТШ, Українського історичного товариства; бібліофільських стратегій української еміграції другої половини ХХ ст.; біографій представників української еміграції; практичних аспектів протидії радянській та російській пропаганді в умовах холодної війни; культурно-дипломатичних взаємин із державними інституціями країн проживання; теоретичних та практичних аспектів колекціонерства, музейництва та архівної справи в середовищі української еміграції у вказаний період; практичних аспектів протидії українською еміграцією радянській та російській пропаганді в умовах холодної війни; головно ж – ролі української еміграції у збереженні історичної пам’яті українців.

UDC
Zoriana Hren,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9869-7421,
Candidate of Sciences in Social Communications,
Scientific Secretary
Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv, Ukraine
e-mail: gren@nas.gov.ua


ІNFORMATION VALUE AND FEATURES OF DIGITIZING COLLECTIONS OF UKRAINIAN EMIGRANTS OF THE SECOND HALF OF THE XX CENTURY

The article highlights the activities of the Vasyl Stefanyk National Scientific library of Ukraine in Lviv aimed at providing users with access to the historical and cultural funds of the Library, in particular, library collections of representatives of the Ukrainian emigration of the second half of the twentieth century through the creation of electronic resources.
Keywords: Ukrainian emigration, library collection, electronic resource, digital collection, Vasyl Stefanyk National Scientific library of Ukraine in Lviv.