КЛЮЧОВА РОЛЬ АНАЛІТИЧНИХ СЕРВІСІВ НАУКОМЕТРИЧНИХ ПРОЕКТІВ У ПРОЦЕСІ ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

ЗаявникЖабін Олександр Іванович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіКЛЮЧОВА РОЛЬ АНАЛІТИЧНИХ СЕРВІСІВ НАУКОМЕТРИЧНИХ ПРОЕКТІВ У ПРОЦЕСІ ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 021:001.895:004.7

Жабін Олександр Іванович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5693-2155,
науковий співробітник відділу бібліометрії і наукометрії,
Інститут інформаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: azhabin57@gmail.com

КЛЮЧОВА РОЛЬ АНАЛІТИЧНИХ СЕРВІСІВ НАУКОМЕТРИЧНИХ ПРОЕКТІВ У ПРОЦЕСІ ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Акцентовано увагу на ключовій ролі аналітичних сервісів вітчизняних наукометричних проектів в процесі фахового експертного оцінювання ефективності наукових досліджень. Як приклад подібних сервісів розглянуто можливості аналітики інформаційно-аналітичної системи «Бібліометрика української науки». Привернуто увагу на зростанні тенденцій захоплення формальними підходами (використання суто кількісних бібліометричних показників) при оцінюванні якості наукової роботи вчених та дослідницьких підрозділів.
Ключові слова: аналітичні сервіси, бібліометрія, наукометрія, оцінювання наукових досліджень

На тлі посилення тенденцій використання бібліометричних показників (індекс Гірша, імпакт-фактор тощо) від провідних зарубіжних та вітчизняних метричних проектів управлінськими структурами різного рівня до оцінки рівня результатів наукових досліджень, все більше зростає фактор можливого захоплення ними формальними підходами в процесі оцінювання. Так директор Інституту математики товариства Макса Планка в Бонні професор В. Бальман зазначив: «Бібліометричні дані – небезпечна зброя (тим більш в руках не-експертів) і є цілком неадекватним способом оцінки якості наукової роботи».

Тому для визначення якості наукових досліджень доцільно надавати пріоритет фаховим експертним висновкам, які базуються на бібліометричних показниках від наукометричних проектів з наявними в них аналітичними додатками.

Серед вітчизняних наукометричних проектів наразі домінує інформаційно-аналітична система «Бібліометрика української науки» (національний наукометричний сервіс, призначений для формування в суспільстві цілісного уявлення про стан та динаміку процесів, що мають місце в науковому середовищі України), що була започаткована в 2014 р. в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського та представлена на порталі книгозбірні за веб-адресою http://www.nbuviap.gov.ua/bpnu/. Створена Система позиціонувалася, як джерельна база для незалежного експертного оцінювання результатів дослідницької діяльності. На середину 2024 р. база даних Системи має обсяг у понад 56900 записів, представляючи собою єдиний консолідований реєстр наукових декларацій (бібліметричних профілів) вітчизняних вчених, який віддзеркалює їх наукову діяльність та досягнення представлених у світових наукових комунікаціях.

Спеціалізований аналітично–програмний інструментарій «Бібліометрики української науки» забезпечує статистичну обробку акумульованої інформації для отримання широкого спектру аналітичних матеріалів, що відображають науковий потенціал України. Аналітика бази даних дозволяє отримати низку впорядкувань (топ-рейтингів) дослідників за галузями знань, відомств, установами та за значеннями індексу Хірша.

Узагальнюючи вище викладене, слід зробити висновок, що симбіоз традиційних бібліометричних показників і додаткових індикаторів альтернативних вимірювачів наукової діяльності, оброблених та узагальнених спеціалізованим аналітичним інструментарієм, стане ключовим фактором для незалежного експертного оцінювання результатів дослідницької діяльності вчених, наукових колективів та сприятиме прийняттю об’єктивних і прозорих управлінських рішень у науковій сфері.

UDC 021:001.895:004.7
Alexander Zhabin,
ORCID https://orcid.org/0000–0001–5693–2155,
Research Assistant,
Department of Bibliometrics and Scientometrics,
Institute of Information Technologies,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
е-mail: azhabin57@gmail.com

THE KEY ROLE OF ANALYTICAL SERVICES OF SCIENTIFIC PROJECTS IN THE PROCESS OF EXPERT EVALUATION OF SCIENTIFIC RESEARCH
Attention is focused on the key role of analytical services of domestic scientometric projects in the process of professional expert assessment of the effectiveness of scientific research. As an example of such services, the analytical possibilities of the information-analytical system "Bibliometrics of ukrainian science" were considered. Attention is drawn to the growing tendency to adopt formal approaches (the use of purely quantitative bibliometric indicators) in assessing the quality of the scientific work of scientists and research units.
Keywords: analytical services, bibliometrics, scientometrics, evaluation of scientific research