ТЕМА ВЗАЄМНОГО ЗВʼЯЗКУ ЕКОЛОГІЇ ТА ЕКОНОМІКИ В ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ ТА РУБРИКАТОРІ НБУВ

ЗаявникГуренко Євгенія Юріївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіТЕМА ВЗАЄМНОГО ЗВʼЯЗКУ ЕКОЛОГІЇ ТА ЕКОНОМІКИ В ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ ТА РУБРИКАТОРІ НБУВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 502.171+338.1]:025.343.2
Гуренко Євгенія Юріївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9697-6507,
молодший науковий співробітник,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: genadinike@gmail.com

ТЕМА ВЗАЄМНОГО ЗВʼЯЗКУ ЕКОЛОГІЇ ТА ЕКОНОМІКИ
В ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ ТА РУБРИКАТОРІ НБУВ

В цій роботі показано, наскільки тісно звʼязані, а часом суперечливі у своєму розвитку екологія та економіка, як рівень економічного розвитку впливає на стан довкілля, і як цей взаємозвʼязок відображається в інформаційних ресурсах бібліотеки і розділах екології та економіки Рубрикатора НБУВ.
Ключові слова: бібліотечні ресурси, звʼязок екології та економіки, Рубрикатор НБУВ

Продовжуючи тему подальшого вдосконалення електронного каталогу та Рубрикатора НБУВ, хочеться відзначити тісний звʼязок двох його розділів, що найбільш швидко наповнюються і розвиваються. Це розділ «Б1 Охорона природи. Екологія» і розділ «У Економіка. Економічні науки», особливо його підрозділ «У9 Економіка України», який лідирує сьогодні за кількістю нових надходжень. І це зрозуміло. Високі темпи розвитку економіки негативно впливають на стан навколишнього середовища, а вирішення екологічних проблем неможливо без розвитку нових технологій, економічного зростання.
Спостерігається суперечливість між екологічним та економічним розвитком. Економіка завжди орієнтована на отримання прибутку від природних ресурсів. Природні ресурси, що беруть участь у виробничих процесах, використовуються не повністю, і згодом повертаються у вигляді промислових відходів. Чим вище рівень життя, чим вище темпи економічного росту, тим більше відходів вимушено поглинати довкілля, що неминуче призводить до екологічної кризи.
У розділі екології питанням раціонального природокористування присвячена рубрика «Б12 Раціональне використання та відновлення природних ресурсів». Найбільш актуальною можна назвати рубрику «Б122 Заходи щодо відновлення, рятування ресурсів. Безвідходні та маловідходні технології» за кількістю наукових робіт цієї тематики. У розділі економіки найбільш популярні сьогодні рубрики «У010.28 Екологічні проблеми сучасної економіки. Біоекономіка», «У9(4УКР)281 Економічне регулювання раціонального природокористування в Україні», де збирається, можна сказати, чимала кількість наукових документів.
В даний час найбільший внесок в економіку дають такі природоексплуатуючі галузі, як газо- та нафтодобувна, лісова, металургійна, харчова, сільське господарство. Тому велика кількість наукових робіт присвячено саме екологізації цих галузей економіки.
Видатні відкриття минулого століття в області фізики призвели до появи і бурхливого розвитку новітніх технологій, зокрема радіаційних і ядерних. Початок розвитку ядерної (атомної) енергетики повʼязують із пуском у 1954 р. в СРСР першої в світі атомної електростанції. Можливо, точкою відліку слід вважати будівництво й запуск першого ядерного реактора у 1942 р. у США. Саме в той період і розпочалися перші аварії, у тому числі й таки, що супроводжувалися викидами радіоактивних речовин у навколишнє середовище, про які, як правило, тоді не повідомлялося.
Протягом практично усієї другої половини минулого століття в морях і океанах у різних регіонах земної кулі були здійснені захоронення величезної кількості ядерних матеріалів та радіоактивних відходів. Деякі країни, які опанували ядерні технології, із самого початку стали скидати радіоактивні відходи в океан, вважаючи це кращим способом звільнення від них. На дні океанів опинилося чимало радіаційно- та ядерно небезпечних обʼєктів, що потонули внаслідок аварій і катастроф. В 1972 р. було підписано Конвенцію щодо запобігання забруднення моря скиданнями відходів та інших матеріалів, яка називається також Лондонською конвенцією. Вона передбачає повну заборону або обмеження навмисних скидів заборонених до скидання речовин.
Ядерна катастрофа на Чорнобильській АЕС у 1986 р. та велика ядерна аварія на АЕС «Фукусіма Даїчі» у 2011 р. підірвали у світової громадськості довіру як до атомної енергетики, так, зокрема, й до можливостей використання ядерної енергії взагалі. Перед людством постала проблема пошуку альтернативних, відновлювальних джерел енергії.
Щоб зібрати документи щодо радіаційної та ядерної безпеки, у розділі «Б13 Антропогенний вплив на біосферу. Екологічна безпека в цілому» були створені такі рубрики, як «Б132.2 Шкода від обʼєктів ядерної енергетики. Ядерна безпека» та «Б133.1 Радіоекологія», а також рубрика «Б139.19 Радіаційно-забруднені території», з якої окремо виділено підрубрику «Б133.19(4УКР-4КИЇ) Чорнобиль», де збираються документи щодо екологічних наслідків Чорнобильської аварії.
Інформація щодо альтернативних джерел енергії збирається як у розділі «З1/7 Енергетика», так і рубриках економіки енергетики «У530.576 Відновлювальна енергетика» та «У9(4УКР)305.76 Відновлювальна енергетика в Україні». Значна кількість наукових робіт економічного змісту присвячується сьогодні економії природних ресурсів в Україні та збирається в рубриках «У9(4УКР)0-553.81 Економія сировини та матеріалів. Ресурсозбереження в Україні» та «У9(4УКР)0-554.081 Раціональне використання енергоресурсів в Україні».
Внаслідок деградації природи у всьому світі зростає дефіцит питної води. Однією з головних причин цієї проблеми є забруднення водойм промисловими та побутовими стоками, відсутність очисних споруд. Чимало наукових досліджень присвячені проблемі нестачі продовольства у світі, тому в розділі економіки були створені і дуже активно поповнюються рубрики «У532.0-820-995 Світова продовольча безпека» і «У9(4УКР)320-820-995 Продовольча безпека України».
Величезною екологічною проблемою майже в усьому світі стало перенаселення міст, транспортний колапс, підвищення рівня шуму. В нашій країні ще й проблема несанкціонованих сміттєзвалищ, переповненість існуючих сміттєвих полігонів, відсутність переробних підприємств, а з лютого 2022 р. ще і воєнна агресія Росії. Война приносить катастрофічні збитки як екології, так і економіці України, що, звичайно, знайшло відображення в Рубрикаторі НБУВ.

UDC 502.171+338.1]:025.343.2
Gurenko Yevheniia,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9697-6507,
Junior Research Associate,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: genadinike@gmail.com

TOPIC OF INTERCONNECTION OF ECOLOGY AND ECONOMY
IN THE NBUV ELECTRONIC CATALOG AND RUBRICATOR

This work shows how ecology and economy are closely related, and sometimes contradictory in their development, how the level of economic development affects the state of the environment, and how this relationship is reflected in the information resources of the library and the ecology and economy sections of the NBUV Rubricator.
Keywords: library resources, ecology and economy relationship, the NBUV Rubricator