СУЧАСНІ ФОРМИ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ В УМОВАХ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЯСІНЬ (З ДОСВІДУ РОБОТИ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ ІНСТИТУТУ ЕЛЕКТРОЗВАРЮВАННЯ ІМ. Є. О. ПАТОНА НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ)

ЗаявникІваненко Світлана Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіСУЧАСНІ ФОРМИ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ В УМОВАХ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЯСІНЬ (З ДОСВІДУ РОБОТИ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ ІНСТИТУТУ ЕЛЕКТРОЗВАРЮВАННЯ ІМ. Є. О. ПАТОНА НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 551.4.01:021-048.67(477)"364"
Іваненко Світлана Василівна
https://orcid.org/0000-0001-8756-0892
завідувачка науково-технічної бібліотеки
Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України
Київ, Україна
e-mail: sv_88@ukr.net

СУЧАСНІ ФОРМИ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ
В УМОВАХ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЯСІНЬ
(З ДОСВІДУ РОБОТИ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ
ІНСТИТУТУ ЕЛЕКТРОЗВАРЮВАННЯ ІМ. Є. О. ПАТОНА
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ)

Розглянуто можливості використання інноваційних методів популяризації бібліотечних ресурсів у кризові часи соціальних потрясінь, які дозволяють наблизити інформацію до користувача, якнайповніше розкрити зміст окремих видань та популяризувати бібліотечні фонди загалом.
Ключові слова: бібліотечний ресурс, буктрейлер, дистанційне обслуговування, Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона, мультимедіа, Національна академія наук України, Facebook, соціальні потрясіння.

Поява та розвиток глобальної мережі Інтернет докорінно змінили світову систему комунікацій. Стрімкий розвиток програмного забезпечення призвів до значних перспектив використання різних інструментів для цієї комунікації. Відтак, перед академічними бібліотеками відкрилися широкі можливості використання мультимедійних ресурсів для популяризації своїх фондів. У свою чергу, надскладний період карантинних обмежень, спричинений поширенням коронавірусної хвороби Covіd-19, та воєнний час підштовхнули наукові бібліотеки змінити вектор на використання новітніх методів популяризації бібліотечних ресурсів як додаткових каналів комунікації зі своїми користувачами. Потреба контактувати зі споживачем бібліотечного продукту на відстані спричинило перехід спілкування у віртуальний формат. Отже, нагальним стало питання застосування інноваційних форм діяльності наукових бібліотек та сучасних методів розкриття бібліотечних фондів.
В умовах соціальних потрясінь, таких як період пандемії Covid-19 та повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України, науково-технічна бібліотека Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона (далі НТБ ІЕЗ) активно здійснює організацію книжкових виставок та презентацію видань для популяризації свого фонду задля посилення взаємодії «наукова бібліотека – користувач-науковець».
Інноваційними формами популяризації книжкового фонду НТБ ІЕЗ є:
– віртуальні книжкові вітрини;
– електронні виставки літератури:
– мультимедійні презентації книг;
– буктрейлери виставок;
– відеоогляди нових надходжень.
НТБ ІЕЗ створює та публікує електронні вітрини як на сайті установи, так і на сторінках книгозбірні у соціальних мережах. До прикладу, віртуальна книжкова вітрина до 450-ї річниці заснування у Львові Іваном Федоровим друкарні містила п’ять електронних зображень документів та була розміщена на сторінці бібліотеки у соціальній мережі Facebook (https://www.facebook.com/share/p/k9PpAY9MABT3j4Pk/?mibextid=WC7FNe).
Електронна виставка «Вчені Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона – творці української науки» презентує 23 видання за авторством чи співавторством співробітників Інституту, що зробили революційні відкриття у своїй сфері за період незалежності України.
Сучасна форма візуалізації бібліотечного контенту – мультимедійна презентація книги (МПК) – містить всю інформацію про видання: від бібліографічного опису і короткої анотації до шифру його зберігання у фондах. Наприклад, презентація видання Олега Сміяна «Воднево-газова діагностика фізичних явищ і процесів в твердих тілах» розміщена також на сторінці книгозбірні у Facebook (https://www.facebook.com/share/v/RAA2fQxGaNVqAdAj/?mibextid=WC7FNe). Сукупність цього ресурсу, сформованого в архів, слугує сучасним засобом розкриття фондів книгозбірні, джерелом важливої бібліотеко- і книгознавчої інформації.
Для окремих ресурсів, на наше переконання, доцільно використовувати певні формати задля популяризації фонду. Відтак, для створення файлу для завантаження і перегляду з мобільних пристроїв можна у Microsoft PowerPoint презентацію переформатувати у відео. Тобто перейти від слайд-шоу у форматі демонстрації pptx (МПК) до мультимедійного відео-файлу MPEG-4 (буктрейлеру). Фахівці НТБ ІЕЗ використовують буктрейлери переважно для презентації книжкових виставок у соціальній мережі Facebook. Буктрейлер книжкової виставки надає інформацію про систематизований масив документів для задоволення інформаційних потреб користувача. З актуальних буктрейлерів НТБ ІЕЗ до ювілеїв відомих вчених можна виокремити «Академік В. М. Глушков – піонер кібернетики» до 100-річчя від дня народження вченого (https://www.facebook.com/share/v/1a1N4fTimEjq4Y3B/?mibextid=WC7FNe) та «Володимир Іванович Вернадський – фундатор української академічної науки» до 160-річчя від дня його народження (https://www.facebook.com/share/r/fFrcWBVCKocF1E3n/?mibextid=WC7FNe). Як форма дистанційного інформування цей ресурс надає можливість привернути увагу науковця до НТБ ІЕЗ і потребу скористатися її послугами.
Створенню буктрейлерів НТБ ІЕЗ передувало виготовлення відеооглядів книжкових виставок. Цей допоміжний інструмент використовується бібліотекою ще зі середини 2021 р. для привернення додаткової уваги, як правило, до виставок нових надходжень чи виставок праць співробітників установи. Актуальний відеоогляд книжкової виставки «Нові надходження до НТБ ІЕЗ», в якому презентується 14 видань можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/share/r/CMRvXahXZmsRZYft/?mibextid=WC7FNe.
За допомогою сучасних форм популяризації фондів НТБ ІЕЗ наповнює якісним науковим контентом свої ресурси, такі як сайт, соціальні мережі, групи в месенджерах. Загалом із 2020 р. бібліотека представила на своїх ресурсах 48 книжкових експозицій.
Отже, використання академічною бібліотекою новітніх методів популяризації своїх ресурсів сприяє формуванню позитивного іміджу книгозбірні, надає можливість не втрачати контакт з користувачами-науковцями в умовах соціальних потрясінь та посилювати взаємодію з цільовою аудиторією у сучасному форматі.

UDC 551.4.01:021-048.67(477)"364"
Ivanenko Svitlana Vasylivna
https://orcid.org/0000-0001-8756-0892
Head of the scientific-technical library
The E.O. Paton Electric Welding Institute of the NAS of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: sv_88@ukr.net
MODERN FORMS OF POPULARIZATION OF LIBRARY COLLECTIONS
IN THE CONDITIONS OF SOCIAL UPHEAVAL
(BASED ON THE EXPERIENCE OF THE SCIENTIFIC-TECHNICAL LIBRARY
OF THE E.O. PATON ELECTRIC WELDING INSTITUTE
OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCE OF UKRAINE)
The text considers the wide possibilities of using innovative methods of popularizing library resources in times of social upheaval, which allow bringing information closer to the user, revealing the content of individual publications to the fullest extent possible, and popularizing library collections in general.
Keywords: library resource, booktrailer, remote service, E.O. Paton Electric Welding Institute, multimedia, The National Academy of Science of Ukraine, Facebook, social upheaval.