«ТВОРЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ КНИЖКИ У ФОНДІ ВІДДІЛУ РІДКІСНИХ ТА ЦІННИХ ВИДАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ДЛЯ ДІТЕЙ»: ЕЛЕКТРОННИЙ ДОВІДНИК

ЗаявникТурчин Наталія Іванівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 9. Українське книговидання ХVІ–ХІХ ст. в європейському контексті: 450 років сталої традиції «духовні зерна по світу розсівати»
Назва доповіді«ТВОРЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ КНИЖКИ У ФОНДІ ВІДДІЛУ РІДКІСНИХ ТА ЦІННИХ ВИДАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ДЛЯ ДІТЕЙ»: ЕЛЕКТРОННИЙ ДОВІДНИК
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.625(477):002
Наталія Турчин,
завідувач відділу рідкісних та цінних видань,
Національна бібліотека України для дітей, Київ, Україна,
е-mail: library@chl.kiev.ua

«ТВОРЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ДИТЯЧОЇ КНИЖКИ У ФОНДІ ВІДДІЛУ РІДКІСНИХ ТА ЦІННИХ ВИДАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ДЛЯ ДІТЕЙ»: ЕЛЕКТРОННИЙ ДОВІДНИК

Досвід роботи відділу рідкісних та цінних видань Національної бібліотеки України для дітей з популяризації друкованих видань для дітей XIX – початку XX століття.
Відділ рідкісних та цінних видань, Національна бібліотека України для дітей, популяризація друкованих видань для дітей XIX – початку XX століття.

Книжкові пам’ятки є матеріальним символом духовної скарбниці людства, виявленням його колективної пам’яті, тому їх вивчення, збереження і забезпечення доступу до них сучасним та майбутнім поколінням є одним з найважливіших завдань НБУ для дітей.
Кожне україномовне видання XIX – початку XX ст. – це справжній раритет. Це зумовлено історичними подіями на теренах України, оскільки за часів царату випуск книг для дітей і дорослих національними мовами в окремі періоди або зовсім заборонявся, або значною мірою обмежувався.
У відділі рідкісних та цінних видань НБУ для дітей ведеться копітка робота зі збору інформації про кожне видання та представлення її користувачам. Фахівцями підготовлено низку вебресурсів, електронні покажчики та довідники, успішно функціонують вебпроєкти. Всі ресурси представлені на сайті бібліотеки у розділі «Музей книги».
Фахівцями відділу тривалий час активно проводиться вивчення частини фонду відділу «Художня література українських авторів». За сформованим списком авторів видань (письменники та ілюстратори) з фонду відділу та розробленою структурою подання інформації зібрані матеріали висвітлюються в електронному довіднику «Творці української дитячої книжки у фонді відділу рідкісних та цінних видань Національної бібліотеки України для дітей». Інформація про особистість містить і висвітлює прізвище, найбільш вживане прізвище; криптоніми і псевдоніми; дати життя; географічні назви міст перебування; чи є дитячим письменником, або творчий доробок особи увійшов в коло дитячого читання; бібліографію (біографічні статті в списку видань з фондів НБУ для дітей, статті з інтернету, електронні ресурси); бібліографія творів книг та творів, які друкувалися на сторінках періодичних видань (з фонду відділу рідкісних та цінних видань бібліотеки); іконографію персоналії; коротку біографічну довідку. Також зазначаємо наявну інформацію щодо звань, відзнак та нагород. Інформативними є відомості щодо роду діяльності: історик, педагог, мистецтвознавець, художник, графік тощо. Збір інформації за визначеною схемою допомагає пізнати багатогранний творчий доробок та життєвий шлях творців, представити книги авторів, наявні у фонді НБУ для дітей. Розміщення відомостей про митців дитячої книги здійснюється за абеткою.
Електронний довідник постійно поповнюється інформацією про нових авторів, містить відомості не лише про відомих в Україні майстрів слова і пензля, а й відкриває імена малознаних і маловідомих творців, які за обставинами долі та історичних подій були безпідставно репресовані, заборонені або забуті, твори яких навіть вилучалися з фондів книгозбірень.
До довідника включено, наприклад, Василя Атаманюка (псевдонім Василь Яблуненко) з Косівщині. Писав твори для дітей, а також вірші, оповідання, переклади та літературно-критичні статті. У фонді відділу зберігається п’єса-казка «Дві казки» (1929) автора. Але доля склалася так, що письменник був засуджений і розстріляний у 1937 році. Наступний автор – Григорій Бабенко за фахом лікар, в кінці 1920-х рр. написав повість «Шляхом бурхливим» про події в Україні часів козаччини. Подальша доля письменника не відома. Дослідники звертають увагу, що у бібліотеках майже не залишилося книжок Бабенка. Лише кілька примірників видань зберігається в НБУ для дітей: це повісті «В тумані минулого» (Харків, 1927), «Шляхом бурхливим» (Київ, 1931), оповідання «Люди з червоної скелі» (Харків, 1929). З цього робимо висновок, що твори автора у 1930-х роках потрапили до переліку «ідеологічно ворожих», а тому їх в той період вилучили із книгозбірень. Про нього не згадують ані письменники, ані літературознавці. Лише у 2003 р. дослідники зуміли знайти коротку автобіографію й кілька листів Г. Бабенка. Жодна вітчизняна енциклопедія й досі не містить відомостей про письменника. Перелік авторів можна продовжити. Це і письменник Баско Сергій, Микола Богуславський, Гордій Брасюк, дитячий письменник Юрій Будяк (справжнє прізвище Покос), Ковтун Іван (відомий під літературним псевдонімом Юрій Вухналь), Гаєвський Микола – представник народної галицької української інтелігенції, письменник Модест Левицький. А найбільшим «злочином» А. Лотоцького було те, що він добровільно став у лави Українських Січових Стрільців та поряд з іншими письменниками воював за державність України.
У той період дитячу книгу творили не тільки майстри слова, а й майстри пензля. Наприклад, Гагенмейстер Володимир – український графік, мистецтвознавець і видавець, художник-літератор Михайло Жук, художник-ілюстратор дитячих книг Глухов Михайло, ілюстратор Іван Бурячок, український художник-графік Охрім Судомора, графік, майстр мозаїки, ілюстратор дитячих книжок Борис Крюков, художник-графік Петро Лапин, та інші.
У книгах залишаються жити думки, прагнення, мрії не лише наших сучасників, а й представників минулих поколінь. Робота над електронним довідником «Творці української дитячої книжки у фонді відділу рідкісних та цінних видань Національної бібліотеки України для дітей» триває і надалі продовжуватиметься. Цей доробок сприяє розкриттю фонду відділу рідкісних та цінних видань Національної бібліотеки для дітей та пошуку інформації про творців української книги першої половини ХХ століття.

УДК
Natalia Turchin,
the Head of the Department of Rare and Valuable Editions,
National Library of Ukraine for Children, Kyiv, Ukraine,
е-mail: library@chl.kiev.ua

«THE CREATORS OF THE UKRAINIAN CHILDREN'S BOOK IN THE FUND OF THE DEPARTMENT OF RARE AND VALUABLE EDITIONS OF THE NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE FOR CHILDREN»: ELECTRONIC DIRECTORY

The experience of the Department of Rare and Valuable Publications of the National Library of Ukraine for Children in popularizing printed publications for children of the 19th – early 20th centuries.
The Department of Rare and Valuable Publications, National Library of Ukraine for children, popularization of printed publications for children of the XIX - early XX centuries.