ВПЛИВ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ ЯК ФОРМИ КОМУНІКАЦІЇ НА ІНФОРМАЦІЙНЕ СУСПІЛЬСТВО

ЗаявникГах Ігорь Петрович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіВПЛИВ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ ЯК ФОРМИ КОМУНІКАЦІЇ НА ІНФОРМАЦІЙНЕ СУСПІЛЬСТВО
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 004.7-028.63:026:34:316
Ігор Гах,
ORCID 0000-0002-7283-1239,
молодший науковий співробітник,
Відділ програмно-комунікаційного забезпечення,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Київ, Україна
e-mail: ipgakh@gmail.com

ВПЛИВ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ ЯК ФОРМИ КОМУНІКАЦІЇ НА ІНФОРМАЦІЙНЕ СУСПІЛЬСТВО

Освітлено різні соціологічні підходи до визначення «інформаційного суспільства». Надано та висвітлено коротку історію виникнення таких соціальних мереж, як Classmates.com, LinkedIn, MySpace, Hi5, Facebook, Twitter (social network X), Instagram. Особливу увагу приділено впливу і функціям соціальних мереж. Розкрито проблеми конфіденційності і інші небезпеки, з якими доводиться стикатися користувачам в соціальних мережах.
Ключові слова: соціальні мережі, комунікація, самоактуалізація, самоідентифікація, ідентичність, інтернет, контекстно-візуальний аналіз.

Кожне трактування визначення «інформаційного суспільства» як нового типу суспільної формації базувалася на таких категоріях, як знання і технологізація. Поява і розвиток комп'ютерних технологій вплинули не тільки на промислове виробництво, але і на інші сторони життя суспільства: освіту, медицину, культуру.
Стрімкий розвиток інформаційних технологій, виникнення інтернету сприяло також появі соціальних мережевих спільнот.
У 1995р. Ренді Конрадсом був створений прототип соціальних мереж - американський портал Classmates.com, який є своєрідною базою даних. На даному сайті особисті профілі не створювалися, але представлявся доступ до списків учнів в певному навчальному закладі. На сьогоднішній день Classmates.com вдосконалений, з'явилася можливість створювати акаунти, і цим ресурсом користуються більше 50 мільйонів людей з США, Канади, Франції, Швеції, Німеччини та Австрії. У 1997р. Ендрю Вейнрейх організував сайт SixDegrees.com, який дозволяє користувачам створювати і особисті сторінки, і списки своїх друзів. Цей проект проіснував до 2001 року, і у нього був такий же функціонал, яким ми звикли користуватися в сучасних соціальних мережах.
Бум соціальних мереж почався в 2003 році, коли з'явилися такі сайти, як LinkedIn, MySpace, Hi5, Facebook. Соціальна мережа LinkedIn, створена Рід Гарретт Хоффманом в грудні 2002 року, а запущена тільки в травні 2003 року була призначена для пошуку і встановлення ділових контактів. «LinkedIn» можна назвати професійним співтовариством, де користувачі можуть не тільки знайти роботу своєї мрії, найняти кращих фахівців, а й просувати свій бізнес, налагоджуючи більш міцні відносини з клієнтами і потенційними покупцями. Цей сайт дуже популярний в США, Європі, Індії.
Творці соціальної мережі «MySpace», що з'явилася в 2003 році, Том Андерсон і Кріс Де Вольф запропонували для користувачів Інтернету нову послугу: створити власний віртуальний простір, заснований на реальних соціальних контактах. Учасники спільноти могли не тільки створювати персональні профілі та спільноти за інтересами, розміщувати фото- і відеоконтент, а й могли вести блоги, а також прослуховувати популярних виконавців. З 2005 по 2008рр. MySpace вважався найбільшою соціальною мережею, що об'єднує музичних виконавців і їх слухачів. MySpace - типовий зразок соціальної мережі, орієнтованої на домінуючі (по Маслоу) потреби людини в самовираженні.
Спочатку соціальна мережа Hi5, створена Раму Яламанчі в 2003 р, була соціальною мережею для нових знайомств. Користувачі могли створювати свій профіль, вказуючи певну інформацію про себе (вік, інтереси, рідне місто); могли завантажувати фотографії, створюючи особисті альбоми; могли відправляти запити друзів по електронній пошті іншим користувачам. Учасники спільноти могли прийняти або відхилити запит одного, могли залишати коментарі під фотографіями своїх друзів, могли заблокувати будь-якого користувача. З 2009 р Hi5, будучи найпопулярнішою соціальною мережею в 25 країнах Латинської Америки, Європи, Азії та Африки, переорієнтувався на соціальні ігри та розваги для молоді.
Спочатку вебсайт Facebook, заснований в 2004 р Марком Цукербергом, був призначений тільки для студентів Гарвардського університету. Поступово аудиторія користувачів розширювалася: спочатку зареєструватися в цій спільноті могли студенти з інших університетів Бостона, а потім і студенти будь-яких навчальних закладів США, що володіють електронною адресою в домені edu. З 2006 р. соціальна мережа Facebook стала доступна для всіх користувачів Інтернету старше 13 років, що мають електронну пошту. Відмінність Facebook від інших соціальних мереж (Classmates.com, MySpace, Hi5) полягає в тому, що в профілях тут можна використовувати тільки реальні прізвища, імена та фотографії, а не ніки і аватарки.
Основна функція сервісу Twitter, створеного Джеком Дорсі в 2006 р, - можливість швидкого обміну короткими повідомленнями з друзями. Спочатку Twitter використовували працівники компанії Odeo - в якості своєрідного чату для публічного обміну повідомленнями між співробітниками. Завдяки Twitter в Інтернеті з'явився новий напрям - мікроблогів, що дозволяє користувачеві писати і публікувати короткі замітки, які можуть переглядати і коментувати або всі, або обмежена група певних користувачів. Twitter постійно оновлюється, надаючи користувачеві все нові послуги: з'явилася можливість додавати та переглядати фото і відео, розроблені програми для смартфонів. У 2022 році Twitter був викуплений відомим бізнесменом та магнатом Ілоном Маском та переіменований у мережу “Х”, концепція її роботи майже не змінилася.
Безкоштовний додаток з елементами соціальної мережі Instagram, створений Кевіном Сістромом і Майком Крігером в 2010 р, надавав можливість користувачам обмінюватися фотографіями, залишати коментарі до них, ставити «лайки» фотографіям, що сподобались. Головна відмінність Instagram від інших соціальних мереж - з'явилася функція синхронізації профілю Instagram з іншими профілями, створеними в Facebook, Twitter.
Також не можна не вказати і про небезпеки, які таять в собі соціальні мережі. Учасники соціальних мереж, розміщуючи свої персональні дані, викладаючи свої фотографії, повинні пам'ятати про те, що цією інформацією можуть зацікавитися не тільки родичі і друзі, а будь-яка людина, що має доступ до його особистої сторінки. Це можуть бути і роботодавці, які контролюють своїх співробітників, і судові працівникі, що розшукують неплатників, і різні шахраї. Всі ці групи можуть використовувати конфіденційну інформацію про користувача в своїх інтересах.

Таким чином, ми можемо зробити висновок про те, що соціальні мережі є новим майданчиком для демонстрації своєї ідентичності і, в якійсь мірі, інструмент її конструювання. Кажучи про популярність соціальних мереж, було освітлено проблеми конфіденційності і інші небезпеки, з якими доводиться стикатися користувачам в соціальних мережах. Всебічно розглянуто контент, що транслюється користувачами на свої сторінки в соціальних мережах. Інформаційне суспільство передбачає розмивання ідентичності і поступову втрату цінностей, які заповнюються за рахунок орієнтирів, які людина вловлює, перебуваючи в соціальних мережах і порівнюючи свою сторінку зі сторінками інших користувачів, а самі соціальні мережі виступають одним з інструментів з відстеження змін даного багатоаспектного процесу.

UDC 004.7-028.63:026:34:316
Ihor Gah,
ORCID 0000-0002-7283-1239,
Junior Research Fellow,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: ipgakh@gmail.com

THE INFLUENCE OF SOCIAL NETWORKS AS A FORMS OF COMMUNICATION ON THE INFORMATION SOCIETY.

Different sociological approaches to the definition of "information society" are highlighted. A brief history of the emergence of such social networks as Classmates.com, LinkedIn, MySpace, Hi5, Facebook, Twitter (social network X), Instagram is provided and covered. Special attention is paid to the influence and functions of social networks. Privacy problems and other dangers that users have to face in social networks are revealed.
Keywords: social networks, communication, self-actualization, self-identification, identity, Internet, contextual and visual analysis.