АГРЕГАТОРИ EUROPEANA ЯК ІНСТРУМЕНТИ ІНТЕГРАЦІЇ АРХІВНОЇ АУДІОВІЗУАЛЬНОЇ СПАДЩИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ПРОСТІР
Заявник | Ємельянова Тетяна Олександрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 6. Архівна наукова спадщина України: шляхи інтеграції в європейський інтелектуальний простір |
Назва доповіді | АГРЕГАТОРИ EUROPEANA ЯК ІНСТРУМЕНТИ ІНТЕГРАЦІЇ АРХІВНОЇ АУДІОВІЗУАЛЬНОЇ СПАДЩИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ПРОСТІР |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 930.25
Тетяна Ємельянова,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-0204-1100,
кандидатка історичних наук,
директорка Центрального державного
аудіовізуального та електронного архіву,
Київ, Україна
t.yemelianova.tsdaea@arch.gov.ua
АГРЕГАТОРИ EUROPEANA ЯК ІНСТРУМЕНТИ ІНТЕГРАЦІЇ АРХІВНОЇ АУДІОВІЗУАЛЬНОЇ СПАДЩИНИ
В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ПРОСТІР
Розглянуто основні агрегатори, що підтримуються стандартами та інструментами Europeana і сприяють інституціям спадщини в удоступненні аудіовізуальних колекцій для широкого загалу. Обґрунтовано актуальність участі вітчизняних інституцій у подібних проєктах для просування архівної аудіовізуальної спадщини в європейський інтелектуальний і культурний простір.
Ключові слова: архівна аудіовізуальна спадщина, агрегатор, EUROPEANA.
Попри те, що вітчизняна архівна аудіовізуальна спадщина є важливим культурним ресурсом для Європи, її видимість і можливість використання через національні кордони є доволі обмеженими. Наразі поточні практики щодо оцифрування, хоча й частково дуже ефективні в створенні цифрових колекцій, через неефективність технічної інфраструктури й відсутність високоякісних метаданих залишаються фрагментованими та не сприяють продуктивному обміну документною інформацією в Інтернеті.
Водночас на сьогодні вже довели свою ефективність ініціативи Europeana з агрегування аудіовізуальних колекцій європейських архівів, бібліотек і музеїв та поміщення їх в інтелектуальний простір. Ідеться, передусім, про проєкти European Film Gateway разом з EUscreen та Europeana Sounds – доменні агрегатори, що підтримуються стандартами й інструментами Europeana та охоплюють європейську аудіовізуальну спадщину, допомагаючи інституціям у їхніх власних ініціативах із «відкриття» колекцій для глобальної онлайн-аудиторії.
Проєкт European Film Gateway (EFG) стартував у 2008 р. за ініціативою Німецького кіноінституту (Deutsches Filminstitut, DFF) та Європейської асоціації синематек (Association des Européennes Cinémathèques) й об’єднав 22 партнери з 16 країн, чиї зусилля були спрямовані на розбудову онлайн-платформи для покращення видимості та доступності аудіовізуального вмісту через єдину точку доступу. Нині – це до понад 650 тис. цифрових об’єктів із колекцій кіноархівів і синематек. Окрім кінохроніки, документальних і художніх фільмів, доступні також окремі кадри та фотографії зі сценами, плакати й текстові документи, які пропонують широкому загалу всебічний погляд на історію європейського кіно, а також можливість зазирнути за лаштунки кіновиробництва від його початків до сьогодення. EFG не тільки полегшує онлайн-доступ до кінодокументів (до їхніх описових метаданих), але й відсилає користувачів безпосередньо до архівів, у яких зберігаються відповідні об’єкти, значно спрощуючи раніше трудомісткі та складні пошуки.
Продовженням цієї ініціативи став проєкт «European Film Gateway 1914» (2012–2014). В його основі лежить ідея удоступнення кінематографічної спадщини часів Першої світової війни. Знову під керівництвом DFF і завдяки внеску 25 партнерів у загальному доступі було розміщено понад 700 годин фільмів, кілька сотень тисяч фотографій, інших матеріалів відповідної тематики. Кінодокументальний комплекс охоплює різні жанри: кінохроніку, анімацію, документальне, художнє й пропагандистське кіно, а також антивоєнні фільми, створені переважно після 1918 р., що відображають трагедії 1910-х років. Особливістю проєкту є унікальність представлених документів з огляду на той факт, що близько 80% німих фільмів, створених протягом перших трьох десятиліть XX ст., вважаються втраченими.
EUscreen (2009–2012) і його наступник EUscreenXL (2013–2016) – це проєкти, які ставили за мету зробити європейську аудіовізуальну спадщину доступною для широкого загалу, творчих індустрій та дослідників. Реалізовував задум консорціум у складі 32 партнерів із 22 країн-членів Євросоюзу на чолі з Утрехтським університетом (Universiteit Utrecht) (Нідерланди) у співпраці з зовнішніми зацікавленими сторонами – Europeana Foundation, FIAT/IFTA (Міжнародна федерація телевізійних архівів) та IASA (Міжнародна асоціація звукових та аудіовізуальних архівів).
EUscreenXL, як загальноєвропейський агрегатор аудіовізуальної спадщини, надає Europeana щонайменше 1 млн записів метаданих, пов’язаних з онлайн-контентом, зібраним із 19 аудіовізуальних архівів. Окрім цього, на порталі EUscreen розміщено 20 тис. високоякісних радіопрограм.
Нарешті, Europeana Sounds (2014–2017) є ще одним проєктом, спрямованим на удоступнення «невідомих скарбів» звукової спадщини Європи. В рамках цієї початкової місії було сформовано консорціум із 24 партнерів (бібліотек, архівів, дослідницьких центрів, університетів тощо) з 12 європейських країн. Організацію та керування різними етапами агрегування здійснювала Британська бібліотека, тоді як робота групи, яка мала справу з технічною інфраструктурою, необхідною для збору, керування та публікації даних, координувалася Національним технічним університетом Афін (National Technical University of Athens) (Греція).
Наразі онлайн-платформа надає доступ до понад 735 тис. аудіофайлів, організованих за п’ятьма категоріями: музика, записи розмовних слів, записи навколишнього середовища, радіопрограми, звукові ефекти. Окрім них, ресурс включає партитури, нотні рукописи, фотографії музикантів і багато іншого вмісту, пов’язаного зі звуковими документами.
Результатом цього проєкту стали запуски першого тематичного каналу, повністю присвяченого музиці під назвою Europeana Music, і програми Europeana Radio, що дозволяє знаходити і слухати музику (майже 200 тис. треків) за такими категоріями: класична музика, традиційна та народна музика.
Нині діяльність, розпочату в рамках проєкту, продовжує робоча група IASA, розширюючи теперішню спільноту Europeana Sounds, докладаючи зусиль для агрегування нових об’єктів аудіоспадщини, шукаючи нових постачальників власних аудіоколекцій до Europeana.
Отже, представлені проєкти, фінансовані Євросоюзом, агрегують велику кількість цифрового вмісту аудіовізуальної архівної спадщини, підтримують її видимість в Europeana, тим самим стимулюючи повторне використання. Ясна річ, різноманіття об’єктів спадщини вимагає мультидисциплінарного підходу з обов’язковим залученням спеціалістів із цифрового зберігання, проєктування взаємодії, інженерії знань тощо. Жодна європейська інституція спадщини не має фахівців із таким спектром досвіду. Тож переваги участі цих інституцій у подібних проєктах є очевидними.
На додаток до агрегації аудіовізуальних колекцій, у рамках цих ініціатив були проведені дослідження, пов’язані з юридичними питаннями, напрацьовані важливі рішення щодо технічної і семантичної сумісності, стандартів метаданих, практик архівування й отримання прав та управління правами інтелектуальної власності на аудіовізуальні твори. Безперечно, ці ініціативи сприяють подоланню фрагментації в секторі аудіовізуальної спадщини, просувають і максимізують обізнаність зацікавлених сторін про спільну загальноєвропейську політику щодо розширення доступу й обміну аудіовізуальною спадщиною в Європі. Тож цілком зрозуміло, що участь вітчизняних інституцій в подібних проєктах є вкрай актуальною для просування архівної аудіовізуальної спадщини в європейський інтелектуальний і культурний простір.
UDC 930.25
Tetiana Yemelianova,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-0204-1100,
Candidate of Historical Sciences,
Director of the Central State
Audiovisual and Electronic Archive,
Kyiv, Ukraine
t.yemelianova.tsdaea@arch.gov.ua
EUROPEANA AGGREGATORS AS TOOLS FOR THE INTEGRATION
OF ARCHIVAL AUDIOVISUAL HERITAGE
IN THE EUROPEAN INTELLECTUAL SPACE
The main aggregators supported by Europeana standards and tools which help heritage institutions in making audiovisual collections available to the general public are reviewed. The relevance of the participation of domestic institutions in similar projects for the promotion of archival audiovisual heritage in the European intellectual and cultural space is substantiated.
Keywords: archival audiovisual heritage, aggregator, EUROPEANA.
Ми в соціальних мережах