ДІЯЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ COBISS З БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕГІОНУ ЗАХІДНИХ БАЛКАН

ЗаявникСоколова Ірина Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіДІЯЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ COBISS З БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕГІОНУ ЗАХІДНИХ БАЛКАН
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 021.64:004.9(497)

Соколова Ірина Василівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4409-5630,
наукова співробітниця,
відділ теорії та історії бібліотечної справи,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: Sokolova@nbuv.gov.ua

ДІЯЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ COBISS З БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕГІОНУ ЗАХІДНИХ БАЛКАН

Розглянуто структуру керівництва бібліотечно-інформаційною системою COBISS (Cooperative Online Bibliographic System & Services), яка передбачає створення Національних центрів у кожній окремо взятій країні, що приєдналася до цієї системи. Наголошено на ключовій ролі Інституту інформаційних наук IZUM, який є загальним координатором для Національних центрів COBISS інших країн.
Ключові слова: IZUM, Національний центр COBISS, бібліотечно-інформаційна система COBISS, кооперативна каталогізація, взаємодія бібліотек.

Цифровізація бібліотечних процесів у регіоні Західних Балкан розпочалася значно раніше, ніж в українських бібліотеках. На сьогодні досвід взаємодії зарубіжних бібліотек в електронному середовищі можна розглядати як передовий для української бібліотечної галузі.
У 80-ті роки XX ст. в Югославії було заложено основи для майбутньої цифровізації бібліотек та запровадження корпоративної каталогізації даного регіону. У цей час здійснювалася робота по створенню електронного бібліографічного запису, що відкривало шлях до обміну записами між бібліотеками в цифровому середовищі. У 1984 р. на базі бібліотеки Мариборського університету було створено перший електронний бібліографічний запис та впроваджено автоматичне запозичення з використанням програмного забезпечення, розробленого в Комп'ютерному центрі при Мариборському університеті (RCUM; Računalniškij centr Univerze v Mariboru). Наприкінці 80-х років ХХ ст. почала створюватися мережа бібліотек Югославії для обміну бібліографічними записами в електронному середовищі, яка об’єднала перші 55 бібліотек. RCUM здійснював комп'ютерну підтримку, розробляв програмне забезпечення, навчав бібліотекарів роботі з електронними ресурсами. На процесах об’єднання бібліотек до спільної електронної мережі відбилися трагічні події, що відбувалися в регіоні. Протягом 1991–2008 рр. внаслідок низки військових конфліктів Соціалістична Федеративна Республіка Югославия припинила існування, а на її землях утворилися нові держави. Словения вийшла зі складу Югославії у 1991 р., невдовзі рішенням уряду цієї держави RCUM був відокремлений від Мариборського університету і перетворений на Інститут інформаційних наук (IZUM; Institut informacijskich znanosti) зі статусом науково-дослідної установи.
На сьогодні інститут відіграє ключову роль у побудові бібліотечно-інформаційного забезпечення цілого регіону. Завдяки роботі інституту було створено організаційну модель об'єднання бібліотек в загальну бібліотечно-інформаційну систему COBISS (Cooperative Online Bibliographic System & Services), яка включає корпоративну каталогізацію, ведення загальних електронних баз даних, програмне забезпечення, систему обслуговування читачів, підготовку кадрів й наукову підтримку.
IZUM є Національним центром COBISS на території Словенії і одночасно виступає координатором та надає підтримку Національним центрам COBISS у сусідніх країнах, що приєдналися до системи. Це приєднання відбулося не відразу, у 90-ті рр. розробки інституту впроваджувалися виключно у словенських бібліотеках.
Поширення COBISS за межі Словенії відбулося у 2000-х роках Вільний обмін бібліографічними записами, які створюються бібліотеками цього регіону та запуск спільної електронної мережі розпочато з 2003 р. після підписання Угоди між Словенією, Боснією та Герцеговинею, Чорногорією, Македонією, Сербією. Згодом до проєкту приєдналася частково визнана держава Республіка Косово. Система COBISS також поширюється на кілька країн, які межують із землями колишньої Югославії. Так, в 2006 р. угоду від імені бібліотек своєї країни підписала Національна бібліотека Болгарії, а з 2012 р. до проєкту приєдналася Албанія. Зауважимо, що в Косово і Албанії спеціальні декларації підписали групи бібліотек, але Національні бібліотеки цих країн не увійшли до їх числа.
Сьогодні через сервіси та інструменти, розроблені IZUM, активно співпрацюють бібліотеки восьми країн. У кожній з цих країн функціонують Національні центри COBISS – бібліотечно-інформаційні служби, які здійснюють спільне керівництво, координацію та контроль за роботою системи COBISS в своїй країні. Як правило функції Національних центрів COBISS покладено на спеціальні відділи національних бібліотек.
Національні центри COBISS планують та координують роботи з підключення бібліотек до системи; відповідають за надання програмного забезпечення та необхідної документації для здійснення корпоративної каталогізації й інших послуг; контролюють роботу з бібліографічною базою даних спільного електронного каталогу COBIB; відповідають за організацію доступу до зарубіжних інформаційних баз даних; надають професійну допомогу бібліотекам у конвертації та перенесенні даних з інших систем; здійснюють навчання бібліотечних спеціалістів.
IZUM укладає угоди та співпрацює з Національними центрами COBISS за межами Словенії, при цьому інститут не здійснює роботу безпосередньо з бібліотеками країн-учасниць проєкту. На сьогодні виняток становлять тільки бібліотеки Албанії та Косово.
Станом на липень 2024 р. системою COBISS було охоплено 1488 бібліотек, зокрема у Словенії – 932 бібліотеки, Сербії – 265, Боснії та Герцеговині – 114, Північній Македонії – 73, Чорногорії – 51, Албанії – 40, Болгарії – 3. Мережа КОБІСС об'єднує національні, публічні, спеціалізовані, університетські та шкільні бібліотеки, а також деякі приватні бібліотеки в країнах-учасницях мережі. Корпоративний електронний каталог на кінець 2023 р. налічував 13,7 млн записів. Кожна бібліотека системи COBISS веде та підтримує свій локальний електронний каталог, який відображає її фонд.
Як Національний центр COBISS, IZUM є установою державної інфраструктури Словенії. Керівництво інститутом здійснює Рада директорів. Крім того призначається Експертна рада IZUM, до складу якої включені видні експерти з різних напрямків діяльності інституту. У 2024 р. в штаті інституту налічується понад 120 співробітників. Діяльність IZUM фінансується з державного бюджету (через галузеве міністерство), поряд з цим є фінансові надходження за договірні послуги.
Оптимально вибудована система керівництва та контролю дозволяє мережі COBISS функціонувати та розвиватися. Збільшується кількість охоплених бібліотек та наповнення електронних ресурсів системи, вдосконалюється програмне забезпечення. IZUM та інші Національні центри COBISS координують роботи щодо контролю якості ведення бібліографічних і нормативних записів у системі COBISS. Осмислення зарубіжного бібліотечного досвіду з організації та взаємодії щодо розвитку корпоративної каталогізації, створення спільних електронних баз даних, використання електронних сервісів буде корисним для українських бібліотек, особливо в аспекті розбудови сегменту українського науково-інформаційного середовища та підвищення ефективності бібліотечно-інформаційного обслуговування.

UDC 021.64:004.9(497)
Irina Sokolova,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4409-5630,
Research Associate,
Head of Department,
Department of Theory and History of Library Science,
Institute of Library Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: Sokolova@nbuv.gov.ua

ACTIVITIES OF NATIONAL COBISS CENTERS IN THE FIELD OF LIBRARY AND INFORMATION SUPPORT IN THE WESTERN BALKFNS REGION

The publication describes the structure of coordination of the Co-operative Online Bibliographic System and Services, which provides for the work of National COBISS Centre in countries that have joined this system. Focuses on the key role of the IZUM in the creation and operation of COBISS.
Keywords: IZUM, National COBISS Centre, COBISS, cooperative cataloging, library interaction.