Висвітлення навчально-освітньої діяльності Харківського університету та Харківського навчального округу на сторінках часопису «Український журнал» (1824-1825 рр.)

ЗаявникПетренко-Момотенко Оксана Валеріївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 9. Українське книговидання ХVІ–ХІХ ст. в європейському контексті: 450 років сталої традиції «духовні зерна по світу розсівати»
Назва доповідіВисвітлення навчально-освітньої діяльності Харківського університету та Харківського навчального округу на сторінках часопису «Український журнал» (1824-1825 рр.)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 050:378.4](477.54-25) «1824/1825»
Петренко-Момотенко Оксана Валеріївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5788-8192,
кандидатка історичних наук, молодша наукова співробітниця,
відділ стародруків та рідкісних видань, Інститут книгознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: o-petrenko@ukr.net

ВИСВІТЛЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ХАРКІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ТА ХАРКІВСЬКОГО НАВЧАЛЬНОГО ОКРУГУ НА СТОРІНКАХ ЧАСОПИСУ «УКРАЇНСЬКИЙ ЖУРНАЛ» (1824–1825 РР.)

Розглянуто висвітлення навчально-освітньої діяльності Харківського університету та Харківського навчального округу на сторінках «Українського журналу». Узагальнено характер відомостей у часописі про Харківський навчальний округ. Визначено дату першої публікації про табелі успішності учнів.
Ключові слова: «Український журнал», Харківський університет, Харківський навчальний округ, навчальний заклад, навчально-освітня діяльність, табель успішності учня.

У січні 2024 р. виповнилося 200 років від дати заснування одного з первістків періодики на вітчизняних теренах – часопису «Український журнал», що видавався Харківським університетом. Цей журнал безперервно виходив двічі на місяць упродовж 1824–1825 рр. Загалом за два роки вийшло сорок вісім номерів, з них шість випусків спарених: за 1824 р. № 19–20 та № 23–24 і за 1825 р. № 11–12 й усі подальші, починаючи з № 17–18 по 23–24. Окрім того, всі номери журналу виходили в межах частин, які містили по шість номерів у кожній з них і умовно відповідали календарним річним кварталам (січень–березень, квітень–червень, липень–вересень, жовтень–грудень). Тобто вийшло всього вісім частин часопису за вісім календарних річних кварталів за 1824–1825 рр.
Цей часопис став своєрідним продовженням першого періодичного видання Харківського університету – «Українського вісника» (1816–1819 рр.) – і був відомим серед широкого загалу, насамперед, як літературно-художній і суспільно-культурний журнал. Однак його структура дещо відрізнялася від структури «попередника»: позначення та розмежування рубрик в «Українському журналі» відбувалося завдяки їх нумерації, натомість в «Українському віснику» рубрики мали чіткі власні назви. Крім того, в «Українському журналі» кількість рубрик у межах різних номерів часто була різною й сумарно коливалася від шести до восьми.
У передмові до першого номера «Українського журналу» головний редактор О. В. Склабовський оголосив його ключову мету – поширення просвітницьких ідей про благочинність і християнські чесноти, розвиток загального смаку до вітчизняної словесності та всього, що стосується відомостей про Україну. При цьому редактор додатково акцентував увагу на тому, що означені прагнення передбачені «особенно въ местахъ, Харьковскому Учебному Округу подведомыхъ». Ще анонсувався намір публікувати короткі повідомлення та примітки щодо навчальної частини, тобто адміністративні матеріали Харківського навчального округу та Університету. В результаті такі матеріали було надруковано мало не в кожному другому номері «Українського журналу».
Харківський навчальний округ (дата створення 1803 р.) мав величезну територію та був першим і єдиним на початку ХІХ ст. навчальним округом із адміністративним центром на українських теренах. Губернії, які входили до його складу, включали не лише етнічно українські землі, а й інші території Російської імперії. Періодично їх кількість змінювалася. Так, у липні 1824 р. на сторінках «Українського журналу» (частина ІІІ, № 14) вказано такі назви губерній: Слобідсько-Українська, Воронезька, Орловська, Курська, Чернігівська, Київська, Полтавська, Катеринославська, Херсонська, Таврійська, а також Земля Донських козаків і Земля Чорноморського війська. Натомість у вересні 1825 р. (частина VІІ, № 17–18) повідомлено про вибуття двох губерній (Воронезької й Орловської) та приєднання нових територій – Астраханської губернії та Кавказької, Бессарабської, Грузинської, Мінгрельської й Імеретинської областей.
Загалом у шістнадцяти з двадцяти чотирьох номерів журналу за 1824 р. було вміщено повідомлення, які висвітлювали різні аспекти навчально-освітньої діяльності в Харківському навчальному окрузі. У 1825 р. їх кількість значно зменшилася – лише в чотирьох номерах і в межах новоствореної умовної рубрики «Внутрішні відомості» була інформація про Харківський навчальний округ і його Університет.
Згадані повідомлення 1824–1825 рр. містили описи як загалом стану освіти в самому Харкові, так і окремих навчальних закладів округу – здебільшого згадувалися Харківський університет, Харківське товариство наук, Харківський інститут шляхетних дівчат, Студентське біблійне співтовариство та Слобідсько-Українська губернська гімназія.
Зокрема, в одному з номерів журналу за 1824 р. (частина ІІІ, № 13) наведено відомості про стан освіти в Харкові та публічні іспити, які відбулися в червні і липні того ж року. Окрім того, в цьому тексті зафіксовано, що станом на липень 1824 р. у Харкові діяло дванадцять навчальних закладів: п’ять казенних (Університет, Інститут шляхетних дівчат, губернська гімназія, повітове училище, духовна семінарія (раніше колегіум)) і сім приватних (Харківське училище дівчат, чотири чоловічі пансіони (Рейпольського, Коваленкова, Роберті, Робуша) та два жіночі пансіони (Делавінь і Шуберт)). Наступний номер (частина ІІІ, № 14) містив продовження огляду стану освіти в Харкові, але вже в Університеті, а саме: перелік навчальних предметів і послідовність проведення іспитів до них, а також перелік студентських поетичних і прозових творів, озвучених під час іспитів.
Завершення означеного опису освіти в Харкові за 1823–1824 навчальний рік було надруковано в п’ятнадцятому номері журналу, в якому директор училищ Слобідсько-Української губернії узагальнив звітну інформацію щодо Гімназії, повітового училища, училища дівчат і чоловічих і жіночих пансіонів, у яких тоді навчалося шістсот вісімдесят вісім учнів. До публікації увійшли: деталізована інформація про розклад іспитів у пансіонах і гімназії; повідомлення про присутніх на іспитах поважних осіб і урочистості з такої нагоди; перелік мов (латинська, німецька, французька, російська) та інших предметів, з яких були іспити; деталізовані за різними критеріями статистичні відомості про учнів Гімназії, пансіонів і училищ.
Зрештою на сторінках «Українського журналу» в повідомленнях про навчальні заклади Харківського округу розміщували інформацію переважно організаційно-адміністративного характеру: звіти, витяги з текстів промов і огляд різних виступів, опис проведених урочистостей, відомості про кадрові зміни, оголошення про іспити («приватні», тобто закриті локальні в межах навчальних закладів, та «публічні», тобто відкриті загальні з допуском усіх бажаючих) і їх результати, різноманітні списки (членів товариств, дворян-жертводавців на користь навчальних закладів, викладацького складу, студентів та учнів) тощо. Іноді повідомлялося про відкриття в Харкові нових навчальних закладів, як то заснування Харківського кадетського корпусу (1824 р.) чи відкриття двох жіночих і двох чоловічих пансіонів.
Окремо слід відмітити, що в червні 1824 р. на сторінках «Українського журналу» редакція оприлюднила лист директора Слобідсько-Української губернської гімназії М. В. Лосєва, в якому повідомлялося про закінчення іспитів та що кожному з учнів видадуть друковане «годичное свидетельство» з приписом директора. У свідоцтві між лініями чи графами мали бути визначені успіхи учня з кожного предмету з підрахунками, скільки разів протягом року не знав своїх уроків і скільки разів взагалі не був у класі та якою була учнівська поведінка. Також Лосєв через лист до редакції «Українського журналу» просив батьків неодмінно вимагати від учнів пред’явити означені свідоцтва, аби батьки підписали ці звітні документи та віддали своїм дітям для повернення директору гімназії.
Отже, йдеться про офіційний документний прототип сучасного шкільного табеля навчальних досягнень учнів V–XI класів. З огляду на те, що до 1803 р. в Російській імперії не було державного керівництва та контролю за освітньою галуззю, то напівадміністративні видання Харківського навчального округу «Український вісник» та «Український журнал» були першими часописами, в яких могла бути наведена інформація про офіційні документи реєстрації учнівської успішності. На сторінках «Українського вісника» знаходимо лише відомості про видачу атестатів і похвальних листів у 1817 та 1819 рр. Натомість в «Українському журналі», окрім повідомлень про вручення атестатів і нагород, вперше з’явилася інформація про «річні свідоцтва». Тож оголошення директора Слобідсько-Української гімназії про видачу учням «річних свідоцтв» у червні 1824 р. вважаємо першою друкованою згадкою про офіційні табелі успішності учнів на українських землях у складі Російської імперії.
Аналітичний огляд номерів «Українського журналу» засвідчив, що означений часопис гідно продовжив традицію «Українського вісника» у висвітленні навчально-освітньої діяльності Харківського університету та Харківського навчального округу, а також є цінним джерелом із історії повсякденної діяльності навчальних закладів і офіційного запровадження документів обліку успішності учнів, тобто табелів.

UDC 050:378.4](477.54-25)"1824/1825"
Oksana Petrenko-Momotenko,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5788-8192,
Candidate of Historical Sciences, Junior Research Associate,
Department of Ancient and Rare Books,
Institute of Book Studies,
V. I. Vernadkyi National library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: o-petrenko@ukr.net
COVERAGE OF THE EDUCATIONAL ACTIVITIES OF KHARKIV UNIVERSITY AND KHARKIV EDUCATIONAL DISTRICT ON THE PAGES OF THE UKRAINIAN JOURNAL (1824–1825)
The presentation of the educational activities of the Kharkiv University and Kharkiv educational district on the pages of the Ukrainian Journal is considered. The nature of the information in the journal about the Kharkiv Educational District is summarized. The date of the first publication about of Ukrainian pupil’s report card has been determined.
Keywords: Ukrainian Journal, Kharkiv University, Kharkiv Educational District, educational establishments, educational activities, pupil’s report card.