ВИМОГИ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА ДО ВИЩОЇ ОСВІТИ

ЗаявникКасьян Владислав Володимирович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіВИМОГИ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА ДО ВИЩОЇ ОСВІТИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 37:316.3:004
Касьян Владислав Володимирович,
https://orcid.org/0000-0003-0539-4531,
кандидат філософських наук,
доцент кафедри інформаційних технологій
Київський національний університет культури і мистецтв,
Київ, Україна
e-mail: kasjanvv@gmail.com

ВИМОГИ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА ДО ВИЩОЇ ОСВІТИ

Висвітлено вплив інформаційного суспільства на вищу освіту в Україні. Активний інформаційний обмін – сутність процесу інформатизації в освітній сфері. Доведено, що сучасний випускник не може вважатися функціонально підготовленим до успішної професійної діяльності, якщо він не має відповідних умінь і навичок роботи з прикладними програмами.
Ключові слова: вища освіта, інформатизація, інформаційне суспільство, інформаційні технології, спеціаліст, студент, сучасні комунікації.

Сьогодні базові види діяльності фахівців у будь-якій галузі економіки реалізуються з урахуванням сталого самовдосконалення загальної культури особистості та його професійного зростання. Вища освіта, в її соціальному розумінні, є потужним чинником формування як окремої особистості, так і суспільства загалом.
Загалом освіта – це потужний фактор соціально-економічного розвитку суспільства, який у цілому залежить від рівня освіченості громадян (володіння певними знаннями з можливістю їх ефективного використання як для особистісних та внутрішньо мотивованих потреб, так і суспільних). Інформаційне суспільство висуває до сучасного фахівця вимоги інноваційності та креативності, а, отже, принципово змінюються й очікування від вищої освіти як джерела набуття структурованих знань, формування світогляду особистості, здобуття певних компетенцій. Таким чином, переорієнтації підлягає функціональне призначення вищої освіти, адже інформаційне суспільство надає освіті загалом принципово іншого значення, змінюючи акценти самої технології організації навчання.
Становлення інформаційного суспільства зумовлено не лише зростанням цінності знань та інформації як стратегічних ресурсів економічного зростання, а і необхідністю розкриття морального і духовного потенціалу особистості у результаті актуалізації сталого цивілізаційного розвитку. Саме пошук ефективних шляхів і розробка механізмів впровадження концепції стійкого розвитку українського суспільства, як єдино можливої концепції виживання українців як нації у сучасних надскладних умовах, нерозривно пов’язано з вирішенням проблем інтенсифікації особистісного інтелекту через широке залучення можливостей, якими володіє інформатизація.
Сьогодні відбувається активний перехід від репродуктивної цивілізації до креативної, саме тому інформаційне суспільство висуває нові завдання до вищої освіти, адже така зміна обумовлена новою місією суспільства відкритого доступу до безмежної кількості різноаспектної інформації. Треба наголосити, що глибоке проникнення сучасних комунікацій, зокрема нових методів цифрової обробки інформації в економіку та менеджмент, висувають якісно інші вимоги до підготовки майбутніх спеціалістів. Зауважимо, що стрімке накопичення наукових знань вимагає від студента вмінь орієнтуватися в інформаційному просторі, критично мислити щодо відбору інформації, самому продукувати нові знання та знаходити способи вирішувати проблеми на основі одержаної інформації.
Сьогодні Київський національний університет культури і мистецтв активно провадить освітню діяльність, базуючись на набутті студентами навичок ефективної взаємодії з інформаційним середовищем, виховуючи уміння залучати і використовувати ті можливості, які воно надає сучасній людині. Також варто наголосити, що освітній процес зорієнтований на підготовку спеціалістів, які відповідають сучасним вимогам ринку праці, адже здатні здійснювати інтерактивні комунікації та розширяти ринки збуту за допомогою сучасних технічних засобів та інформаційно-комунікаційних технологій. Для цього сучасний спеціаліст повинен володіти такими навичками і знаннями:
– постановка проблем, які виникають у практичній діяльності;
– окреслення завдань і шляхів вирішення цих проблем;
– елементарні знання з методів математичного моделювання та побудови простих математичних моделей поставлених завдань;
– основи алгоритмічних структур та їх застосування, побудова алгоритмів вирішення завдань за їх математичними моделями;
– розуміння щодо функціонування основних типів інформаційних систем і прикладних програм для вирішення практичних завдань.
Сучасний випускник не може вважатися функціонально підготовленим до успішної професійної діяльності, якщо він не має відповідних умінь і навичок роботи з прикладними програмами. За цих обставин освіта розглядається як абсолютна та обов’язкова умова формування інтелектуальної бази інформаційного суспільства.
В умовах інформаційного суспільства система вищої освіти повинна перейти з режиму виживання у режим розвитку, що означає режим саморозвитку. На наше переконання, такий перехід особливо актуальний в нинішніх умовах воєнного стану, який спричинив у тому числі загострення проблем реалізації освітнього потенціалу українців у різних сферах економіки.
Отже, нині ринок праці відчуває гостру потребу в професіоналах. Широка інформатизація суспільства поставила систему вищої освіти перед новими викликами, зокрема і через значне скорочення життєвого циклу інформації, технологій, інновацій, технічних засобів тощо. В умовах інформаційного суспільства вища освіта перестає бути засобом засвоєння готових загальновизнаних знань і досвіду попередніх поколінь. Нині освіта перетворюється на обмін інформацією між людьми упродовж усього їхнього життя та передбачає не лише засвоєння отриманих знань, а й віддачу своїх в обмін одержаних. Активний інформаційний обмін – сутність процесу інформатизації в освітній сфері. Фундаментальне завдання вищої освіти в інформаційному суспільстві – підготовка майбутнього спеціаліста до професії у швидко змінюваних умовах, оскільки відставання як у сфері інформатизації, так і самій системі вищої освіти може мати незворотні наслідки для країни.

UDK 37:316.3:004
Vladyslav Kasjan,
https://orcid.org/0000-0003-0539-4531,
Ph.D. (Philosophical Sciences),
Associate Professor of the Department of the Information Technologies,
Kyiv National University of Culture and Arts,
Kyiv, Ukraine
e-mail: kasjanvv@gmail.com

INFORMATION SOCIETY REQUIREMENTS FOR HIGHER EDUCATION

The impact of the information society on higher education in Ukraine. Active information exchange is the essence of the informatization process in the educational sphere. It has been proven that a modern graduate cannot be considered functionally prepared for successful professional activity if he does not have the appropriate skills and abilities to work with applied programs.
Keywords: higher education, informatization, information society, information technologies, specialist, student, modern communications.