МІЖНАРОДНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО УКРАЇНУ В АМЕРИКАНСЬКИХ МАСМЕДІА

ЗаявникМоршна Наталія Олександрівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіМІЖНАРОДНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО УКРАЇНУ В АМЕРИКАНСЬКИХ МАСМЕДІА
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 070.431.5(045)
Моршна Наталія Олександрівна,
ORCID 0000-0002-2501-4180
молодша наукова співробітниця
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотеки України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: 0445157755@ukr.net

МІЖНАРОДНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО УКРАЇНУ В АМЕРИКАНСЬКИХ МАСМЕДІА

В статті на основі аналізу матеріалів впливових американських газет «New York Post» і «The Washington Post» виявлено їх тематичні пріоритети в період російського вторгнення в Україну. З’ясовано кількісний відсоток інформаційних повідомлень, присвячений міжнародній тематиці, зокрема Україні, а також встановлено жанрові особливості та модальність окремих матеріалів.
Ключові слова: американські ЗМІ, Україна, російсько-українська війна, New York Post, The Washington Post.

В період повномасштабного вторгнення росії в Україну та бурхливе висвітлення цієї події у світових ЗМІ аналіз міжнародної інформації на сторінках впливових американських газет дозволить не лише простежити особливості вибірки тем та модальності матеріалів, а також сформувати адекватне уявлення про міжнародну політику, що проводиться США, зокрема щодо українського питання. Важливість даного аналізу полягає в тому, що величезний потік інформації в пресі формує уявлення людини про світ і події, що відбуваються в ньому, тим самим оцінюючи ситуацію та формуючи думку.
Наразі Сполучені Штати займають лідируючу позицію у світі за кількістю та різноманітністю новинних інтернет-ресурсів. В американській пресі існує плюралізм думок і політична опозиція, які дають право громадянам на формування своїх власних політичних поглядів в умовах демократії, що існує в країні. Розглянемо докладніше дві газети зі значного переліку американських масмедіа, які будуть проаналізовані щодо змісту міжнародної інформації, а саме: «New York Post» і «The Washington Post», які мають репутацію достовірного та актуального джерела інформації. Для дослідження було використано матеріали означених джерел, що стосуються проміжку 1 січня 2024 р. – 1 червня 2024 р.
В обох американських виданнях сформовано окремі тематичні рубрики, присвячені новинам у межах країни та світу загалом. Для аналізу ми використовували рубрику «Світ», де публікуються новини з усього світу і яка присутня як в «New York Post», так і в «The Washington Post». Слід зазначити, що в «The Washington Post» виокремили навіть окрему рубрику «Війна в Україні» з такими підрубриками, як «Перевірені відео», «Донбас», «Бойові можливості росії», «HIMARS», де систематично публікуються матеріали щодо подій в нашій країні та реакція світової спільноти на російське вторгнення, однак у нашому дослідженні буде аналізуватися рубрика «Світ», яка співзвучна з аналогічним розділом в «New York Post».
Для проведення аналізу нам було важливо встановити кількість згадок про Україну в цій рубриці в обох виданнях, які жанри переважають при висвітленні міжнародної інформації (інформаційні чи аналітичні), а також, яку тональність мають матеріали. Саме з урахуванням усіх цих факторів, можна побачити пропоновану пресою картину щодо міжнародного контексту інформаційних повідомлень про Україну. Слід зазначити, що майже всю інформацію, яка представлена на сайтах газет, збирають репортери, власкори та власні бюро видань, що знаходяться як на території США, так і в інших країнах, що додає їм достовірності та незаангажованості.
Як показав аналіз матеріалів про Україну в рубриці «Світ» в «New York Post», з 1 січня 2024 р. по 1 червня 2024 р. їх загальна кількість склала 1260 (42%) статей в порівнянні з 2970 матеріалами, представленими в цій рубриці. Основними характеристиками, що використовуються виданням щодо українського питання, були «всебічна підтримка», «збройна допомога», «бойові дії в Україні», «прогнози щодо українського контрнаступу», «замороження активів російських олігархів», «вплив російського вторгнення в Україну на світову політику та економіку» та ін. Аналізуючи жанрові особливості цих публікацій, було встановлено, що здебільшого вони авторські з інформаційним наповненням (28%) та з меншим відсотком аналітичних матеріалів (14%). Оцінка України на шпальтах «New York Post» має переважно нейтральне значення (31%), що пов’язано з перевагою новинних повідомлень, де журналісти утримуються від оцінних суджень. Щодо позитивного (7%) і негативного (4%) контексту публікацій, то схвальні відгуки звучать в контексті вдалих контрнаступальних дій Сил оборони України, а негативні стосовно корупційних скандалів в нашій країні.
Газета «The Washington Post» в рубриці «Світ» за вказаний період опублікувала всього 2659 статей, з яких 1073 (40%) матеріали стосувалися подій в Україні. Зокрема, на шпальтах видання публікувалися матеріали щодо збройної допомоги Україні, військових дій ЗСУ, закордонних візитів українських державних та громадських діячів, впливу російського вторгнення в Україну на світову політику та економіку, фінансової та економічної допомоги Україні тощо. Серед жанрової специфіки матеріалів газети можна назвати фактично однакову присутність інформаційного та аналітичного жанру (21% і 19% відповідно). Нейтральна тональність публікацій привалює, як і в «New York Post» (28%), але присутнє збільшення позитивних відгуків (9%) та зменшення негативних коментарів (3%), які означені тими ж самими характеристиками, що і в «New York Post».
Контент-аналіз двох американських видань – «New York Post» та «The Washington Post» – показав, що головними новинами на порядку денному про Україну є теми, пов'язані з російсько-українською війною, де Україна позиціонується як країна-партнер в захисті світових демократичних цінностей. У розділі «Світ» у «New York Post» та «The Washington Post» переважають інформаційні повідомлення, крім того газети часто публікують матеріали інформаційних агенцій (наприклад, «Associated Press»), але при цьому кількість аналітичних статей та коментарів також велика, що говорить про великий штат професійних співробітників, які спонукають читачів до осмислених подій, що включають не лише її констатацію, а й прогнозування. Звичайно, що кількість публікацій в американській пресі значною мірою зумовлена тими подіями, які відбуваються у світі і час від часу стають хедлайнерами новин.
За результатами проведеного дослідження можна зробити висновок про те, що висвітлення подій в України в контексті міжнародної теми в американських ЗМІ, а саме впливових газетах «New York Post» і «The Washington Post» по суті має оцінювальний характер і при цьому вибір тематики – висвітлення російсько-української війни на порядку денному максимальне. Найчастіше видання фокусуються на світових новинах, які мають певну американську орієнтацію в українському питанні. Актуальність та своєчасність у поєднанні зі значною кількістю матеріалів у «New York Post» і «The Washington Post» свідчать про підвищення українського іміджевого сприйняття, зокрема щодо Сил оборони України та обєднання українського суспільства задля забезпечення світопорядку з прерагативою демократії та національного самовизначення держав.
Вважаємо, що перспективи подальших досліджень мають бути зосереджені на виявленні складових образу України у світовому інформаційному просторі та визначенні особливостей трансформації образу України на сучасному етапі для забезпечення повноти та якості формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси» Фонду Президентів України Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

UDC 070.431.5(045)
Morshna Natalya,
ORCID 0000-0002-2501-4180
Junior Researcher,
Department of Іnformation Resources Formation,
Fund of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: 0445157755@ukr.net

INTERNATIONAL INFORMATION ABOUT UKRAINE IN AMERICAN MEDIA
The article on the main analysis of materials from foreign American newspapers New York Post and The Washington Post notes their thematic priorities during the russian invasion of Ukraine. Genre types of information messages dedicated to international topics and the modernity of Ukraine have been identified, and the genre individuality and modality of individual materials have been established.
Keywords: american media, Ukraine, russian-ukrainian war, New York Times, The Washington Post.