ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ПРОБЛЕМ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ ЗА УМОВ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ З РОСІЄЮ
Заявник | Кулицький Сергій Петрович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування |
Назва доповіді | ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ПРОБЛЕМ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ ЗА УМОВ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ З РОСІЄЮ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 027.(06):[339.1+339.5](477)
Кулицький Сергій Петрович,
https://orcid.org/0000-0001-5388-1807
кандидат економічних наук, доцент, старший науковий співробітник,
відділ політологічного аналізу,
Центр дослідження соціальних комунікацій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ , Україна
e-mail : kulitskysp @ukr.net
ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ПРОБЛЕМ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ ЗА УМОВ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ З РОСІЄЮ
Проблеми зовнішньої торгівлі України за умов повномасштабної війни з Росією досліджувались на базі використання інформаційних ресурсів наукової бібліотеки. Проаналізовано вплив війни на обсяги, товарну і регіональну структуру української зовнішньої торгівлі.
Ключові слова: війна, інформаційні ресурси, наукова бібліотека, експорт, зовнішня торгівля, імпорт.
Серед широкого спектру проблем, які повномасштабна війна Росії проти України поставила на порядок денний, особливе місце займають проблеми зовнішньої торгівлі України. Ця сфера економіки за умов війни виконує важливі функції із забезпечення життєдіяльності українського суспільства. А через високий ступінь невизначеності розвитку зовнішньої торгівлі в умовах повномасштабної війни, дослідження її проблем потребує великого обсягу різноманітної інформації. Тому воно може бути особливо результативним на базі інформаційних ресурсів наукової бібліотеки.
Повномасштабна російсько-українська війна сформувала принципово нові умови функціонування зовнішньої торгівлі України. Їх специфіка полягає у наступному. По-перше, воєнні дії, які безпосередньо чи опосередковано охопили всю територію України, обумовили значні зміни у структурі попиту населення, підприємств і держави на товари і послуги в Україні. Це стало потужним економіко-психологічним чинником відповідних змін у вітчизняній зовнішній торгівлі. По-друге, окупація частини території України фактично виключила розташовані тут підприємства з процесу вітчизняної зовнішньої торгівлі. По-третє, пошкодження та руйнація вітчизняних підприємств через ракетно-бомбові удари та артилерійські обстріли, повна чи часткова евакуація працівників багатьох підприємств на підконтрольні українській владі території, частковий або повний від’їзд персоналу багатьох підприємств призвели до скорочення обсягів українського експорту товарів і послуг, а також їх імпорту. По-четверте, ракетно-авіаційні та артилерійські удари по об’єктах транспортної, складської та енергетичної інфраструктури й окупація та блокада портів України Росією створили серйозні проблеми з логістикою товарів у експортно-імпортних операціях України. По-п’яте, повномасштабна російська воєнна агресія проти України й запроваджені через це міжнародні санкції поти Росії справили потужний вплив на кон’юнктуру міжнародної торгівлі. Це також суттєво ускладнило й умови української зовнішньої торгівлі. І насамкінець, вкрай негативний вплив повномасштабної російської військової агресії на українську зовнішню торгівлю за означеними вище напрямками призвів і до значного погіршення фінансово-економічних умов такої торгівлі для суб’єктів підприємництва-резидентів України, зокрема і до значної девальвації гривні.
Під впливом цих чинників сильно змінились обсяги і структура експорту українських товарів. Особливо стрімке скорочення української зовнішньої торгівлі товарами відбувалось у лютому – травні 2022 р. При скороченні експорту всіх товарних груп, найменше скоротився експорт продовольчих товарів і сировини для їх виробництва; машини, устаткування, транспортних засобів і приладів та ряду промислових товарів обробної промисловості. У 2023р. експорт означених груп товарів скоротився порівняно з 2022р. на 2,1 – 5,9%%, тоді як сукупний експорт товарів з України у цей же період скоротився на 15,2%.
Суттєво посилились відмінності у макрорегіональній структурі експорту українських товарів. На Європу в 2023р. припадало 65,2% від сукупних обсягів експорту українських товарів проти 38,6% у 2021 р., на Азію, відповідно – 23,2% проти 36,4%, на Африку – 4,8% проти 8,9%, на Америку – 2,1% проти 5,1%, на СНД у цілому – 4,6% у 2023 р. проти 10,7% у 2021р. В основі цих змін лежать різні темпи динаміки експорту українських товарів. Одним з найтяжчих наслідків повномасштабної війни для подальшого розвитку української зовнішньої торгівлі стали зменшення обсягів та гіпертрофія структури експорту загалом, особливо експорту товарів.
Водночас динаміка імпорту товарів в Україну у 2022 – 2023рр. суттєво відрізнялась від динаміки експорту українських товарів у цей же період. Після скорочення обсягів імпорту товарів в Україну у 2022р. на 24,1%, у 2023 р. обсяги імпорту товарів зросли на 14,9%. Але у підсумку в 2023 р. вони були на 12,7 % менші, ніж у 2021р. Це пов’язано з дією чинників, перелічених на початку цієї роботи. Групи товарів, імпорт яких у 2023р. зростав найбільше, безпосередньо й опосередковано пов’язані з потребами організації оборони нашої держави, особливо машини, устаткування і транспортні засоби.
Розвиток зовнішньої торгівлі може призводити до нерівноправних економічних і навіть політичних відносин між партнерами. Зокрема, найбільшим зовнішньоторговельним партнером України у 2023 р. був Китай, на який припадало 13,0% від сукупного товарообороту української зовнішньої торгівлі. При цьому обсяг імпорту з Китаю в Україну становив 10,1 млрд дол. США, а сальдо торгівлі України з Китаєм було від’ємне і складало – 7,7 млрд дол. З Китаю в Україну надходять різноманітні промислові товари, в тому числі й ті, що використовуються для виготовлення озброєнь і військової техніки. Водночас проросійська зовнішня політика Китаю та його ставлення до війни Росії проти України як до, так званої, «української кризи» загальновідомий.
Загалом, через динамічний характер повномасштабної війни з Росією зовнішня торгівля України постійно зазнає різноманітних шоків та змін. Тому її розвиток потребує регулярних досліджень.
UDC 027.(06):[339.1+339.5](477)
Sergii Kulytskyi,
https://orcid.org/0000-0001-5388-1807
Ph. D. (Economics), Assistant Professor, Senior Researcher,
Department of Political Science Analysis,
Social Communications Research Center,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail : kulitskysp @ukr.net
RESEARCH OF THE PROBLEMS OF UKRAINE'S FOREIGN TRADE UNDER THE CONDITIONS OF A FULL-SCALE WAR WITH RUSSIA BASED ON INFORMATION RESOURCES OF THE SCIENTIFIC LIBRARY
The problems of Ukraine's foreign trade under the conditions of a full-scale war with Russia were studied on the basis of the using of information resources of the scientific library. The impact of the war on the volume, commodity and regional structure of Ukrainian foreign trade is analyzed.
Keywords: war, information resources, scientific library, export, foreign trade, import.
Ми в соціальних мережах