Розподільне управління інформаційним наповненням порталу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

ЗаявникСлюсар Майя Теодорівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіРозподільне управління інформаційним наповненням порталу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Інформація про співдоповідачівРуденко Євгенія Валеріївна
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Слюсар Майя Теодорівна
ORCID 0000-0003-3683-6144
молодший науковий співробітник,
відділ інформаційно-комунікаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: sliusar@nbuv.gov.ua

Руденко Євгенія Валеріївна
ORCID 0009-0002-4915-429X
молодший науковий співробітник,
відділ інформаційно-комунікаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: rudenkoyv@nbuv.gov.ua

Розподільне управління інформаційним наповненням порталу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

Окреслено роль та функції учасників процесу наповнення контентом на прикладі офіційного сайту Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: сайт, контент, регламент, розподільне управління вмістом.

Портал Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) - єдина інформаційна платформа, на якій представлені основні напрями та результати бібліотечної, наукової, науково-освітньої, методичної діяльності установи, функціонує під доменним ім’ям www.nbuv.gov.ua.
Бібліотечна наукова установа має доволі складну розгалужену структуру. Це 6 науково-дослідних установ, чимала кількість відділів, секторів наукових та бібліотечних, апарат управління, допоміжні та технічні підрозділи, що потребують інформаційного обслуговування. Також необхідно пам’ятати про користувачів Бібліотеки, фізично присутніх та віддалених. Інформаційний портал побудовано за принципом багаторівневої інформаційно-пошукової системи, яка складається з розділів, підрозділів, посилань до баз даних: повнотекстових, реферативних, бібліографічних, фактографічних, баз цитування тощо. Відповідно, структура основного сайту НБУВ має визначатись необхідністю ефективного користувацько-орієнтованого подання інформації про напрями діяльності Бібліотеки.
Фахівці Інституту інформаційних технологій, провівши дослідження матеріалів Положень про вебсайти установ, доступних в мережі Інтернет з метою аналізу єфективності управління інформаційним наповненням сайту, з’ясували наступне: робота вебсайтів багатьох наукових та освітніх установ України побудована pа розподіленим принципом управління. За результатами аналізу означених матеріалів з’ясувалося, що переважно сайти працюють за наступною схемою – структурні підрозділи і/або прес-служба (піар-відділ) продукують контент, а технічний відділ (ІТ-відділ, відділ системного адміністрування) займається розробленням формату розміщення контенту та технічною підтримкою вебсайту. У деяких установах є певна специфіка цієї роботи, але загалом вона не відрізняється від розробленої моделі. Така модель видалась прийнятною і для регламентації роботи сайту нашої бібліотеки. З позиції консолідованого управління, обов’язки по управлінню сайтом НБУВ розподілені між структурними підрозділами та фахівцями, котрі відповідають за певний напрям інформаційно-комунікаційної діяльності установи. Основний принцип взаємодії ланцюжка інформаційним наповненням порталу НБУВ наступний: структурний підрозділ (розпорядник інформації) – контент – контент-менеджер/модератор – вебсайт – користувач.
Розпорядник інформації – призначений керівником підрозділу фахівець, який збирає, опрацьовує і вчасно подає актуальну інформацію, а також здійснює підготовку інформаційних матеріалів до розміщення. Розпорядники інформації можуть розміщувати та оновлювати інформацію двома способами: отримавши доступ на самостійне внесення інформації, відповідно до прав доступу, або по зверненню з відповідним запитом до контент-менеджера або модератора. За Регламентом розміщення контенту розпорядниками інформації здійснюється у рубриках «Новини», «Електронні виставки», «Інформація про дари», «Спеціалізована інформація» та на сторінці структурного підрозділу. Такі інформаційні матеріали, як електронна виставка, інформація про дари, спеціалізована інформація – розпорядники інформації розміщують на сайті самостійно. Матеріал, який стосується опублікування у стрічці новин проходить наступний шлях: розпорядники інформації створюють текст, подають у відповідних до технічних вимог форматах додаткові матеріали (ілюстративні, графічні, аудіовізуальні), готовий матеріал надсилають корпоративною поштою у прес-службу. У свою чергу представник прес-служби після правок матеріалу пересилає його корпоративною поштою контент-менеджеру для розміщення на сайті НБУВ. Матеріал для зміни /доповнення/редагування контенту на інформаційній сторінці структурного підрозділу створюється розпорядником інформації певного підрозділу та надсилається корпоративною поштою контент-менеджеру.
За Регламентом, курування роботою вебсайту розприділено між контент-менеджером та модератором. Контент-менеджер – це керівник вмістом (контентом) сайту. Він займається інформаційним наповненням ресурсу, поєднуючи навички організації та створення контенту з технічними знаннями. Контент-менеджер відповідає за те, щоб вміст вебсайту був належним чином структурований, простий у навігації, відповідав потребам користувача, мав точну й актуальну інформацію. Він займається редагуванням та обробкою текстового, графічного та аудіовізуального контенту. Як експерт у системі управління контентом організації (CMS) контент-менеджер розробляє посібники, методички, інструкції для користувачів сайту, проводить навчання персоналу Бібліотеки з питань створення контенту для Інтернету. Об’єктивно виникли нові вимоги до компетентностей бібліотечних спеціалістів, які відповідають за даний напрям роботи. Бібліотечний спеціаліст нової генерації – цифровий бібліотекар (digital librarian, DL) – фахівець, який займається управлінням цифровими ресурсами знань. Модератор – фахівець з контролю за дотриманням та виконанням правил сайту. Він регулює діяльність користувачів сайту.
Окрім змістової частини організації контенту сайту НБУВ є ще й програмна. Програмно-технологічною частиною роботи сайту займаються фахівці Інституту інформаційних технологій НБУВ (вебпрограміст, контент-менеджер, модератор). Веб-програміст – фахівець з технічної підтримки сайту. Займається проєктуванням, управлінням та розвитком сайту. Забезпечує стабільне та безпечне функціонування сайту та мережі загалом.
Працюючи над удосконаленням роботи сайту, як способу надання широкого доступу до інформації, усі учасники в однаковій мірі несуть відповідальність за контент та його представлення своїй цільовій аудиторії.

Maya Sliusar,
ORCID: 0000-0003-3683-6144,
Junior Researcher,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: sliusar@nbuv.gov.ua

Yevheniia Rudenko
ORCID: 0009-0002-4915-429X
Junior Researcher
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: rudenkoyv@nbuv.gov.ua


Distributed management of the information content of the VNLU portal


The role and functions of the participants in the content filling process are defined using the example of the official site of the Vernadsky National Library of Ukraine.
Keywords: site, content, regulation, content distribution management.