Зберігаємо пам’ять: публікації на міжнародному сайті «Brave Action Ukraine» про студентів, співробітників, випускників Каразінського університету, які загинули під час російсько-української війни
Заявник | Глибицька Світлана Борисівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір |
Назва доповіді | Зберігаємо пам’ять: публікації на міжнародному сайті «Brave Action Ukraine» про студентів, співробітників, випускників Каразінського університету, які загинули під час російсько-української війни |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 930:027.7:378.4(477.54-25)]:355.01-053.18:378.4(477.54-25)«2022/…»
Глибицька Світлана Борисівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-6863-1832,
головна бібліографка,
науково-бібліографічний відділ,
Центральна наукова бібліотека,
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна,
Харків, Україна
e-mail: sv.zajc@gmail.com
ЗБЕРІГАЄМО ПАМ’ЯТЬ: ПУБЛІКАЦІЇ НА МІЖНАРОДНОМУ
САЙТІ «BRAVE ACTION UKRAINE» ПРО СТУДЕНТІВ, СПІВРОБІТНИКІВ, ВИПУСКНИКІВ КАРАЗІНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ,
ЯКІ ЗАГИНУЛИ ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна представила на сайті «Brave Action Ukraine» низку статей про студентів, випускників і співробітників університету, які загинули під час російсько-української війни.
Ключові слова: російсько-українська війна, Каразінський університет, Володимир Іващенко, Роман Кримсалюк, Влас Лісний, Олександр Невгасимов, Євген Храпко.
Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна зберігає пам’ять про студентів, випускників, науковців, співробітників університету, які стали на захист України в російсько-українській війні та загинули в боротьбі за волю. На превеликий жаль, з 2014-го по першу половину 2024-го року вже відомо про загибель 64-х каразінців. Матеріали про них розміщуються в електронному архіві Каразінського університету https://ekhnuir.karazin.ua/collections/6b113b6f-ce78-4623-b2d5-c493779c1a67, який веде бібліотека, а також на інших сайтах.
Низка статей опублікована на міжнародному американо-українському сайті «Brave Action Ukraine» (https://braveaction.org/#projects). Цей сайт заснувала мешканка Бостону, випускниця Гарвардського університету, вчителька англійської мови Сарі Фоллансбі. Десять років тому разом з українськими колегами вона відкрила в Україні онлайн-школу англійської мови, де й викладала. Після початку повномасштабної війни засновники перепрофілювали контент на підтримку України. Зараз на сайті «Brave Action Ukraine» представлено багато історій наших співвітчизників, зокрема тих, хто загинув у російсько-українській війні, а також волонтерські проєкти, на які збираються донати.
Розміщені на сайті статті про загиблих каразінців подані українською й англійською мовами з додаванням ілюстративного матеріалу.
Перша за хронологією стаття присвячена 20-річному студенту факультету комп’ютерних наук Володимиру Іващенку (https://braveaction.org/stories/student-volodymyr-ivashchenko-life-deed). Із початком повномасштабної війни він відвіз матір з молодшими дітьми на захід України, а сам зайнявся волонтерством. Але невздовзі, пройшовши тижневий навчальний курс, долучився до спецпідрозділу «Кракен», брав участь у визволенні Харківської області. Згодом підрозділ Володимира був переведений на Донбас. Там 5 листопада 2022 року студент-воїн, який допомагав евакуювати поранених, загинув від артилерійського обстрілу біля селища Берестове Луганської області.
Інша стаття присвячена випускнику соціологічного факультету Власу Лісному (https://braveaction.org/stories/vlas-lisnyi-call-sign-yol1). На початку війни молодий чоловік також відвіз свою родину, дружину з дочкою, на захід України, а сам пішов воювати. Служив зв’язківцем і техніком у 68-й єгерській бригаді. За кордоном дружина Власа народила другу донечку, у якої виявився синдром Дауна. Але Влас радів, що в них тепер дві дочки, і був впевнений, що, завдяки спеціальним програмам, вдасться покращити стан дитини. Через місяць після народження дочки, 5 вересня 2022 року, Влас Лісний загинув. Це трапилося в селі Богоявленка на Донеччині, коли російська ракета, за наводкою, влучила в будинок, де розташовувався його підрозділ. Разом з ним загинули 12 побратимів.
Герой іще однієї статті – Роман Кримсалюк – випускник фізичного факультету (https://braveaction.org/stories/the-universe-and-human-dignity). Отримавши вищу освіту, він працював вчителем фізики, астрономії та інформатики в Малинівському опорному ліцеї № 1 (смт. Малинівка Чугуївського району). Коли почалася повномасштабна війна, маючи право не призиватися на службу в ЗСУ – вчителі не підлягають мобілізації, якщо працюють хоча б на ¾ ставки, – з першого дня повномасштабної війни Роман Юрійович добровольцем пішов на захист своєї країни. Він став навідником у мінометній батареї 125-ої окремої бригади територіальної оборони. У складі своєї бригади захищав Харків, навесні 2022 р. звільняв окуповані населені пункти Харківської області, у тому числі й рідну Малинівку. Восени 2022-го брав участь у Слобожанському контрнаступі. Взимку 2022 р. бригаду перевели на Донбас, а вже 13 грудня в боях за село Площанка Сватівського району Луганської області Роман Кримсалюк загинув. У ліцеї, де він працював, встановлена меморіальна дошка, а також започатковано щорічний астрономічний конкурс його імені.
Ще одна стаття присвячена випускнику фізичного факультету Олександру Невгасимову (https://braveaction.org/stories/pstrongphysicist-and-artist-oleksandr-nevgasimovstrongp) – молодшому науковому співробітнику Науково-дослідної частини Каразінського університету, інженеру кафедри експериментальної фізики фізичного факультету. Олександр планував вступати до аспірантури. Був талановитим художником-аматором. У березні 2023 р. хлопець отримав повістку та був мобілізований на військову службу. Після проходження курсу в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного його призначено на посаду командира мотопіхотного взводу мотопіхотного батальйону 54-ої окремої механізованої бригади; згодом з підрозділом направлено на Бахмутський напрямок. 30 липня 2023 року Олександр Невгасимов загинув від мінометного обстрілу біля села Роздолівка Бахмутського району Донецької області внаслідок наскрізного вогнепального поранення голови. Ідентифікували його по татуюванню на руці.
У статті про Героя «“Хрещений батько” бойових медиків» (https://braveaction.org/stories/the-godfather-of-combat-medics) розповідається про Євгена Храпка. Будучи за освітою програмістом, з початком війни в 2014 р. почав цікавитися питаннями тактичної медицини та опанував багато профільних курсів, українських і міжнародних. Напрацювавши навички медичної допомоги бійцям, добровільно приєднався до Антитерористичної операції. Зі створенням у 2017 р. найпотужнішого в Україні спеціалізованого навчального центру тактичної медицини при навчальному центрі ЗСУ «Десна», Євген Храпко, не маючи ані медичної, ані педагогічної освіти, став ядром центру, його ідейним натхненником та став «хрещеним батьком бойових медиків», оскільки, завдячуючи йому, почалося системне навчання тактичній медицині в Збройних силах України, а також уведені штатні посади для медичного персоналу без медичної освіти. З 2021 р. Євген Вікторович працював інженером симуляційного центру медичного факультету Каразінського університету, де його вміння й знання знадобилися для навчання студентів-медиків.
З початком повномасштабної війни 24 лютого 2022 року Євген Храпко терміново повернувся зі службового відрядження та відразу пішов до військкомату. Отримав призначення в 92-гу окрему механізовану бригаду ЗСУ. Служив інструктором і бойовим медиком. Сотні людей врятував, тисячі навчив своїй справі. Євген загинув 11 червня 2022 року поблизу села Українка Харківської області, коли його автомобіль наїхав на міну під час евакуації поранених бійців з-під «нуля».
Євген Храпко був удостоєний звання Героя України посмертно.
Війна продовжується. Гинуть молоді, талановиті люди. Наша справа – доносити до світового співтовариства правду, завдяки якій Україна отримує підтримку та має надію перемогти агресора, про цю війну. Важливо також увічнити пам’ять про загиблих захисників не тільки в українському, але й у світовому медійному просторі.
UDC 930:027.7:378.4(477.54-25)]:355.01-053.18:378.4(477.54-25)«2022/2024»
Svitlana Glybytska,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-6863-1832,
Chief Bibliographer,
Scientific and Bibliographic Department,
Central Scientific Library,
V. N. Karazin Kharkiv National University,
Kharkiv, Ukraine,
e-mail: sv.zajc@gmail.com
KEEPING THE MEMORY ALIVE: PUBLICATIONS ON THE INTERNATIONAL WEBSITE ‘BRAVE ACTION UKRAINE’ ABOUT STUDENTS, STAFF AND ALUMNI OF KARAZIN UNIVERSITY,
WHO DIED DURING THE RUSSIAN-UKRAINIAN WAR
Central Scientific Library of V. N. Karazin Kharkiv National University presented on the website "Brave Action Ukraine" a number of articles about students, graduates and university staff who died during the Russian-Ukrainian war.
Keywords: the Russian-Ukrainian war, V. N. Karazin Kharkiv National University, Volodymyr Ivashchenko, Roman Krymsaliuk, Vlas Lisnyi, Oleksandr Nevgasimov, Yevhen Khrapko.
Ми в соціальних мережах