ОСОБЛИВОСТІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛННБ УКРАЇНИ ім. В. СТЕФАНИКА У ЧАСІ ВОЄННОГО СТАНУ

ЗаявникМудроха Валентина Олександрівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіОСОБЛИВОСТІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛННБ УКРАЇНИ ім. В. СТЕФАНИКА У ЧАСІ ВОЄННОГО СТАНУ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 316.77:027.54(477.83)"364"
Мудроха Валентина Олександрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9508-227Х,
кандидатка наук з соціальних комунікацій, старша дослідниця,
завідувачка відділу бібліотекознавства,
Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника,
Львів, Україна
e-mail: mudrokhavalentyna@gmail.com

ОСОБЛИВОСТІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ЛННБ УКРАЇНИ ім. В. СТЕФАНИКА У ЧАСІ ВОЄННОГО СТАНУ

У тексті подано огляд соціокультурної діяльності ЛННБ України ім. В. Стефаника у часі воєнного стану (2022–2023 рр.). Охарактеризовано систему соціокультурних заходів у цей період. Проаналізовано зміст традиційних та інноваційних заходів організованих бібліотекою та відзначено позитивну динаміку щодо їх реалізації.
Ключові слова: соціокультурна діяльність, Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, воєнний стан, комунікація, соціокультурні заходи, виставки, екскурсії, зустрічі.
Соціокультурна діяльність Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника (далі – ЛННБ України ім. В. Стефаника) об’єднує всі види діяльності наукової бібліотечної установи: довідково-інформаційну, культурно-просвітницьку, науково-дослідну та науково-інформаційну. Усі заходи заплановані у межах соціокультурної діяльності інституції повинні бути науково-обґрунтованими та чітко спланованими. Вони спрямовані на формування ціннісних орієнтацій особистості, розвиток читацької культури, дослідження та репрезентацію унікального фонду бібліотеки, створення привабливого іміджу наукової установи. Ключовим стратегічним елементом при цьому виступають різні види і форми комунікації, які повинен врахувати бібліотечний фахівець.
Сьогодні система соціокультурних заходів ЛННБ України ім. В. Стефаника включає в себе організацію виставок, проведення екскурсій, презентацій, а також реалізацію інших активностей (див. Таблиця 1).
Показники од. обліку 2022 2023 Разом
Користувачі, які відвідали заходи корист. 4148 4666 8814
Виставки нових надходжень вист. 101 135 236
– експоновано документів прим. 3529 4117 7646
Тематичні виставки вист. 46 61 107
– експоновано документів прим. 5103 6324 11427
у т. ч. виїзні вист. 0 3 3
Віртуальні виставки вист. 1 2 3
Пленерні виставки вист. 0 3 3
Презентації, відкриття виставок захід 12 18 30
Бібліографічні огляди огляд 5 12 17
Екскурсії екск. 148 247 395
Інші заходи захід 8 12 20
Табл 1. Основні показники соціокультурних заходів організованих у книгозбірні
Впродовж 2022–2023 рр. найбільше організовано виставок нових надходжень (236). Серед експонованих видань (понад 7 тис. примірників) були представлені не тільки видання останніх років випуску, а й також цінні та рідкісні видання, надруковані у ХVII–ХХ ст. передані на зберігання в книгозбірню від меценатів чи інших установ. Експозиції нових книжкових і періодичних видань представлено у читальних залах структурних підрозділів бібліотеки. Вони змінюються щомісячно або по мірі поступлення нових надходжень. Дистанційно інформацію про нові видання можна отримати з електронного каталогу бібліотеки, де в окремому розділі представлено їх бібліографічні записи. Про найбільш вартісні книги, часописи, архівні документи користувачів інформували на офіційному веб-сайті книгозбірні – www.lsl.lviv.ua, а також на сторінці бібліотеки у соціальній мережі Facebook.
На особливу увагу заслуговують організовані ЛННБ України ім. В. Стефаника тематичні виставки. На сучасному етапі виставкова діяльність зазнала змін не лише в тематичному, кількісному вимірах, але й в організаційних підходах. З появою нових можливостей роботи з електронним та імідж каталогами, підвищилася якість відбору матеріалів і документів, зросла актуальність та інформативність представлених експозицій.
Кожна десята виставка приурочена до державних свят, встановлених на честь подій, що мали виняткове історичне значення: Дня незалежності України, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України, Дня Гідності та Свободи, Дня Української державності, Дня Соборності України, Дня захисників та захисниць України. Тематичними книжковими виставками було вшановано День пам’яті героїв Крут та День героїв Небесної сотні. Окремою ділянкою культурно-просвітницької роботи стала підготовка тематичних експозицій присвячених діяльності книгозбірень національних установ і організацій, а саме: Наукового товариства імені Шевченка, Народного дому, Студіону, Оссолінеуму та інших, фонди яких намагалася націоналізувати та знищити радянська влада.
На книжково-документальних виставках експонувалося понад 11 тис. різнопланових документів. Більшу частину експозицій було презентовано у виставковій залі головного корпусу книгозбірні та у виставкових залах Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів. Головна сторінка веб-сайту бібліотеки містить окремий розділ «Книжкові виставки», де подається інформація про відповідний захід і представлені на ньому експонати, а також вказано дату та місце його проведення.
Зацікавленість користувачів викликали ювілейні експозиції присвячені персоналіям – знаним особистостям, відомим письменникам, дослідникам, перекладачам, громадським, релігійним, політичним діячам, композиторам тощо. Серед них книжково-документальні виставки, які репрезентували життя і діяльність Франца Шуберта (4 грудня 2023 р.), Любомира Гузара (28 лютого 2023 р.), Карла Мая (7 листопада 2022 р.), Юрія Меженка (27 червня 2022 р.), Йосифа Сліпого (22 лютого 2022 р.).
Особливу увагу користувачів привернули виставки, які презентували науковий доробок провідних науковців ЛННБ України ім. В. Стефаника. Зокрема, присвячені старшому науковому співробітнику відділу бібліотекознавства, професору, д-ру історичних наук Богданові Якимовичу (у 2022 році з нагоди 70-річчя) та почесній директорці, професорці, д-рці історичних наук Ларисі Крушельницькій (у 2023 році до 95-ліття від дня народження). Матеріали виставок лягли в основу короткометражних фільмів «Богдан Якимович. Серце, віддане Україні» (серпень, 2022) і «З пошаною. Ваша Лариса Крушельницька» (листопад, 2023), презентованих на YouTube-каналі установи.
Окремою ланкою соціокультурної діяльності установи стали короткі фільми, підготовлені працівниками бібліотеки. Зокрема, «Дивокоди української писанки» про експозицію з колекції Віри Манько до Великодня (квітень, 2022), «Духовний провідник народу» про Любомира Гузара (березень, 2023), «Незнищенне диво України» про виставку народної ноші з приватної збірки Олександра Опарія (травень, 2023), «Відродження перерваної історії» про Бібліотеку НТШ (листопад, 2023).
Значна кількість тематичних виставок в ЛННБ України ім. В. Стефаника супроводжувалася урочистими відкриттями, під час яких учасники заходів окреслювали основні віхи життя ювілярів та їх вагомий творчий доробок, висвітлювали наукову, художню, історичну та іншу цінність експонатів. Комплексні бібліографічні огляди, підготовлені провідними фахівцями бібліотеки до низки виставок, були покликані більш ґрунтовно презентувати експоновані документи та якнайширше їх популяризувати.
На розширення цільової аудиторії працювали пленерні виставки, які були презентовані перед головним корпусом бібліотеки та у виставковій залі книгозбірні. Серед останніх пленерних виставок варто виокремити «Бібліотека НТШ — перша національна наукова бібліотека України: перервана історія». Її відкрито у грудні 2023 року в межах заходів із відзначення 150-річчя з часу заснування Наукового товариства імені Шевченка і 130-річчя Бібліотеки Товариства.
Для віддалених користувачів на офіційному веб-сайті установи у 2022– 2023 рр. презентовано три віртуальні виставки on-line: «Йосафат Кунцевич – український святий католицької церкви» (13 листопада 2023 р.), «200-ліття від дня народження Івана Лаврівського (1823–1873)» (7 вересня 2023), «Денис Іванович Зубрицький (1777–1862) – галицький учений, громадський діяч і бібліофіл» (4 жовтня 2022 р.). В умовах воєнного стану такі виставки надають можливість удоступнення інформації про унікальні, рідкісні та цінні видання широкій читацькій аудиторії як в межах України так і за кордоном.
З огляду на воєнний стан у країні, ЛННБ України ім. В. Стефаника обмежила кількість виїзних виставок. Однак, 8 серпня 2023 року з нагоди річниці від дня народження Митрополита Андрея Шептицького (29 липня 1865 р.) у підземеллі Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла (колишній костел єзуїтів) була організована книжкова виставка з фонду Відділу європейської книги ХІХ–ХХ ст., на якій було представлено іншомовні видання ХІХ–першої половини ХХ ст. з приватної книгозбірні Митрополита, а також з інших бібліотек, засновником або опікуном яких він був.
Важливою складовою соціокультурної роботи бібліотеки є проведення оглядових та тематичних екскурсій для користувачів бібліотеки. Всього у 2022–2023 рр. було проведено 395 екскурсій для учнів, студентів, наукових і науково-педагогічних працівників, представників наукових товариств і громадських організацій, гостей міста. Відвідувачів знайомили з історією книгозбірні, основними етапами її розвитку та особливостями функціонування в сучасних умовах. Подавалася інформація щодо обсягів та складу унікального фонду книгозбірні.
Окрім традиційних соціокультурних заходів, у межах книгозбірні для громадськості міста організовуються «Оссолінські зустрічі» у різноманітних форматах (лекція, бесіда, дискусія, «круглий стіл» тощо). Зокрема, впродовж 2022–2023 рр. в межах установи було проведено заходи на таку тематику: «Актуальність творчості Василя Стефаника. Погляд з Польщі та України» (31 травня 2022 р.), «Історія як інструмент агресії – російська інформаційна війна з європейської точки зору» (14 вересня 2022 р.), «Війни з Росією – уроки історії» (30 листопада 2022 р.), «Мистецтво (ви)жити. Музеї в часи війни і миру» (14 червня 2023 р.), «Про відбудову міст України» (15 вересня 2023 р.), «Про Кароліну Ланцкоронську: до 125-річчя від дня народження» (13 грудня 2023 р.). Усі заходи організовані в межах міжнародної співпраці між Національним закладом ім. Оссолінських у Вроцлаві та ЛННБ України ім. В. Стефаника. Їх електронну версію можливо переглянути перейшовши за посиланням на офіційному веб-сайті книгозбірні в рубриці «Архів подій».
Особливе місце в інформуванні громадськості про проведення культурно-просвітницьких та інформаційних заходів відігравала соціальна мережа Facebook. За результатами статистичних даних згенерованих з Facebook, охоплення аудиторії сторінки бібліотеки зросло на 65,15 % до 53 095 осіб (див. таблиця 2). У 2023 році цей показник зріс у 3,4 рази. 76,12% відвідувачів взаємодіяли в будь-який спосіб із сторінкою, зокрема вподобували матеріал, залишали коментарі, робили репости та зберігали дописи.
Показники 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Всього Динаміка змін, %
Охоплення 32149 36529 38176 42176 43141 53095 245266 165,15
Відвідування 4047 5240 7817 8014 5562 18771 49451 463,83
Взаємодія з контентом 5697 5785 5437 5683 6278 8762 37642 153,80
Табл. 2. Статистичні показники сторінки Facebook ЛННБ України ім. В. Стефаника
Таким чином, соціокультурна діяльність бібліотеки, сформована викликами війни, сприяла вдосконаленню традиційних форм і методів організації роботи та пошуку нових інноваційних способів взаємодії із користувачами. Заходи, організовані в установі, зазнали суттєвих трансформацій та новацій, враховуючи розширення способів подання інформації, посилення комунікаційних зв’язків, розвиток співпраці із спорідненими інституціями в Україні та за її межами.

UDC 316.77:027.54(477.83)"364"
Valentyna Mudrokha
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9508-227Х,
PhD in Social Communications,
Senior researcher, Head of the Department of Library Science
Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv
Lviv, Ukraine
e-mail: mudrokhavalentyna@gmail.com
FEATURES OF SOCIO-CULTURAL ACTIVITY VASYL STEFANYK NATIONAL SCIENTIFIC LIBRARY OF UKRAINE IN LVIV DURING OF MARTIAL LAW
The text provides an overview socio-cultural activity Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv during of martial law (2022–2023). The system of socio-cultural events during this period is characterized. The content of traditional and innovative events organized by the library was analyzed. The positive socio-cultural dynamics of the institution regarding their implementation were noted.
Keywords: socio-cultural activity, Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv, martial law, communication, socio-cultural events, exhibitions, excursions, meetings.