Фейсбук як важливий канал комунікації Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника
Заявник | Зубко Надія Несторівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів |
Назва доповіді | Фейсбук як важливий канал комунікації Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника |
Інформація про співдоповідачів | Прокопенко Наталія Петрівна, молодша наукова співробітниця відділу бібліотекознавства Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 004:027.54(477.83-25)”20”
Зубко Надія Несторівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7394-8490,
кандидатка історичних наук,
наукова співробітниця,
відділ бібліотекознавства,
Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника,
Львів, Україна
е-mail: nadiannazubko@gmail.com
Прокопенко Наталія Петрівна,
ORCID https://orcid.org/0009-0006-6633-7169,
молодша наукова співробітниця,
відділ бібліотекознавства,
Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника,
Львів, Україна
е-mail: prokopenkonatalja2019@gmail.com
ФЕЙСБУК ЯК ВАЖЛИВИЙ КАНАЛ КОМУНІКАЦІЇ
ЛЬВІВСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. СТЕФАНИКА
Схарактеризовано комунікаційну діяльність Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника в соціальній мережі «Фейсбук». Окреслено кількісні й якісні показники цільової аудиторії, проблематику поширюваного контенту, дописи з найбільшим охопленням.
Ключові слова: соціальна мережа, фейсбук, цільова аудиторія, види дописів, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника.
Соціальна мережа «Фейсбук» – один із основних каналів комунікації Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника (далі – ЛННБ України ім. В. Стефаника) із стейкхолдерами: зареєстрованими і потенційними користувачами; учасниками і гостями організованих нею наукових або культурно-просвітницьких заходів; працівниками; меценатами і партнерами; колегами з інших бібліотек, академічних установ, інституцій соціальної пам’яті, професійних асоціацій; представниками органів місцевого самоврядування, грантодавців й інших організацій, зацікавлених у співпраці.
Акаунт ЛННБ України ім. В. Стефаника у фейсбук зареєстровано 31 січня 2015 року. На 1 липня 2024 року він фіксував 2 592 читачів, з яких 71,8 % – жінки. Вони представляли Львів (43,6%), Київ (10,2%) та інші українські міста (29,6 %). За сторінкою Бібліотеки стежили також із Польщі (6,4%), Німеччини (1,9%), США (1,6%), Канади (1,3%), Великої Британії (1,2%) та інших країн. Домінували серед підписників читачі віком від 25 до 54 років.
Сторінка слугує своєрідним «літописом подій», документує та популяризує діяльність Книгозбірні, допомагає реалізовувати покладені на неї інформаційні й просвітницькі завдання. Читачів інформують про організовані конференції, круглі столи, святкові урочистості, візити непересічних постатей, презентації книг, зреалізовані проєкти, нові бібліотечні простори і сервіси. Більшість дописів доповнюють світлинами та аудіовізуальними матеріалами, посиланнями на офіційний сайт Бібліотеки з повнішими текстами та фотозвітами.
Читачів інформують про нові надходження до фондів (передусім від дарувальників); вихід друком монографій, наукових збірників, бібліографічних покажчиків та інших видань, серед авторів яких – працівники Бібліотеки; доступ до баз даних та електронних колекцій. Особливо читачів зацікавили цифрові копії часопису «Світ дитини» (1919–1939) та «Буковина» (1885–1915), колекція архівних документів Відділу рукописів Бібліотеки НТШ, що були вивезена зі Львові у квітні 1944 року й зберігається зараз у Національному інституті імені Оссолінських у Вроцлаві, – 3072, 1695 і 1623 охоплень відповідно.
Чи не найбільше дописів розповідають про виставки, розгорнуті в різних структурних підрозділах ЛННБ України ім. В. Стефаника й поза ними. У 2023 році найвищі показники охоплення (понад 1 тис.) отримали матеріали про урочисте відкриття і змістове наповнення виставки «Бібліотека НТШ – перша національна наукова бібліотека України» (від 20 і 22 листопада), «Книжкова Європеана з фонду відділу європейської книги ХІХ–ХХ ст.» (від 15 червня і 8 вересня), до 150-річчя від дня народження Миколи Міхновського (від 3 квітня). Вагомий резонанс мали культурно-мистецькі експозиції, як-от показ народної ноші з приватної збірки Олександра Опарія у травні 2023 року (7 595 охоплень). Популярні серед читачів бібліографічні огляди з циклу «Україна у світовій літературі та світова література в українських колекціях», започатковані в грудні 2022 року.
На фейсбук-сторінці легко створювати анонси наукових і культурно-просвітницьких подій і запрошувати на них підписників сторінки. Ця соціальна мережа дає змогу транслювати організовані заходи. Так, усі зацікавлені можуть час від часу переглядати в прямому етері «Оссолінські зустрічі», на яких знані науковці, письменники, представники сфери культури й креативних індустрій, громадські й політичні діячі порушують питання польсько-українських взаємин.
Дуже гостро й численно відгукуються читачі на новини, пов’язані з відходом у засвіти працівників Бібліотеки та їхніх рідних. Від 2021 року дотепер найбільше охоплення (15 258), реакцій відвідувачів (252) і репостів (76) мав допис про загибель в російсько-українській війні колишнього наукового співробітника відділу україніки капітана Юрія Костика. Особливий резонанс мали дописи з відеоспогадами про видатних науковців, професорів, докторів історичних наук Богдана Якимовича (7 150 охоплень, 60 реагувань, 25 репостів) і Ларису Крушельницьку (3 314 охоплень, 62 реагування, 14 репостів).
Статистичні дані засвідчують, що 2023 року на 23,1 % проти 2022-го зросла кількість користувачів, які хоча б раз побачили контент, поширений на фейсбук-сторінці ЛННБ України ім. В. Стефаника або інформацію про неї (показник «охоплення»). Торік сторінку відвідали 18 771 користувачів: це в 3,4 рази більше аніж 2022 року. На 39,6 % більше акаунтів взаємодіяли з контентом фейсбучної сторінки: ставили вподобайки, залишали коментарі, перепоширювали дописи.
На часі актуалізація інформаційного блоку та аватарки, урізноманітнення проблематики й характеру дописів, спрямованих на популяризацію колекцій Книгозбірні, налагодження опитувань читачів і врахування їхніх рекомендацій для підвищення рівня бібліотечних сервісів, надання оперативних консультацій, пошуку нових працівників тощо. Важливо, щоб текстові публікації і візуальний контент посутньо пропагували національну культурну спадщину, відтак сприяли збереженню історичної пам’яті й зміцненню української ідентичності, що особливо актуально в час війни.
UDC 004:027.54(477.83-25)”20”
Nadiia Zubko,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7394-8490,
Candidate of Historical Sciences, Research Officer,
Department of Library Science,
Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv
Lviv, Ukraine
е-mail: nadiannazubko@gmail.com
Natalia Prokopenko,
ORCID https://orcid.org/0009-0006-6633-7169,
Junior Research Assistant,
Department of Library Science,
Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv
Lviv, Ukraine
е-mail: prokopenkonatalja2019@gmail.com
FACEBOOK AS AN IMPORTANT COMMUNICATION CHANNEL
OF THE VASYL STEFANYK NATIONAL SCIENTIFIC LIBRARY
OF UKRAINE IN LVIV
The communication activities of the Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv on the social network Facebook are characterized. The quantitative and qualitative indicators of the target audience and the problems of the distributed content are analyzed. The the posts with the largest audience coverage are indicated.
Keywords: social network, Facebook, target audience, types of messages, Vasyl Stefanyk National Scientific Library of Ukraine in Lviv.
Ми в соціальних мережах