Форми нетравматичного фіксування та переповідання складних біографічних наративів дітям (на основі книжки Наталі Савчук «Тато мій Петлюра» (Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2024)
Заявник | Марченко Наталія Петрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір |
Назва доповіді | Форми нетравматичного фіксування та переповідання складних біографічних наративів дітям (на основі книжки Наталі Савчук «Тато мій Петлюра» (Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2024) |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 929:821.161.2.09:087
Марченко Наталія Петрівна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-9814-0826,
кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця,
відділ теорії та методики біобібліографії,
Інститут біографічних досліджень,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: np_marchenko@ukr.net
ФОРМИ НЕТРАВМАТИЧНОГО ФІКСУВАННЯ ТА ПЕРЕПОВІДАННЯ СКЛАДНИХ БІОГРАФІЧНИХ НАРАТИВІВ ДІТЯМ (НА ОСНОВІ КНИЖКИ НАТАЛІ САВЧУК «ТАТО МІЙ ПЕТЛЮРА» (ТЕРНОПІЛЬ : НАВЧАЛЬНА КНИГА – БОГДАН, 2024)
На основі аналізу біографіки для дітей, створеної в Україні впродовж 2014–2024 рр., світового досвіду та результатів фахових і громадських обговорень проблеми передачі травматичного досвіду в книжках для дітей нами створено та апробовано у виданні «Тато мій Петлюра» (2024) модель біографічної реконструкції для дітей молодшого шкільного віку, покликаної сприяти консолідації українського суспільства.
Ключові слова: біографістика, книжка-біографія для дітей, книговидання в Україні XXІ ст., Симон Петлюра.
Книжка-біографія була й залишається одним із найдієвіших способів консолідації суспільства шляхом налагодження конструктивного «діалогу поколінь» та актуальних практик збереження історичної пам’яті. Також вона є одним із перевірених способів «м’якого впливу» на травмовані спільноти, що потребують переосмислення і прийняття складного історичного досвіду, «спільної травми непоправного», що є нині актуальним для українства.
Досліджуючи вітчизняні та зарубіжні життєписи, адресовані дітям, та беручи до уваги складність інтерпретації багатьох біографій вагомих для української історії та культури постатей для дітей молодшого шкільного віку, ми дійшли висновку про необхідність створення біографічної моделі, що максимально повно увібрала б у себе кращі напрацювання зарубіжних колег, сучасні потреби й вимоги дитини до книжкового видання та звичні українцям моральні та суспільні домінанти. У ході виконання планової теми ІБД НБУВ «Сучасна біографіка та біобібліографія: нові форми і методи дослідницької та інформаційної роботи, інтеграції та поширення біографічних знань» нами була розроблена та втілена на базі тернопільського видавництва «Навчальна книга – Богдан» (книжка «Тато мій Петлюра» як перша книжка серії «Родина – Україна») модель науково-популярного «життєпису-інсталяції», заснованого на засадах родинності, як зрозумілому для цього віку вияві спільності та патріотизму. Книга увійшла до переліку переможців конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції від Українського інституту книги (наказ Міністерства культури та інформаційної політики України № 383 «Про затвердження переліку книжкових видань за результатами проведеного мистецького конкурсу» від 30 травня 2024 р.).
Збірка «Тато мій Петлюра» поєднує в собі збірку оповідань, родинну міні-енциклопедію та «предмет пам’яті». Зважаючи на свої читацькі можливості, дитина може її розглядати, дізнаючись про базові факти з біографії достойника (тут – Симона Петлюри), читати в довільному порядку та обсязі чи з’ясовувати лише окремі факти, актуальні для неї в певний момент. Водночас дорослий отримує багатофункціональний об’єкт для опрацювання біографії з дітьми, зокрема і в навчальній та краєзнавчій діяльності.
Родинність як зв’язок між поколіннями і тяглість славних традицій, як сердечність та обов’язок перед своїм родом і народом, як засновок стійкості та життєстверджуючий чин, і право пам’яті як вибір, котрий кожне покоління робить, обираючи майбутнє для народу – ось головні камертони цієї книжки та серії «Родина – Україна», котру вона започатковує.
Документальна, але вигадлива оповідь, оправлена в комікс та інсталяцію, зосереджена на вітаїстичних, здатних зацікавити та запам’ятатися молодшим школярам деталях життя, врахування потреб шкільництва та бібліотечної справи, а також поєднання академічної науки з письменницьким досвідом авторів, які пишуть для дітей, – ось алгоритм її створення.
Новація пропонованої біографічної реконструкції полягає у тому, що про видатну людину розповідає її дитина чи молодший член родини, що забезпечує довірливу, відкриту інтонацію оповіді. Маленький читач дізнається про близькі й зрозумілі йому речі: побут, вподобання, звички, маленькі родинні таємниці та великий чин героїв, розширює свої знання про певні періоди в житті України та інших непересічних українців із оточення описуваних.
Надзавдання – у комфортному «родинному» форматі переповісти величні, але складні життєписи українців, аби ці постаті змогли щиро ідентифікувати як «Своїх» люди різного життєвого досвіду, люди, котрих нині ще більше буквально «розкидала» війна.
Видання розраховане як на самостійне читання дітьми молодшого шкільного віку, так і на використання в шкільній і бібліотечній практиці. Межі оповіді розширені наскрізними для серії вигаданими персонажами, котрі шляхом діалогу й візуалізації (коміксові рішення) долучають юного читача до епістолярію, матеріалів архівів, спогадів. Кожна книжка серії містить «лінію часу», що поєднує події в світі та Україні з долею персоналії, та карту «пам’ятних місць», покликану актуалізувати краєзнавчу складову видання. Також передбачене створення супровідних матеріалів: книжок-розмальовок, календарів, зошитів із відповідними обкладинками, віртуальних ігрових проєктів тощо.
Пропонована авторська модель біографічної рекострукції покликана в нетравматичній і відповідній вікові читача формі актуалізувати в дитині навички критичного мислення, гуманістичні та патріотичні почуття.
UDC 929:821.161.2.09:087
Nataliia Marchenko
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-9814-0826,
Candidate of Historical Sciences, Senior Research Associate,
Department of Theory and Methods of Biobibliography,
Institute of Biographical Research,
V. I. Vernadskyi Nаtional Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: np_marchenko@ukr.net
FORMS OF NON-TRAUMATIC RECORDING AND RETELLING OF COMPLEX BIOGRAPHICAL NARRATIVES TO CHILDREN (BASED ON THE BOOK OF NATALIA SAVCUK "MY DAD PETLYURA" (TERNOPIL: BOHDAN PUBLISHING HOUSE, 2024)
Based on the analysis of biographies for children created in Ukraine during 2014–2024, world experience and the results of professional and public discussions on the problem of transmitting traumatic experiences in children's books, we created and tested in the publication "My Father Petliura" (2024) a model of biographical reconstruction for children of primary school age, designed to promote the consolidation of Ukrainian society.
Keywords: biography, biography book for children, book publishing in 21st century Ukraine, Symon Petliura.
Ми в соціальних мережах