ДОСВІД СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРОДУКТІВ І НАДАННЯ ПОСЛУГ У ГАЛУЗІ ПОЛІТИЧНОГО ІНФОРМУВАННЯ

ЗаявникЗакіров Марат Борисович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіДОСВІД СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРОДУКТІВ І НАДАННЯ ПОСЛУГ У ГАЛУЗІ ПОЛІТИЧНОГО ІНФОРМУВАННЯ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 021.1:[3 55.451 +0 04.77:316.77]-043.86
Закіров Марат Борисович,
https://orcid.org/0000-0003-4897-4325
доктор політичних наук, доцент, завідувач відділу політологічного аналізу,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: marat65@ukr.net

ДОСВІД СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПРОДУКТІВ І НАДАННЯ ПОСЛУГ У ГАЛУЗІ ПОЛІТИЧНОГО ІНФОРМУВАННЯ

Проведено аналіз практичної роботи спеціалізованого структурного підрозділу наукової бібліотеки зі створення інформаційних продуктів. Підкреслено важливість моніторингу потреб користувачів і відповідного коригування форми, змісту і структури інформаційно-аналітичних видань.
Ключові слова: НБУВ, СІАЗ, інформаційний продукт, аналітика, політичне інформування

Демократизація суспільно-політичної системи і формування вільних ринкових відносин зумовили серйозні зміни у підходах до створення бібліотечно-інформаційних продуктів і наданні послуг у галузі політичного і соціально-правового інформування.
Зростання обсягів інформації за рахунок значної строкатості політичного поля, масштабних зсувів у соціально-правових відносинах, виникнення і розвитку мережевих засобів комунікації потребувало нових підходів до обробки та аналізу інформації із залученням висококваліфікованих фахівців, які не лише мають навички аналітичної роботи, але також володіють методикою фактчекінгу, прийомами виявлення та протидії дезінформації, здатні створювати не лише цікавий і корисний, але і конкурентний інформаційний продукт.

В умовах широкої популярності соціальних мереж бібліотечно-інформаційні продукти і послуги створюються з урахуванням конкретних інформаційних потреб користувачів у відповідності до колективних або індивідуальних запитів із орієнтацією постійно діючих сервісів на конкретні соціальні групи або організації та установи. Успішність діяльності сучасної наукової бібліотеки у галузі політичного та соціально-правового інформування залежить від декількох факторів.
Перше, наявність у структурі наукової бібліотеки спеціалізованих підрозділів, що мають у своєму складі фахівців, які володіють відповідними компетенціями. Друге, забезпеченість сучасною комп’ютерною технікою та якісним доступом до мережі Інтернет.
Третє, наявність зворотного зв’язку із користувачами та постійний моніторинг інформаційного простору з метою визначення поточних потреб користувачів і підготовки підґрунтя для оперативного реагування на нові запити.

Можливості Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як сучасного науково-інформаційного центру значною мірою реалізовані у роботі Служби інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ. Співробітники СІАЗ у своїй науковій, науково-консультативній та інформаційно-аналітичній роботі мають можливість використання бібліотечних фондів, відповідної бібліотечної інфраструктури та створюють високоякісні інформаційні продукти й ефективно надають послуги у галузі політичного інформування.

Практична діяльність СІАЗ полягає у підготовці інформаційно-аналітичної та аналітико-прогностичної продукції на базі використання інформації електронних ЗМІ, фондів НБУВ та інших відкритих джерел.
Особливої актуальності робота СІАЗ набула в умовах широкомасштабної агресії Російської Федерації, оскільки фахові спеціалісти підрозділу мають необхідний досвід і навички аналізу, опрацювання інформації та підготовки верифікованих аналітичних матеріалів, що надають можливість державним органам і широкому колу користувачів ефективно протистояти ворожим ІПСО, дезінформації, фейкам та ворожій пропаганді.

Основними інформаційними продуктами СІАЗ є інформаційно-аналітичний журнал «Україна: події, факти, коментарі», присвячений висвітленню та аналізу найактуальніших подій політичного й економічного життя України та світу, а також інформаційно-аналітичні бюлетені «Шляхи розвитку української науки: суспільний дискурс» і «Інформаційні можливості подолання стресу», присвячені відображенню проблем у відповідних сферах.
У межах вибіркового розповсюдження інформації і диференційованого обслуговування користувачів зазначені матеріали відповідно до графіку їх підготовки надсилаються на e-mail центральних органів державної влади, відомств, громадських організацій, а також обласних державних/військових адміністрацій, об’єднаних територіальних громад, обласних, міських, районних і селищних рад і поповнюють науково-консультаційну базу державних установ, місцевих адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Окремою важливою ланкою роботи СІАЗ на теперішній час є активна робота над цільовими замовленнями від центральних органів державної влади. Зокрема, на основі щоденного моніторингу електронних засобів масової інформації і контент-аналізу відбувається підготовка аналітичних матеріалів, які передаються замовнику у вигляді Google-таблиць: «Моніторинг інформаційного простору на предмет виявлення спростувань фейків і дезінформації», «Суспільно-політичні події у відображенні електроних ЗМІ», «Згадування у національних і регіональних ЗМІ злочинів», «Події. Персони: регіональний зріз».

Слід зауважити, що відповідно до побажань замовників працівники відділу оперативно корегують структуру, масштаб і ступінь аналізу матеріалів та призупиняють випуск деяких проектів або розробляють нові.
Прикладом оперативного реагування СІАЗ на запити користувачів також є публікації матеріалів у межах рекомендацій науковим установам щодо виконання Указу Президента України В. Зеленського №17/2024 від 22 січня 2024 року «Про історично населені українцями території Російської Федерації». Зокрема, уже підготовлено й опубліковано тези – «Українці Уралу і Сибіру у працях українських вчених» та статтю – «Історично населені українцями території Російської Федерації: історія та сьогодення».

Підготовлені фахівцями СІАЗ інформаційні продукти розміщуються на сайті Центру досліджень соціальних комунікацій НБУВ і на сайтах громад. Зокрема, випуски інформаційно-аналітичного журналу «Україна: події, факти, коментарі» постійно представлені на сайті Глобинської громади Полтавської області, сайті Власівської селищної ради Кіровоградської області, сайті Шахівської сільської військової адміністрації Донецької області сайті Варвинської селищної ради Чернігівської обл.асті, сайті Луцької міської ради та інших органів місцевої влади України. Від користувачів надходять позитивні відгуки щодо співпраці. Зокрема, лише останнім часом на адресу СІАЗ надійшли листи від Воскресенської селищної Ради Миколаївської області, Першотравневої сільської Ради Нікопольського району Дніпропетровської області, Томашпільської ОТГ Вінницької області, Вінницької обласної Ради; Одеської обласної Ради та інших місцевих органів державної влади.

Отже, інформаційні продукти підготовлені фаховими працівниками спеціалізованого структурного підрозділу наукової бібліотеки забезпечують високу якість політичного інформування, створюють предметну базу протидії ворожій дезінформації та оперативно задовольняють потреби органів державної влади у отриманні широкого спектру інформаційно-аналітичних матеріалів.

UDC 021.1:[3 55.451 +0 04.77:316.77]-043.86
Мarat Zakirov,
https://orcid.org/0000-0003-4897-4325;
Doctor of Political Sciences, Associate Professor,
Head of Department,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
3 Holosiivskyi Ave., Kyiv 03039, Ukraine
е-mail: zakirovmarat65@gmail.com

EXPERIENCE IN CREATING INFORMATION PRODUCTS AND PROVIDING SERVICES IN THE FIELD OF POLITICAL INFORMATION

An analysis of the practical work of the specialized structural division of the scientific library for the creation of information products was carried out. The importance of monitoring the needs of users and corresponding adjustment of the form, content and structure of information and analytical publications is emphasized.
Keywords: VNLU, SCRC, information product, analytics, political information