ЖУРНАЛ «УКРАЇНСЬКІ ГЕОЛОГІЧНІ ВІСТІ» У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

ЗаявникКосенко Олена Віталіївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіЖУРНАЛ «УКРАЇНСЬКІ ГЕОЛОГІЧНІ ВІСТІ» У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК027.54(477-25)НБУВ:025.173:[050:55:001.32(477)]”192”-047.76
Олена Косенко,
https://orcid.org/0000-0002-7768-4733,
молодша наукова співробітниця,
відділ комплексного опрацювання документів,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, (м. Київ, Україна),
просп. Голосіївський, 3, Київ, 03039, Україна
e-mail: kosenko@nbuv.gov.ua

ЖУРНАЛ «УКРАЇНСЬКІ ГЕОЛОГІЧНІ ВІСТІ» У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ
В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

У публікації проаналізовано видання Української Академії наук «Українські геологічні вісті. (Бюлетень Геологічної секції Української Академії наук)» початку ХХ ст., яке пройшло повну звірку de visu з основним книгосховищем та картковими каталогами у Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського. Розглянуто історію створення бюлетеня, мету та завдання.
Ключеві слова: ретроспекція, Українська Академія наук, журнал «Українські геологічні вісті», історія.

Перші десятиліття існування Української Академії наук (нині Національна академія наук України) (1920-1930 рр.) характерні чималими друкованими унікальними академічними періодичними виданнями – національним надбанням українського народу, цінним джерелом інформації про наше недавнє минуле.
На полицях основного та підсобного фонду Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) зберігаються академічні періодичні видання від початку їх видавничої діяльності, які виходили на території України з 20-х років минулого століття, це понад 300 назв журналів та продовжуваних видань.
В даній публікації звернемо увагу на академічне геологічне видання –«Українські геологічні вісті. (Бюлетень Геологічної секції Української Академії наук)» («Bulletin de la Section geologigue de l‘Academie des Sciences d’Ucraine»), яке виходило на початку 20-х років минулого століття в Україні. До уваги той факт, що вся тогочасна академічна періодика досі повністю не вивчена, тому потрібно зробити доступною інформацію про наявність видань у електронній базі НБУВ. На сьогодні, користувач має змогу знайти академічне видання, тільки в картковому каталозі. Більшість цих видань на сьогодні є рідкісними, особливо ті, які були закриті або знищені.
Нами були опрацьовано видання з фонду Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, яке пройшло повну звірку фонду de visu за весь період їх зберігання. Отож, історія розвитку академічних геологічних видань є непростою. Не всі її важливі деталі вдалося з’ясувати, про те чимало забутих і затертих подій, джерел, дат та імен, зв’язок між окремими подіями, спадкоємності видань ми змогли віднайти й повернути із забуття.
Починаючи з перших років існування Української Академії наук працюють науково-дослідні заклади, які займаються збиранням, дослідженням і виданням матеріалів у різних ділянках природничих наук. Геологічна секція заснувалась у Відділі Природничих наук Українського Наукового товариства в Києві, яка у 1921 р. об’єдналась з Українською академією наук. Почесний голова Геологічної Секції – академік П. А. Тутківський, секретар – академік В. В. Різниченко. Існує без коштів. Діяльність Геологічної Секції виявлялася головною в наукових засіданнях, де протягом існування секції заслухано понад 100 наукових доповідей з різних галузей геологічних наук. Крім того, представники Геологічної секції, безпосередньо брали участь в організації наукових з'їздів, нарад та інше.
Протягом 1923 р. відбулася нарада Геологічної секції при відділі УАН, на якій обговорювалося питання започаткування видання «Українських геологічних вістей» («Бюлетень Геологічної Секції»), і було намічено його програму. Отож, ключовою подією в історії української геології стало вихід видання «Українських геологічних вістей» («Бюлетень Геологічної Секції») (1923-1924 рр.). Нажаль, посилань про нього дуже мало. Це видання готувалося в Києві силами Геологічної секції при відділі УАН. В історичних розвідках зазначається, що ініціатором появи видання пов’язана з ім’ям Павла Аполлоновича Тутковського – головний редактором. Павло Аполлонович Тутковський (1858-1930 рр.) – видатний український геолог-дослідник, доктор мінералогії і геогнозії, доктор географії, професор, академік Української академії наук, один із основоположників геології і географії України.
Оскільки старт видання випав на роки гноблення УАН, довго воно не протрималося. Видано лише два числа «Українських геологічних вістей» (Шифр Ж21855). Незважаючи на всі труднощі перше число журналу появився у травні 1923 р. обсягом 20 сторінок. Після появи першого тому виявилося, що «Вісті» мають слабку матеріальну базу. Друге число було видано у травні 1924 р. обсягом 35 сторінок, він же став й останнім. Обидва числа видано за редакцією і авторською участю П. А. Тутковського.
Загалом було представлено близько 5 статей (Ч. 1 – 2 статті, Ч.2 – 3 статті.) авторами яких є відомі вчені: професор Є. Оппоків, академік П. Тутковський, професор В. І. Крокос, М. Світальський, Л. Красівський. Інформував журнал своїх читачів про наукову діяльність геологів, хроніка, некрологи. У кожному номері був список нової літератури, що могла зацікавити членів Геологічної секції (тобто, це книги відповідного науково-геологічного напряму та книги і журнали для широкого кола читачів, що їх отримувала редакція для одзиву). Також видання інформувало читачів про життя і діяльність Геологічної секції, друкувало його звіти, а також дослідчі праці в Геологічному кабінеті УАН. «Вісті» друкували матеріали, що мали лише певне відношення до нових фактів з геології, присвячені геологічним розробкам на території України, перелік геологічних праць.
Серед тим є статті доволі відомих згодом дослідників. У 1-му числі «Українських геологічних вістей» надрукована стаття видатного українського геолога-дослідника П. А. Тутковського – «Пекуча потреба геології на Україні» (с. 10—11), в якій охоплюються проблеми регіональної та динамічної геології та закликається до заснування в кожній місцевості музеїв, куди будуть передаватися різні випадкові геологічні знахідки.
Примітною у 2-му числі є стаття відомого українського геолога, доктора геологічних наук, професора Володимира Івановича Крокоса (1889-1936 рр.) - «Четвертинні поклади Одеського району» (с.1-10), в якій розповідається о гідрогеологічних дослідженнях і вивченнях ґрунтів на материнських (головне четвертинних) породах півдня України (околиць Одеси).
Надалі (тобто з 1924 р), за браком коштів видання перестає виходити. У книгосховищі НБУВ знаходяться всі числа «Українських геологічних вістей», які мають обов’язковий примірник і розташовані на полицях НБУВ в архівному зберіганні та внесені до електронну базу даних Бібліотеки.
Отож, для сучасних дослідників з усіх куточків світу є важливим отримувати інформацію про наявність назв журналів того часу, яка їх цікавлять не з традиційного карткового каталогу, а через сучасні види комунікації, онлайн.


UDC027.54(477-25)НБУВ:025.173:[050:55:001.32(477)]”192”-047.76
Olena Kosenko,
https://orcid.org/0000-0002-7768-4733,,
Junior Researcher,
Department of Complex Processing of Documents
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (Kyiv, Ukraine)

THE MAGAZINE "UKRAINIAN GEOLOGICAL NEWS" IN THE FOUNDATIONS OF THE V. I. VERNADSKY NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE

In the publication, the publication of the Ukrainian Academy of Sciences "Ukrainian Geological News. (Bulletin of the Geological Section of the Ukrainian Academy of Sciences)" of the beginning of the 20th century, which was fully compared de visu with the main book repository and card catalogs in the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine. The history of the creation of the newsletter, its purpose and tasks are considered.
Keywords: retrospection, Ukrainian Academy of Sciences, journal "Ukrainian geological news", history., All-Ukrainian Academy of Sciences, academic geological edition, history.

V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (Kyiv, Ukraine)
3, Holosiivskyi ave., Kiyv, 03039, Ukraine
e-mail: kosenko@nbuv.gov.ua