ДОКУМЕНТИ ПРО УЧАСТЬ АКАДЕМІКА П. Г. КОСТЮКА У XXVIII МІЖНАРОДНОМУ КОНГРЕСІ ФІЗІОЛОГІЧНИХ НАУК (1980)

ЗаявникКоломієць Марина Сергіївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 6. Архівна наукова спадщина України: шляхи інтеграції в європейський інтелектуальний простір
Назва доповідіДОКУМЕНТИ ПРО УЧАСТЬ АКАДЕМІКА П. Г. КОСТЮКА У XXVIII МІЖНАРОДНОМУ КОНГРЕСІ ФІЗІОЛОГІЧНИХ НАУК (1980)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 930.253 (477) Костюк П. Г.
Коломієць Марина Сергіївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-9125-1379,
наукова співробітниця,
відділ археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: marinakolomiecc@gmail.com

ДОКУМЕНТИ ПРО УЧАСТЬ АКАДЕМІКА П. Г. КОСТЮКА
У XXVIII МІЖНАРОДНОМУ КОНГРЕСІ ФІЗІОЛОГІЧНИХ НАУК (1980)

Проаналізовано документи про участь академіка НАН України П. Г. Костюка у XXVIII Міжнародному конгресі фізіологічних наук у 1980 р., що зберігаються в особовому фонді вченого в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: П. Г. Костюк, особовий архівний фонд, молекулярна біофізика, клітинна нейрофізіологія, фізіологія нервової системи, Інститут архівознавства.

У поточному році світова наукова спільнота відзначає 100-річчя від дня народження нейрофізіолога, засновника наукової школи з молекулярної та клітинної фізіології, академіка НАН України Платона Григоровича Костюка (1924–2010).
Висвітленню професійного становлення вченого і поповненню ним науково-інформаційного багажу світової науки присвячено низку розвідок О. О. Лук’янець, М. С. Веселовського та інших дослідників. Однак у їхніх працях недостатньо відображено міжнародну активність П. Г. Костюка, зокрема, науково-організаційну діяльність під час XXVIII Міжнародного конгресу фізіологічних наук, який відбувся від 13 до 19 липня 1980 р. у Будапешті. В Інституті архівознавства НБУВ зберігається фонд видатного фізіолога (№ 106), у якому вміщено документи про його участь у міжнародних наукових інституціях, зокрема й ті, які характеризують участь ученого у згаданому конгресі.
У розвідці ставимо за мету проаналізувати документи про участь П. Г. Костюка у зазначеному вище міжнародному науковому форумі.
Уперше до наукового обігу впроваджено джерельний комплекс з архіву П. Г. Костюка, що дозволяє заповнити інформативні прогалини у загальній картині міжнародної наукової діяльності вітчизняного нейрофізіолога.
Архівні документи, що відклалися у фонді, відображають внесок українського вченого в організацію та роботу XXVIII Міжнародного конгресу фізіологічних наук: листи, програми наукових заходів із нотатками вченого, доповідь, звіт.
Як дійсний член Міжнародного союзу фізіологічних наук (IUPS), П. Г. Костюк раз на три роки брав участь у наукових форумах інституції. В епістолярії вченого зафіксовано: 23 листопада 1978 р. йому надійшла письмова пропозиція від секретаря оргкомітету XXVIII Міжнародного конгресу фізіологічних наук, професора Дебреценського університету Г. Жекелі взяти участь у цьому науковому зібранні.
Листування українського нейрофізіолога зі скарбничим IUPS Дж. Брукхартом, генеральним секретарем зазначеної організації А. Ковачем, і президентом конгресу К. Ліссаком висвітлюють активну участь П. Г. Костюка в організаційній підготовці міжнародного форуму. Науковий авторитет П. Г. Костюка став підґрунтям для входження до комітету, що опікувався питаннями удосконалення організації та формату проведення Будапештського конгресу. За програмою наукових подій, 21–23 листопада 1979 р. вітчизняний дослідник взяв участь в засіданні комітету в науковому центрі Гарвардського університету в Кембриджі (США).
П. Г. Костюк брав дієву участь у проведенні конгресу, був очільником радянської делегації.

Документи архіву відтворюють події XXVIII Міжнародного конгресу фізіологічних наук, які проходили у Міжнародному виставковому центрі у Будапешті. За підрахунками ученого, в семиденному форумі взяли участь близько 5 тис. науковців, які представили 3799 доповідей.
У центрі уваги учасників конгресу перебували проблеми фізіології нервової системи, регуляції кровообігу, реології крові в мікросудинах, фізіології лімфатичної системи, фізіології нирки та водно-сольового обміну, фізіології органів дихання та фізіології ендокринної системи.
У нотатках П. Г. Костюк зауважив, що найбільшу кількість секційних засідань і чотири симпозіуми конгресу було присвячено фізіології нервової системи.
13 липня український науковець виступив спікером під час секції з клітинної нейрофізіології, на якій головував угорський учений Й. Саланкі. П. Г. Костюк виголосив лекцію «Йонні механізми збудливості нервової клітини», у якій презентував дослідження механізмів йонної провідності мембрани ізольованих нейронів. Згодом у звіті вчений зазначив, що увагу його зарубіжних колег привернули інноваційні методи перфузії соми нервової клітини, розроблені ним, оскільки відкрили ще більші перспективи для якісного аналізу трансмембранного струму.
А 14 липня на симпозіумі «Електрогенез кальцію» П. Г. Костюк і його учень О. О. Кришталь представили доповідь із питань молекулярної біофізики – «Вхідні кальцієві канали і відповідні зворотні канали». Високу оцінку з боку вітчизняного вченого здобули наукові доповіді: «Генерація програм, котрі здійснює моторна кора головного мозку» А. Брукса (Канада) і «Кальцієвий йонний струм у гігантському синапсі кальмара» Р. Ллінаса (США).
15 липня українського дослідника зацікавив симпозіум «Механізм передачі у моносинаптичному рефлекторному шляху спинного мозку», на якому канадський учений Дж. Могенсон виступив із повідомленням про особливості спинальних рефлексів кішки.
У звіті П. Г. Костюк наголосив, що порівняно незначну кількість засідань було відведено тематиці з фізіології органів чуттів. Окремо виділив лекцію іспанського вченого М. Дельгадо про поведінкові реакції тварин, презентовану 16 липня на симпозіумі «Психофізіологія сьогодні та завтра».
Із нотаток нейрофізіолога дізнаємося про жваві дискусії з американськими партнерами. Так, з О. Бургом він обговорив питання електрофізіології механізму транспорту йонів у нефроні, а з С. Віссінгом дискутував про фактори впливу на реологічні властивості капілярного кровотоку.
Наслідком участі П. Г. Костюка у XXVIII Міжнародному конгресі фізіологічних наук стало налагодження листування з ученими Західноєвропейського регіону, професорами: Швейцарського федерального технологічного інституту Е. Карафолі (Швейцарія), Інституту фізіології ім. Макса Планка М. Клеє й Інституту психіатрії ім. Макса Планка Х. Д. Люксом (Німеччина), а також Університету П’єра і Марії Кюрі Ж. Шеррером (Франція).
У меморандумі Міжнародного союзу фізіологічних наук від 8 вересня 1980 р. наголошено, що П. Г. Костюк став дійсним членом Ради цієї інституції та міжнародного програмного комітету наступного форуму – XXIX Міжнародного конгресу фізіологічних наук, який відбувся у 1983 р. у Сіднеї (Австралія). У 1989–1993 рр. П. Г. Костюк обіймав посаду віцепрезидента Міжнародного союзу фізіологічних наук.

Отже, аналіз документів архіву академіка П. Г. Костюка засвідчив його плідну міжнародну діяльність і наукову комунікацію з європейськими вченими. Маючи високий науковий авторитет в Європі та світі, П. Г. Костюк виступив співорганізатором і активним учасником важливих міжнародних наукових форумів.

UDC 930.253 (477) Kostyuk P. H.
Maryna Kolomiets,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-9125-1379,
Researcher Fellow,
Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: marinakolomiecc@gmail.com

DOCUMENTS ABOUT PARTICIPATION OF ACADEMICIAN
PLATON HRYHOROVYCH KOSTIUK ON THE XXVIII INTERNATIONAL CONGRESS OF PHYSIOLOGICAL SCIENCES (1980)

The archival documents of Academician Platon Hryhorovych Kostyuk, stored in the personal fund of the scientist at the Institute of the National Academy of Sciences of Ukraine, were analyzed, and his personal contribution to the organization and conduct of scientific events of the XXVIII International Congress of Physiological Sciences from July 13 to 19, 1980 in Budapest (Hungary) was reconstructed.
Keywords: Platon Hryhorovych Kostyuk, personal archival fund, molecular biophysics, cellular neurophysiology, physiology of the nervous system, Institute of Archival Studies.