Тематичні електронні виставки як інформаційно-знаннєвий ресурс для бібліотечних фахівців
Заявник | Масловська Світлана Миколаївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів |
Назва доповіді | Тематичні електронні виставки як інформаційно-знаннєвий ресурс для бібліотечних фахівців |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 025.4.36:316.776
Масловська Світлана Миколаївна
ORGID 0000-0002-3828-6732
науковий співробітник,
відділ теорії та історії бібліотечної справи,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: negretova34@gmail.com
ТЕМАТИЧНІ ЕЛЕКТРОННІ ВИСТАВКИ ЯК ІНФОРМАЦІЙНО-ЗНАННЄВИЙ РЕСУРС ДЛЯ БІБЛІОТЕЧНИХ ФАХІВЦІВ
Розглянуто виставкову діяльність читального залу бібліотекознавчої літератури Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського в контексті задоволення фахових потреб бібліотечно-інформаційних фахівців. Проаналізовано зміст та наповнення тематичних електронних виставок.
Ключові слова: Тематична електронна виставка, дистанційне обслуговування, виставкова діяльність, бібліотечний продукт, бібліотекознавство, інформаційні потреби бібліотечних фахівців.
Упродовж останнього десятиріччя інформатизація Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі НБУВ) досягла суттєвих масштабів. Електронні каталоги, розробка й наповнення веб-сайта, придбання повнотекстових баз даних, створення нових колекцій через оцифрування власних зібрань дали змогу розширити сферу використання традиційного фонду завдяки організації інформаційного обслуговування в локальному та віддаленому режимах.
Трансформація діяльності НБУВ змінила підходи й до сталих форм бібліотечної практики. Зокрема, проблеми якісного забезпечення користувачів у форматі дистанційного обслуговування Бібліотека вирішує, пропонуючи спектр електронних бібліотечних послуг. Однією з традиційних форм бібліотечної діяльності, що адаптувалася до віддаленого засобу обслуговування, стали електронні бібліотечні виставки, головними критеріями яких є загальнодоступність, багатофункціональність, можливість застосування різноманітних технологічних рішень.
Активну участь у цьому процесі зокрема бере читальний зал бібліотекознавчої літератури НБУВ (далі ЧЗБЛ), співробітники якого упродовж останніх років здійснили низку заходів із комплексного вдосконалення системи обслуговування бібліотечно-інформаційних фахівців і популяризації спеціалізованого фонду ЧЗБЛ. Суттєві перетворення торкнулися і виставкової діяльності ЧЗБЛ. Цей напрям поширився на віртуальне середовище, яке забезпечує ефективніше представлення візуальної інформації.
Важливим складником інформаційного супроводу бібліотекознавчих досліджень та забезпечення професійних потреб користувачів спочатку були і залишаються традиційні книжкові виставки. Виставки нових надходжень видань до спеціалізованого фонду ЧЗБЛ знайомили з чинними нормативними документами, останніми теоретико-методологічними, науково-методичними та технологічними розробками українських та зарубіжних бібліотек, сучасними інноваціями та цікавим досвідом бібліотечної практики тощо.
Теми виставок визначалися відповідно до проблематики наукових проєктів Інституту бібліотекознавства (ІБ), тем міжнародних конференцій, бібліотекознавчих студій, науково-методичних семінарів та актуальних питань бібліотекознавства та бібліотечної справи. Зокрема, формувалися книжкові виставки з таких тем як : «Інноваційна діяльність наукових бібліотек», «Бібліотечно-інформаційне обслуговування : сучасні тенденції», «Національна бібліотека в інформаційному суспільстві : сучасний стан і перспективи розвитку», «Документознавство : нові пріоритети розвитку в інформаційному просторі», «Бібліотечно-інформаційні ресурси : використання та збереження», «Інформаційне обслуговування в електронному середовищі : сучасні тенденції розвитку» та багато інших.
З широким упровадженням програмного забезпечення у роботу НБУВ співробітники ЧЗБЛ починають активно працювати над підготовкою тематичних електронних виставок та їх публікацією на вебпорталі НБУВ. Платформа, що надає доступ читачу до електронних експозицій на офіційному вебсайті НБУВ, розроблена фахівцями Інституту інформаційних технологій бібліотеки. Її інтерфейс зрозумілий і простий у використанні. Переходячи з головної сторінки за посиланням «Ресурси – Електронні виставки» користувач має можливість переглянути загальний перелік тем експозицій, представлений у хронологічному порядку їх публікації на вебсайті. За гіперпосиланням від назви виставки користувач отримує доступ до відповідного ресурсу, що складається з двох компонентів : текстової та ілюстративної частини. У текстовій частині розкрито заявлену в лаконічній назві тему виставки, охарактеризовано наявний у бібліотечному фонді матеріал, що розкриває цю тему. Ілюстративна частина являє собою галерею зображень, що демонструють найбільш показові з наявних у фонді документи з відповідної теми. До прикладу, знаковими щодо історичних дат та актуальних подій в бібліотечній сфері було підготовлено у традиційній та електронній формі виставки з таких актуальних тем : «Українське бібліотекознавство : сучасний стан та проблеми розвитку», «Бібліотечно-інформаційна сфера України : стратегічні напрями розвитку», «Ефективність роботи наукової бібліотеки в сучасному інформаційному середовищі», «Михайло Семенович ¬Слободяник – вчений і педагог», «Національній парламентські бібліотеці України – 150 років», «Авторське право та бібліотеки», «Юрій Олексійович Меженко : до 125 річчя від дня народження» та інші. До 100-річчя Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського було опубліковано дві розгорнуті електронні виставки (у складі експозицій видання та фотодокументи) : «Науково-дослідний інститут бібліотекознавства (1925 – 1927) : видатні постаті»; «Інститут бібліотекознавства НБУВ : історія та постаті». Всі електронні тематичні виставки, підготовлені працівниками ЧЗБЛ, зберігаються в е-архіві та доступні користувачам на сайті НБУВ.
Слід сказати, що під час воєнного стану співробітники ЧЗБЛ активізували роботу щодо створення та представлення на сайті НБУВ електронних виставок, які відзначаються тематичною різноманітністю і широким спектром представлених матеріалів. Так, протягом 2022 –2023 рр. і на початок 2024 р. було опубліковано 9 тематичних виставок, присвячених як актуальним проблемам бібліотекознавства та бібліотечної справи, так і окремим визначним бібліотекознавцям. Зокрема, заслуговує на увагу розгорнута тематична виставка з назви «Бібліотека як об’єкт вивчення в сучасному бібліотекознавстві» (2023 р). На ній було представлено 77 джерел: монографії, збірники наукових праць українських національних, обласних наукових бібліотек, навчальні посібники, статті з фахових періодичних видань, автореферати. Підібраний матеріал виставки всебічно висвітлює теретичні та практичні здобутки українських учених останніх років стосовно ролі та змісту проєктної діяльності українських бібліотек у контексті трансформацій та динамічних змін у сучасній вітчизняній бібліотечній науці та практиці.
Як відомо, НБУВ щорічно організовує Міжнародні наукові конференції, мета яких : об’єднання зусиль науковців і практиків у розв’язанні актуальних питань щодо розвитку бібліотечно-інформаційного потенціалу в сучасних умовах, виокремлення найбільш гострих проблем у бібліотечній сфері та визначення шляхів їх подолання, оприлюднення результатів актуальних наукових пошуків, розробка рекомендацій і пропозицій щодо вдосконалення діяльності сучасних бібліотек. В цьому контексті праціники ЧЗБЛ традиційно підготували велику електронну тематичну виставку з назви «Національний науковий бібліотечно-інформаційний комплекс : напрями та пріоритети стратегічного розвитку» (2023 р.), де представлено 95 джерел. Репрезентовані на виставці наукові публікації, одноосібні та колективні монографії, аналітичні записки, бібліографічні покажчики, науково-методичні збірники та навчальні посібники висвітлюють традиційні та інноваційні напрями у діяльності наукових бібліотек, актуальні питання розвитку бібліотечно-інформаційного потенціалу в сучасних умовах, найбільш гострі проблеми у бібліотечній сфері та шляхи їх подолання, результати наукових пошуків, пропозиції щодо вдосконалення діяльності бібліотек. Представлені документи розкривають теоретичні та прикладні питання організації і управління бібліотечно-інформаційним комплексом в умовах трансформації наукових комунікацій цифрових бібліотечних технологій організації знань, зокрема, дистанційне бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів наукової бібліотеки в умовах воєнного стану та розширення спектру дистанційних послуг.
Не менш цікавими та пізнавальними є дві персональні електронні виставки. Одна присвячена Галині Миколаївні Швецовій-Водці - вченій у галузі бібліографознавства, книгознавства, документознавства. Інша – Аді Семенівні Чачко – відомій бібліотекознавиці, соціологіні, педагогині. Обидві виставки : «Галина Миколаївна Швецова-Водка : до 80-річчя від дня народження» (77 джерел) та «Ада Семенівна Чачко – до 90-річчя від дня народження» (49 джерел) побудовані за єдиною структурою : стисла інформація про наукову та педагогічну діяльність, далі представлено розгорнутий хронологічний перелік їхніх праць з анотаціями та документи про життєвий шлях і науковий доробок фахівчинь.
Підсумовуючи огляд виставкої діяльності ЧЗБЛ, зазначимо, що матеріали тематичних електронних виставок готувалися фахівцями на основі грунтовного дослідження наявного у фонді матеріалу, ретельного пошуку відповідної інформації на інших сайтах наукових бібліотек України, детального ілюстративного оформлення, застосування гіпертекстових можливостей тощо. Проте, електронний формат представлення тематичних виставок може бути більш цікавим й надавати фахівцям додаткові можливості щодо ознайомлення з виданнями, ніж той, що останніми роками застосовується в НБУВ. Цьому сприятиме перехід на сучасні відеоплатформи, які ефективно вплинуть на публікації контенту книжкової виставки на основі використання сучасних інформаційних технологій та телекомунікації. Це сприятиме досягненню якісно нового рівня повноти й оперативності задоволення інформаційно-знаннєвих потреб користувачів бібліотечно-інформаційної сфери.
УДК 02(477)+025.17(477)
Svitlana Maslovska,
ORGID 0000-0002-3828-6732
Research Associate,
Department of Theory and History of Library Science,
Institute of Library Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: negretova34@gmail.com
THEMATIC ELECTRONIC EXHIBITIONS AS AN INFORMATION AND KNOWLEDG RESOURCE FOR LIBRARY PROFESSIONALS
The exhibition activity of the reading room of librarian literature of the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine after in the context of meeting the professional needs of library and information specialists is considered. The content and contents of thematic electronic exhibitions were analyzed.
Key words: thematic electronic exhibitions, remote service, exhibition activity of the library, library science, library product, information needs of library specialists.
Ми в соціальних мережах