Основні віхи життя та наукової діяльності Олександра Луцика: до 70-річного ювілею

ЗаявникНадрага Марта Степанівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір
Назва доповідіОсновні віхи життя та наукової діяльності Олександра Луцика: до 70-річного ювілею
Інформація про співдоповідачівВасільєва Світлана Віталіївна, ORCID https://orcid.org/0009-0006-3046-8175 завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу, Наукова бібліотека, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, Україна e-mail: Vlasetas@gmail.com 0962545345
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 016:611-008 (092)
Надрага Марта Степанівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-2247-6061,
кандидатка історичних наук, старша дослідниця,
заслужена працівниця культури України,
директорка, Наукова бібліотека,
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, Україна
e-mail: m.nadraga@gmail.com
Васільєва Світлана Віталіївна,
ORCID https://orcid.org/0009-0006-3046-8175
завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу, Наукова бібліотека,
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, Україна
e-mail: Vlasetas@gmail.com

ОСНОВНІ ВІХИ ЖИТТЯ ТА НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ОЛЕКСАНДРА ЛУЦИКА: ДО 70-РІЧНОГО ЮВІЛЕЮ

До ювілейної дати – 70-річчя від дня народження відомого українського вченого, доктора медичних наук, професора, багаторічного завідувача кафедри гістології, цитології та ембріолоґії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, співавтора першого в незалежній Україні підручника з гістолоґії, цитолоґії та ембріолоґії для студентів медичних університетів і академій Олександра Луцика. Висвітлено основні віхи життя, наукової, науково-педагогічноїї діяльності відомого гістолога, історика медицини, біографіста.
Ключові слова: кафедра гістології, цитології та ембріолоґії, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, гістологія, історія медицини, біографістика, основні віхи життя.

Розвиток будь-якої наукової школи неможливий без ініціативних, відданих своїй справі, наполегливих особистостей, які власним прикладом, багаторічним досвідом та натхненною працею не лише створюють та розвивають наукову школу, але й примножують її досягнення та надбання, підвищують здобутки, авторитет і статус.
Такою непересічною особистістю в історії львівської гістологічної школи став знаний український науковець, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри гістології, цитології та ембріолоґії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, проректор з міжнародних зв’язків та наукової роботи, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, нагороджений відзнакою Ярослава Мудрого АН ВШ України, співавтор першого в незалежній Україні підручника з гістолоґії, цитолоґії та ембріолоґії для студентів медичних університетів і академій Олександр Дмитрович Луцик.
Династія Луциків є унікальним та винятковим явищем в історії нашої alma mater, адже налічує п’ять професорів. Усе життя родини Луциків завжди було тісно пов’язане з Львівським медичним університетом імені Данила Галицького. Мати Олександра – професорка Любомира Луцик – сподвижниця галицької стоматології, яскрава та непересічна особистість. Вона відіграла вагому роль у створенні та діяльності львівської наукової стоматологічної школи. З 1976 р. Любомира Луцик була організаторкою і завідувачкою кафедри стоматології дитячого віку ЛДМІ, однієї з перших в Україні. З 1982 р. – співорганізаторка кафедри терапевтичної стоматології факультету провізорів у Львові. Батько – професор Дмитро Луцик, відомий лікар-інтерніст, чий довгий та тернистий життєвий шлях завжди залишиться прикладом для наслідування. Подружжя Луциків виховали трьох синів – професорів медицини.
Олександр Луцик у 1977 р. закінчив медичний факультет Львівського державного медичного інституту (тепер Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького). У 1977-1978 рр. він лікар-інтерн відділу анестезіології та реаніматології Львівської обласної клінічної лікарні. У 1978-1980 – молодший науковий співробітник Львівського НДІ туберкульозу. 1979 р. Олександр Луцик захищає кандидатську дисертацію та йому присвоєно науковий ступінь кандидата медичних наук. У 1980-1988 рр. – асистент кафедри гістолоґії, цитолоґії та ембріології Львівського державного медичного інституту. Проходив стажування з гістології, цитології та ембріології у 1-му Московському медичному інституті імені І. М. Сєченова. У 1988-1989 рр. – доцент кафедри гістолоґії, цитолоґії та ембріолоґії. У 1989 р. Олександр Луцик захистив докторську дисертацію та отримав науковий ступінь доктора медичних наук. У 1989-2020 рр. завідував кафедрою гістолоґії, цитолоґії та ембріології. У 1992 р. йому присвоєно вчене звання професора по кафедрі гістолоґії, цитолоґії та ембріології. Цього ж року Олександр Луцик ініціював підготовку та видання першого українського підручника з гістології та ембріології «Гістологія людини». Підручник блискуче витримав п’ять перевидань (1993, 2003, 2010, 2013 та 2015 рр.) та більш як 30 років ним плідно користуються студенти та викладачі вищих медичних навчальних закладів України. У 1994 р. за підготовку та видання цього унікального підручника Олександр Луцик отримав Державну премію України в галузі науки і техніки. У 1994-1995 рр. науковець проходив стажування у Медичній школі Університету Індіани (США). У 1997-2000 рр. він проректор з міжнародних зв’язків Львівського державного медичного університету. На цій посаді у 1998 р. Олександр Луцик ініціював викладання для студентів-іноземців англійською мовою.
У 2000 р. за опублікований у 1999 р. «Атлас мікроанатомії органів ротової порожнини» нагороджений відзнакою Ярослава Мудрого АН Вищої школи України. Неодноразово проходив стажування у Національній медичній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика (м. Київ). У 2000-2014 рр. Олександр Луцик проректор з наукової роботи Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. На цій посаді значну увагу приділяв залученню науковців ЛНМУ до міжнародної співпраці, публікації найвагоміших результатів у міжнародних реферованих фахових виданнях. Від 2016 р. – заступник редактора журналу «Праці НТШ. Медичні науки»; член редакційної колегії журналів «Морфологія», «Львівський медичний журнал/Acta Medica Leopoliensia», «Львівський клінічний вісник». У 2019 р. нагороджений «Золотою медаллю імені В. О. Беца» – вищою фаховою відзнакою Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України.
Від 2020 р. Олександр Дмитрович професор кафедри гістолоґії, цитолоґії та ембріології ЛНМУ. У 2023 р. з нагоди 125-річної діяльності Лікарської комісії НТШ нагороджений медаллю «За особливі громадські та фахові заслуги в діяльності Лікарської комісії НТШ».
Олександр Луцик автор понад 400 наукових та навчально-методичних праць (індекс Гірша в базі даних Scopus – 7, Google Scholar – 13). Підготував 6 кандидатів, 2 докторів наук.
Напрямами наукових досліджень вченого є фундаментальні та прикладні аспекти лектинології: питання очистки лектинів та можливостей їх використання для гістохімічної характеристики вуглеводних детермінант органів і тканин людини та експериментальних тварин; вивчення можливостей лектинової гістохімії для селективного виявлення та встановлення гетерогенності окремих клітинних популяцій; дослідження експресії та перерозподілу клітинних та тканинних глікополімерів у процесі ембріогенезу, при деяких фізіологічних та патологічних станах організму (ендокринопатії, неоплазії та ін.); опрацювання української гістологічної та ембріологічної термінології; питання історії медичної науки та освіти.
Співавтор перекладу українською мовою Міжнародної гістологічної термінології (видання 1993, 2001, 2010 рр.), Медичного ілюстрованого словника Дорланда (видання 2003, 2007 рр.), Медичної ембріології Лангмана (2001), Анатомії людини Неттера (2004, 2009), Фізіології людини Ганонга (2002), атласу «Людина» Сміта (2000, 2002) та ін.
Олександр Луцик не обмежував свої наукові розвідки лише медичною тематикою. Він знаний історик медицини та біографіст. Досліджував питання історії Львівського медичного університету, зокрема, його маловідомого австрійського періоду (1784-1918). Підсумком цієї діяльності стали два видання книги «Професори Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького» (2006, 2009), низка гасел у Енциклопедії сучасної України (2001-2013), Енциклопедії Львова (2010, 2012), Енциклопедії Львівського університету імені Івана Франка (2011), а також низки статей у наукових часописах. Плідною виявилася співпраця Олександра Луцика з Науковою бібліотекою. У 2016 р. світ побачив біобібліографічний покажчик «Владислав Шимонович – визначний львівський гістолог, керівник кафедри гістології та ембріології Львівського університету».
У 2018, 2020, 2024 рр. за редакцією професорів О. Луцика та Ю. Чайковського вийшов друком національний підручник «Гістологія. Цитологія. Ембріологія». На 25-му книжковому форумі видавців цей підручник отримав відзнаку як найкраща книга в номінації «Навчальна, довідкова, професійна література».
На пошану цієї непересічної особистості Наукова бібліотека спільно з кафедрою гістології, цитології та ембріології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та з нагоди ювілею уклала біобібліографічний покажчик: Олександр Дмитрович Луцик: біобібліографічне видання до 70-річного ювілею професора / автори-упоряд.: А. М. Ященко, І. В.Челпанова, М. С. Надрага, С. В. Васільєва ; Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Кафедра гістології, цитології та ембріології, Наукова бібліотека. – Львів, 2024. – 78 с.
Усе життя Олександр Дмитрович працює для людей, йому притаманні високий професіоналізм та людяність, він і нині вирізняється творчою ініціативою та життєвою активністю. Науковий доробок професора О. Луцика – це вагомий внесок у досягнення вітчизняної та світової науки та медицини.
UDC 016:611-008 (092)
MARTA NADRAGA,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-2247-6061,
Candidate of Historical Sciences, Senior Researcher,
Honored Worked of Culture of Ukraine,
Director, Scientific Library,
Danylo Halytsky Lviv National Medical University,
Lviv, Ukraine
e-mail: m.nadraga@gmail.com
SVITLANA VASILIEVA,
ORCID https://orcid.org/0009-0006-3046-8175
Head of the Information and Bibliographic Department,
Scientific Library,
Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Lviv, Ukraine
e-mail: Vlasetas@gmail.com

MAIN MILESTONES OF LIFE AND SCIENTIFIC ACTIVITY OF OLEXANDER LUTSYK: TO THE 70TH ANNIVERSARY OF THE PROFESSOR

To mark the 70th anniversary of the famous Ukrainian scientist, Doctor of Medicine, Professor, long-time head of the Department of Histology, Cytology and Embryology at Danylo Halytsky Lviv National Medical University, winner of the State Prize of Ukraine in Science and Technology, co-author of the first textbook on histology, cytology and embryology for students of medical universities and academies in independent Ukraine, Oleksandr Lutsyk. The main milestones of the life, scientific, scientific and pedagogical activities of the famous histologist, medical doctor, and biographer are highlighted.
Key words: Department of Histology, Cytology and Embryology, Danylo Halytsky Lviv National Medical University, histology, history of medicine, biography, major milestones of life.