АВСТРІЙСЬКА НАЦІОНАЛЬНА БІБЛІОТЕКА В ЕПОХУ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Заявник | Безпала Галина іванівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів |
Назва доповіді | АВСТРІЙСЬКА НАЦІОНАЛЬНА БІБЛІОТЕКА В ЕПОХУ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 027.54 (436) : 004
Безпала Галина Іванівна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-2876-4462,
наукова співробітниця,
відділ міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (м. Київ, Україна)
просп. Голосіївський, 3, Київ, 03039, Україна
е-mail: bezpala@nbuv.gov.ua
АВСТРІЙСЬКА НАЦІОНАЛЬНА БІБЛІОТЕКА В ЕПОХУ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Досліджено інноваційні проєкти Австрійської національної бібліотеки, які демонструють глибоку трансформацію бібліотеки в часи цифровізації. Проаналізовано нові види сервісів з передачі знань, які дозволили доступ до книжкових і медіа-колекцій бібліотеки і, як результат, можливість виконання функції «Бібліотека для всіх», згідно федерального плану розвитку як публічних бібліотек Австрії, так і Австрійської національної бібліотеки зокрема.
Ключові слова: Австрійська національна бібліотека (ÖNB), цифровізація, ANNO (Austrian Newspaper Online), портал Ariadne, імідж-платформа Bildarchiv Austria.
Австрійська національна бібліотека як видатна меморіальна установа і найбільша архівна бібліотека в країні має пріоритетне завдання – збереження культурної спадщини для нащадків. Постійний розвиток бібліотеки, адаптація до політичних і соціальних змін країни зробили її відкритим центром знань 21 століття. Австрійська національна бібліотека сьогодні – це цифрове сховище знань – яка, окрім цінної паперової культурної спадщини, збирає цифрові ресурси.
Австрійська національна бібліотека вже багато років здійснює масштабні проєкти з оцифрування і успішно позиціонує себе як сучасний, орієнтований на користувача заклад обслуговування. Оцифрування та повнотекстовий пошук не лише полегшують життя користувачів бібліотеки, а також є внеском у збереження та безпеку культурної спадщини Австрії. Створення цифрових копій забезпечують електронний захист вмісту книги, а також можливість зробити цей вміст доступним онлайн у всьому світі. З огляду на війну в Україні, в результаті чого культурні цінності всіх видів, включаючи архівні та бібліотечні матеріали, пошкоджуються і знищуються, пріоритетним завданням для бібліотек України, також є оцифрування фондів. Безперечно, що під знищення потрапляє і цифровий контент. За його збереження взявся міжнародний проєкт «Збереження української культурної спадщини онлайн» (SUCHO), до якого долучено понад 1500 волонтерів.
АNNO – це віртуальний читальний зал газет Австрійської національної бібліотеки з близько 20 мільйонами сторінок оцифрованих історичних щоденних газет, журналів, що складає понад 90 % від загального переліку. Окрім простого, незалежного від місця та часу доступу до газетних і журнальних фондів Австрійської національної бібліотеки, оцифровка дає можливість повного огляду газети чи журналу, оскільки відсутні номери можна доповнити, відсканованими екземплярами з іншої установи, і таким чином створити віртуально повне видання. Крім того, зокрема фізичні газети на відміну від цифрових, з їх великими форматами та тонким папером, під час користування піддаються пошкодженням.
Ariadne – це віртуальна читальна зала Австрійської національної бібліотеки з жіночої та гендерної тематики,. Наприкінці 1990-х років портал почав звертатися до історичних документів у фондах Австрійської національної бібліотеки, які стосувалися теми жіночого руху. В результаті був створений цифровий архів та онлайн-портал «Frauen in Bewegung 1848–1938». У цих онлайн-документах та цифровій колекції відображена історія жіночого руху в Австрії, передана за допомогою текстів, зображень, свідчень джерел тощо. Візуалізація цих даних – є важливою для Австрії через відсутність центрального архіву історії жіночого руху.
Bildarchiv Austria – платформа зображень Австрійської національної бібліотеки, яка пропонує понад 400 000 вибраних скарбів з архіву зображень та графічної колекції (колекції Портретів, Перша світова війна 1914–1918 рр., Австрія, Відень, Природа, колекція Atlas Blaeu-Van der Hem (в розділі «Європа» містить географічні карти України), Новітня історія.
У 2010 р. Австрійська національна бібліотека оголосила про новий великий проєкт у співпраці з Google під девізом: «Культурна спадщина Австрії в Інтернеті». За словами генеральної директорки бібліотеки – це віха в історії, а також у подальшому розвитку Австрійської національної бібліотеки. Google співпрацює з бібліотеками у всьому світі з 2004 року – від університетських бібліотек Стенфорда, Гарварду та Оксфорда до Нью-Йоркської публічної бібліотеки. В Європі Австрійська національна бібліотека є однією із піонерів такої співпраці. Google покриває всі витрати на оцифрування. Кошторис проєкту становить 30 млн. євро. Це найбільше державно-приватне партнерство, яке будь-коли існувало в культурному секторі Австрії. В рамках проєкту історична книжкова колекція бібліотеки, що не мала авторського права (близько 600 000 творів від початку 16 до другої половини 19 ст. із загальним обсягом близько 200 мільйонів сторінок), була оцифрована та доступна для повнотекстового пошуку. Ця та інші колекції, такі як фотографії, портрети, плакати, рукописи та папіруси, стали доступними в цифровій бібліотеці.
У своїй кумулятивній діяльності бібліотека стикається зі змінами у матеріалах ЗМІ. Так зване обов’язкове подання інформації, яке забезпечує повне документування журналістської роботи в Австрії, спочатку відносилося до друкованих ЗМІ. З 2009 року мандат щодо збору інформації поширився і на онлайн-медіа. Зі слів магістерки Міхаели Майр, керівниці відділу цифрової бібліотеки Австрійської національної бібліотеки, була поставлена мета документування Інтернету як особливо швидкоплинного медіа у формі регулярних «знімків». У рамках цих веб-сканерів було зібрано понад 100 терабайт даних із майже 2 мільйонів веб-доменів, які доступні для дослідження в австрійському веб-архіві, навіть за умови, якщо вони вже зникли в живій мережі.
Мікаела Майр наголошує, що бібліотека чітко сформулювала свої цінності та довгострокові перспективи у стратегії розвитку бібліотек «Візії 2025» і послідовно реалізує свої цілі в рамках 5-річних стратегічних періодів.
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського також впроваджує цифрові сервіси у свою роботу. Як наукова установа бібліотека зосереджена у своїй роботі на задоволення інтелектуальних потреб і підтримки наукових досліджень. Протягом 2020–2023 років було впроваджено цифровий проєкт ResearchUA – бібліотечна цифрова платформа підтримки наукових досліджень, орієнтована на розвиток електронної дослідницької інфраструктури України та формування всеукраїнського цифрового наукового простору. Створена потужна цифрова бібліотека історико-культурної спадщини, яка долучена до міжнародних цифрових проєктів, зокрема Europeana. Цифрова платформа Pro-Polonica Philosophica Orientalia (2018–2023) – спільні міжнародні дослідження за участі істориків філософії Польщі, Литви, України. До уваги користувачів бібліотеки представлені такі цифрові проекти: «Культура України», метою якого є інтеграція культури народів України у європейський і світовий інформаційний простір. Проєкт Daisporiana – це українська діаспорна електронна бібліотека. Проєкт Libraria включає оцифровані матеріали із фондів Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка та Державної наукової архівної бібліотеки (понад 400 найменувань преси різними мовами). Проєкт Історична спадщина України – електронна бібліотека рідкісних та цінних видань з фонду Національної історичної бібліотеки України.
Прогрес цифровізації є основою для глобального відкриття бібліотечних фондів і, таким чином, для демократизації знань. Приблизно в шість разів більше користувачів відвідують веб-сайт Австрійської національної бібліотеки та онлайн-портали (близько 4 млн. на рік), ніж відвідують виставки, музеї та читальні зали на місцях (близько 673 000). Тим не менш, бібліотека все ще має високу цінність для відвідувачів як читальний, робочий, освітній та соціальний центр. Особливо в епоху цифрового зв’язку, треті місця (місця між власним домом (перше місце) та світом роботи/навчання (друге місце), до яких входять бібліотеки, створюють локальний зв’язок.
UDC 027.54 (436): 004
Halyna Bezpala,
ORCID https://orcid.org/ 0000-0002-2876-4462,
Researcher,
Department of International Information and Foreign Relations,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (Kyiv, Ukraine)
е-mail: bezpala@nbuv.gov.ua
THE AUSTRIAN NATIONAL LIBRARY IN THE AGE OF DIGITAL TECHNOLOGIES
The innovative projects of the Austrian National Library, which demonstrate a profound transformation of the library in the times of digitalization, are studied. The article analyses the new types of knowledge transfer services that have allowed access to the library's book and media collections and, as a result, the possibility of performing the function of "Library for All", according to the federal development plan for the public libraries in Austria and the Austrian National Library in particular.
Keywords: Austrian National Library (ÖNB), digitalisation, ANNO (Austrian Newspaper Online), Ariadne portal, Bildarchiv Austriaimage platform.
Ми в соціальних мережах