ДОСЛІДНИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В ІСПАНІЇ
Заявник | Кармадонова Тетяна Миколаївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Круглий стіл. Дослідники української діаспори |
Назва доповіді | ДОСЛІДНИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В ІСПАНІЇ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 314.74:930.85
Кармадонова Тетяна Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3384-6067,
кандидатка філософських наук,
старша наукова співробітниця, відділ історії та соціології науки та техніки, Державна установа "Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України",
Київ, Україна
e-mail: takarmadonova@gmail.com
ДОСЛІДНИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В ІСПАНІЇ
Висвітлено діяльність дослідників, які вивчають українську діаспору в Іспанії. Розглядається історія формування громади, соціально-культурна інтеграція та виклики, з якими стикаються українці в Іспанії, а також роль дослідників української діаспори у цьому процесі.
Ключові слова: українська діаспора, Іспанія, дослідники, соціальна інтеграція, культурна адаптація.
Українська діаспора в Іспанії є однією з численних українських громад за кордоном, що зростає і розвивається впродовж останніх десятиліть. В умовах повномасштабної російсько-української війни, українці шукають захисту, кращих умов для життя, освіти та праці, переїжджаючи до інших країн. Іспанія, зокрема, стала популярним місцем для українців завдяки своїй відкритій міграційній політиці та теплій гостинності. Важливу роль у підтримці та дослідженні української діаспори відіграють дослідники, які вивчають різні аспекти життя українців в Іспанії, зокрема культурні, соціальні, економічні та політичні аспекти.
Українська діаспора в Іспанії почала формуватися після Другої світової війни. Наприкінці 1946 року перша група українців, які були переміщеними особами в таборі в Ріміні (Італія), прибула до Іспанії. Це були студенти, які, завдяки допомозі Ватикану та Червоного Хреста, отримали згоду від іспанського уряду на продовження навчання. У лютому 1947 року прибула друга група. Навесні 1947 року вони заснували «Українську студентську громаду в Іспанії», яку очолив Юрій Карманін. «Українська студентська громада в Іспанії» існувала майже 20 років, з яких перші 6-7 років були найбільш активними. Поступово чисельність громади зменшувалася, головним чином через виїзд її членів до США та Канади. На початку 2000-х років, коли Іспанія переживала економічний підйом, кількість українських емігрантів значно зросла. З початком повномасштабної війни Іспанія стала однією з основних країн, що приймають українців, і чисельність української діаспори почала швидко збільшуватися.
В Україні функціонує кілька наукових інституцій, що спеціалізуються на дослідженні української діаспори по всьому світу. Серед дослідників, що займаються вивченням української діаспори в Іспанії слід виділити: Оксану Годованську, яка досліджує українську діаспору в Королівстві Іспанія, з точки зору структуралізації діаспорного життя та з’ясовує основи формування, функції та першочергові завдання новітньої діаспори. Еліну Гродську, яка досліджує культурну ідентичність української діаспори в Іспанії та визначає, що українська діаспора консолідована, має характерні організаційні форми, зберігає та примножує ознаки національної ідентичності. Санчес Уріос дослідив проблеми, які заважали українцям успішно інтегруватися в нове суспільство протягом останніх десяти років. Автор звернув увагу на те, що зниження рівня роботи, яку виконують українці у порівнянні з їхньою роботою на батьківщині, створює багато труднощів для адаптації в новій громаді. Миколай Станек у своїх дослідженнях звертає увагу, що кількість українців, які возз’єднали свої сім’ї в Іспанії, значно зросла. Дослідження Ренати Госнєдлової демонструє, що родинні зв'язки відіграють вирішальну роль у встановленні і підтриманні зв'язків між країнами походження та призначення.
Українська діаспора в Іспанії стикається з низкою викликів, серед яких проблеми легалізації, мовний бар'єр, доступ до соціальних послуг та освіти. Дослідники акцентують увагу на необхідності покращення умов для інтеграції та підтримки українців в Іспанії. Важливим завданням є також формування позитивного іміджу української громади та налагодження тісних зв'язків між Україною та Іспанією на різних рівнях. Дослідження української діаспори в Іспанії є важливим напрямом, що сприяє кращому розумінню процесів еміграції та інтеграції українців за кордоном. Дослідники відіграють ключову роль у збереженні національної ідентичності, підтримці культурних зв'язків та розвитку взаємодії між українською громадою та іспанським суспільством. Їхні дослідження допомагають формувати політику підтримки емігрантів та сприяють гармонійному співіснуванню різних культур в умовах глобалізованого світу.
UDC 314.74:930.85
Karmadonova Tetiana,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3384-6067,
Candidate of Philosophical Sciences,
Senior Researcher, Department of History and Sociology of Science and Technology, Dobrov Institute for Scientific and Technological Potential and Science History Studies of National Academy of Sciences of Ukraine (STEPS Center of NAS of Ukraine),
Kyiv, Ukraine
e-mail: takarmadonova@gmail.com
RESEARCHERS OF THE UKRAINIAN DIASPORA IN SPAIN
The article highlights the activities of researchers studying the Ukrainian diaspora in Spain. It examines the history of community formation, socio-cultural integration, economic adaptation, and the challenges faced by Ukrainians in Spain, as well as the role of researchers of the Ukrainian diaspora in this process, are considered.
Keywords: Ukrainian diaspora, Spain, researchers, social integration, cultural adaptation.
Ми в соціальних мережах