ДОСЛІДЖЕННЯ УВКБ ООН «LIVES ON HOLD»: ЗМІНИ СТАНУ І НАМІРІВ УКРАЇНСЬКИХ УТІКАЧІВ ВІД ВІЙНИ

ЗаявникЗакірова Світлана Геннадіївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіДОСЛІДЖЕННЯ УВКБ ООН «LIVES ON HOLD»: ЗМІНИ СТАНУ І НАМІРІВ УКРАЇНСЬКИХ УТІКАЧІВ ВІД ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 316.774

Закірова Світлана Геннадіївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5396-7210,
кандидат історичних наук, доцент,
завідувач відділу обслуговування інформаційними ресурсами,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: Zakirova@nbuv.gov.ua

ДОСЛІДЖЕННЯ УВКБ ООН «LIVES ON HOLD»: ЗМІНИ СТАНУ І НАМІРІВ УКРАЇНСЬКИХ УТІКАЧІВ ВІД ВІЙНИ

Дослідження УВКБ ООН «Lives on Hold» представлено періодичними звітами результатів, містить аналіз базової інформації щодо профілів українських вимушених переселенців, відображає зміни становища і перспектив різних категорій українських утікачів від війни.
Ключові слова: українські біженці, ВПО, УВКБ ООН, Україна.

Початок повномасштабного військового вторгнення РФ в України 24 лютого 2022 р. змусив УВКБ ООН, яке працює в Україні з 1994 р., змінити напрямки своєї роботи і значно збільшити зусилля. Важливою складовою роботи УВКБ виступає проведення спеціальних досліджень у сфері захисту прав біженців і внутрішньо переміщених осіб.
З березня 2022 р. УВКБ розпочало широкий моніторинг проблем українських біженців у межах дослідження «Lives on Hold». Підготовлені Порталом оперативних даних (ODP UNHCR) Європейського регіонального бюро УВКБ ООН документи відображають базову інформацію про профілі, настрої і наміри українських вимушених переселенців, створюють платформу для відстеження тенденцій розвитку ситуації з українськими втікачами від війни в європейських державах.
Основні підходи подальшого моніторингу й аналізу становища українських біженців було визначено у першому регіональному звіті дослідження, проведеного у травні-червні 2022 р. у Чехії, Угорщині, Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині. Перший звіт «Lives on Hold» містить важливі ключові висновки щодо базових відомостей про соціальний портрет українського втікача від війни і його наміри щодо повернення. За визначенням авторів дослідження, більшість біженців з України – жінки з дітьми, які мають високий рівень освіти та різноманітні професійні навички. Зокрема, 70 % респондентів виїхали з України у супроводі інших осіб, а 90 % членів родини – це жінки і діти. Аналітики УВКБ ООН відмічали готовність більшості біженців з часом повернутися в Україну, але станом на липень 2022 р. респонденти планували залишатися за кордоном (65 % – у теперішній і 9 % – переїхати до іншої країни).
П’ять раундів дослідження УВКБ «Lives on Hold» відображають фактичне становище українських біженців за кордоном в європейських країнах і ВПО в Україні станом на липень 2022 р. (№ 1), вересень 2022 р. (№ 2), лютий 2023 р. (№ 3), липень 2023 р. (№ 4) і лютий 2024 р. (№ 5). Цінною складовою дослідження є те, що у кожному наступному звіті проводиться діахронне порівняння статусу і обставин життя українських біженців у окремих країнах ЄС, змін у намірах і настроях українських переселенців, проблемах і викликах, з якими стикаються українці. Починаючи з другого раунду дослідження, документальні звіти підготовлено не тільки англійською, а й українською мовою.
Паралельно з третім раундом дослідження становища українських біженців в Європі у грудні 2022 р. автори провели окреме дослідження щодо становища ВПО в Україні, яке вирішує аналогічні завдання щодо моніторингу основних проблем вимушених переселенців. Ще один раунд такого дослідження було проведено у 2023 році.
Особливістю четвертого раунду дослідження «Lives on Hold» є те, що автори поєднали обидві категорії суб’єктів моніторингу – біженці і ВПО – в одному звіті та інтегрували отримані висновки. Аналіз проведено на підставі опитування 3850 біженців в Європі та 4000 ВПО в Україні у квітні-травні 2023 р. Результати даного раунду дослідження представляють оновлені висновки щодо намірів біженців та ВПО, репрезентують порівняльний погляд на наміри і настрої різних груп респондентів, виокремлюють основні фактори, що впливають на прийняття рішень українськими громадянами.
У звіті про п’ятий раунд дослідження реакцією на зміни в ситуації з переміщенням українських утікачів від війни стало виокремлення нової категорії українських вимушених переселенців – особи, які повертаються. Звіт базується на інтерв’ю, проведених у січні-лютому 2024 р. з близько 4000 сімей біженців по всій Європі, 4800 ВПО в Україні та біля 1100 біженців, які повернулися в Україну.
Для аналізу ситуації з вимушеним переселенням наших громадян через повномасштабну російську агресію проти України важливими є систематизовані в останньому звіті дослідження відомості щодо категорії осіб, які повертаються, оскільки, на жаль, частина українських репатріантів поки вагаються щодо прийняття остаточного рішення про повернення в Україну. Зокрема, у п’ятому звіті дослідження зазначається, що 64 % біженців, які повернулися, зробили це у 2022 р. (переважно у травні-вересні (46 %), що збігається зі звільненням частини українських територій від окупантів) і лише 27 % опитаних біженців повернулися до місць свого попереднього проживання. Річ у тім, що більшості вимушених переселенців, особливо тим, хто виїжджали з південних і східних областей України, які перебували або досі перебувають під контролем російських окупантів, просто фізично нема куди повертатися, бо навіть після звільнення цих територій їх житло зруйновано чи суттєво пошкоджене і є непридатним для життя. Повернення за таких обставин означає переміщення до нового місця проживання, тож частина репатріантів, особливо тих, які доволі тривалий час (рік і більше) перебували за кордоном у статусі особи з тимчасовим захистом, мають позитивний і негативний досвід облаштування свого життя у новому місті і вбачають певні труднощі з поверненням не до свого довоєнного місця проживання, а переїздом в Україну з-за кордону. І хоча серед причин для репатріації українців вагому роль відіграють повернення до своєї країни та свого культурного середовища (43 %) і можливості возз’єднання з членами родини (34 %) (ці спонукальні мотиви стали пріоритетними порівняно із попередніми раундами дослідженнями), причини економічного характеру (перш за все, житло, фінансовий стан і робота) стримують наміри щодо повернення в Україну.
Аналіз звітів дослідження дозволяє констатувати, що в цілому загальні тенденції щодо повернення біженців в Україну після закінчення війни залишилися практично незмінними.
Отже, представниками УВКБ ООН проводиться постійний моніторинг стану, профілів і намірів українських громадян, які через російське повномасштабне вторгнення в Україну були вимушені тікати від війни. Результати цієї роботи репрезентовано у ґрунтовому дослідженні «Lives on Hold» у формі періодичних звітів. У дослідженні представлено зміни у ситуації щодо вимушеного переміщення українців під час війни, відображено різні категорії українських переміщених осіб, презентовано спеціальні і загальні профілі біженців та узагальнений соціальний портрет переселенців, проведено аналіз тенденцій щодо життя за кордоном і повернення в Україну.

UDC 316.774
Svitlana Zakirova,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5396-7210,
Candidate of Historical Science, Associate Professor,
Head of Department,
National Law Library,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: Zakirova@nbuv.gov.ua
UNHCRs RESEARCH «LIVES ON HOLD»: CHANGES THE POSITIONS AND INTENTIONS OF UKRAINIAN WAR REFUGEES
The UNHCRs research «Lives on Hold» is presented in periodic reports of the results, contains analys analyzes basic information on the profiles of Ukrainian forced migrants, reflects changes positions and perspectives of various categories of Ukrainian refugees from the war.
Keywords: ukrainian refugees, internally displaced persons, UNHCR, Ukraine.