ДЕПОЗИТАРНИЙ ФОНД НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ НААН: ФОРМУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
Заявник | Татарчук Людмила Михайлівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів |
Назва доповіді | ДЕПОЗИТАРНИЙ ФОНД НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ НААН: ФОРМУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 025.7/.9: 026:63(477-25)
Татарчук Людмила Михайлівна,
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-4714-6958
кандидат історичних наук,
старший дослідник,
заступник директора з наукової роботи
Національна наукова сільськогосподарська бібліотека Національної академії аграрних наук України (ННСГБ НААН),
м. Київ 127, Україна, вул. Героїв Оборони,10,
е-mail: tlm2017@ukr.net
ДЕПОЗИТАРНИЙ ФОНД НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ НААН: ФОРМУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
У статті зосереджується увага на питаннях формування фонду бібліотеки маловикористовуваною літературою, забезпечення належної збереженості і доступу до неї незалежно від часового та географічного простору. Наголошується на важливості координації та кооперування спільної роботи у цьому напрямі для забезпечення максимальної повноти галузевими вітчизняними та іноземними документами у т.ч. електронними для якісного й оперативного інформаційно-бібліотечного супроводження наукового забезпечення агропромислового виробництва й обслуговування користувачів.
Ключові слова: бібліотечний фонд, обмінний фонд, колекція видань, маловикористовувана література, національне надбання, тематико-типологічний план, комплектування
Національна наукова сільськогосподарська бібліотека Національної академії аграрних наук України (далі ННСГБ НААН) – провідна спеціальна бібліотека загальнодержавного значення, потужний науково-інформаційний центр з формування галузевого сегмента аграрних питань. Ще Постановою Ради Міністрів СРСР № 830-р від 28.10.1975 р. була визнана бібліотекою-депозитарієм і введена у перелік 14 бібліотечних установ, які держава свого часу зобов’язала вичерпно комплектувати свої фонди в кількості 1–3 примірники галузевих видань, зокрема з питань з сільськогосподарської і лісогосподарської науки, сільськогосподарського машинобудування і агрономії для створення «Єдиного профілю комплектування маловживаними документами бібліотек-депозитаріїв України». Проблема комплектування завжди пріоритетна для вирішення в діяльності бібліотек. Системна планомірна робота із формування фонду депозитарного зберігання бібліотекою відчутно активізувалася з 14.01.1986 року. У її структурі було створено спеціальний відділ, співробітники якого займалися відбором, реєстрацією маловживаних вітчизняних та книг різними мовами світу на підставі розробленого «Положення про депозитарне зберігання фондів».
Концепцією забезпечення розвитку й діяльності ННСГБ НААН на період до 2025 року, затвердженої рішенням колегіального органу установи – вченою радою від 24.01. 2020 р. (протокол № 1), підготовленої на основі аналізу сучасного стану бібліотеки, визначені цілі, пріоритетні завдання і принципи її діяльності, а також стратегічні напрями, механізми їх реалізації та очікувані результати. Її місія – максимально повне формування бібліотечних фондів, забезпечення належної збереженості документів з питань АПК і безперешкодний доступ до них незалежно від часового та географічного простору.
Зважаючи на те, що перед аграрною галуззю країни як провідного сектору економіки постають важливі завдання щодо забезпечення продовольчої безпеки, а отже й державності країни, активізувалася потреба в її оперативному, систематичному якісному й результативному інформаційно-бібліотечному супроводжені через формування інформаційно-документного потенціалу.
Бібліотечні фонди – основа економічного, інтелектуального та духовного прогресу людства, які мають для країни не менш важливе значення ніж природні ресурси. Залежно від призначення бібліотечний фонд поділяється на: основний, депозитарний і обмінний. Забезпечення повноти основного бібліотечного фонду визначається не лише тематикою з урахуванням виробничих завдань галузі, категорій користувачів, але й видами документів: друкованою продукцією, інформаційно-електронними ресурсами, виданнями на непаперових носіях інформації та регламентується Тематико-типологічним планом комплектування (ТТПК) установи. Депозитарний фонд створюється з метою гарантованого зберігання книг, документів та інших носіїв інформації, які знаходяться у фондах; забезпечення формування максимально наповнених депозитарних фондів вітчизняних та книг іноземними мовами, документів та інших носіїв інформації з профільних галузей знання; удосконалення бібліотечного та інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів, задоволення інформаційних потреб науки, виробництва, освіти, культури; регулювання взаємодії між бібліотеками-депозитаріями різних систем і відомств; усунення зайвого дублювання книг, документів та інших носіїв інформації у фондах бібліотек-фондоутримувачів шляхом зосередження їх у профільних бібліотеках-депозитаріях для раціонального використання. Обмінний фонд – це фонд бібліотеки, який використовується для обміну, перерозподілу, безкоштовної передачі та реалізації документів.Поряд з процесом комплектування відбувається процес моделювання бібліотечних фондів, який посідає одне з перших місць при створенні бібліотечного фонду, що повинен гармонійно поєднувати в собі описову, бібліографічну, математичну та структурну моделі. Депозитарний фонд – фонд, який призначений для постійного зберігання і використання в спеціально відведених бібліотеках-депозитаріях.
Депозитарний бібліотечний фонд ННСГБ НААН – фонд, призначений для постійного зберігання і використання і є органічною складовою частиною єдиної системи бібліотечно-інформаційного обслуговування аграрної науки й виробництва і функціонує в тісній взаємодії з основним фондом. Розміщується такий фонд в окремо виділеному приміщенні та має інвентарну розстановку, періодичні видання – алфавітно-хронологічну. Формування фондів депозитарного зберігання відбувається за рахунок: власних фондів шляхом виявлення маловикористовуваної літератури в процесі ретроспективного відбору; поточних надходжень обов'язкового примірника, ймовірно віднесених до маловикористовуваної літератури; надходжень мало використовуваних видань з інших бібліотек на основі запиту бібліотеки-депозитарію. Не менш важливим є питання депозитарного зберігання. Йому підлягають як маловживані вітчизняні та книги усіма мовами світу, що вийшли друком 15–20 років тому і більше (1970 року) та періодичні видання і видання, що продовжуються, видані 5–10 років тому і більше (до 1975 р. включно). Депозитарний фонд ННСГБ НААН налічує понад 68 тис. од. зберігання.
Бібліотеки-депозитарії не мають права виключати і знищувати документи, яку б цінність вони не мали. З метою збереження зношені й дефектні видання реставрують, роблять ксерокопії, оцифровують, створюючи страхові фонди.
ННСГБ НААН як науково-методичний та бібліотечно-координаційний центр здійснює методичне керівництво мережею бібліотек НААН і Міністерства освіти і науки України шляхом координації та кооперування роботи галузевих бібліотек у справі обліку, репрографії, діджиталізації, створення єдиного обліку документальних пам'яток національного культурного надбання, зокрема старовинних рукописів, рідкісних і цінних видань через такі корпоративні проєкти, як: «Створення єдиного електронного реєстру й бази даних «Фонду видань XVII–ХІХ ст. бібліотек науково-дослідних установ і вищих навчальних закладів аграрного профілю України», «Створення національної галузевої сільськогосподарської бібліографії», «Іноземні сільськогосподарські видання із фондів головної бібліотеки та її мережі і доступ до них», «Оцифрування цінних і рідкісних видань аграрного спрямування».
Таким чином, скооперована спільна робота дозволить: по-перше, цілеспрямовано керувати комплектуванням фондів маловживаними документами, розвиваючи міжбібліотечні зв’язки бібліотек різних систем і відомств; по-друге, скоротити невиправдані видатки бюджетних коштів на паралельне збереження іншими бібліотеками дублетних фондів маловживаних документів за рахунок її планомірного зосередження у визначених ТТПК примірниках, тим самим економлячи бібліотечні площі інших бібліотек; по-третє, досягти максимального задоволення інформаційних потреб галузі й користувачів завдяки концентрації гранично повних бібліотечних фондів у депозитарному фонді бібліотеки через усунення лакун. Крім того, вирішиться завдання щодо формування галузевого електронного ресурсу як складової загальнодержавного інформаційного простору та доступу до нього.
UDC 025.7/.9: 026:63(477-25)
Liudmyla Tatarchuk,
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-4714-6958
PhD in History,
senior researcher,
deputy director for scientific work
National Scientific Agricultural Library of the National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine (NSAL of the NAAS),
Kyiv 127, Ukraine, Heroiv Oborony str.,10,
+38(066)4581608
е-mail: tlm2017@ukr.net
DEPOSITORY FUND OF THE NATIONAL SCIENTIFIC AGRICULTURAL LIBRARY OF THE NAAS: FORMATION, STORAGE AND PROSPECTS OF DEVELOPMENT
The article focuses on the issues of forming the library fund with little-used literature, ensuring proper preservation and access to it regardless of time and geographical space. The importance of coordination and cooperation of joint work in this direction is emphasized to ensure the maximum completeness of industry domestic and foreign documents, including electronic ones, for high-quality and operational information and library support for scientific support of agro-industrial production and user service.
Key words: library fund, exchange fund, collection of publications, little-used literature, national property, thematic and typological plan, collection
Ми в соціальних мережах