ФОРМУЛА МИРУ ПРЕЗИДЕНТА В. ЗЕЛЕНСЬКОГО: РЕАКЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ТА СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ

ЗаявникКукоба Лєна Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіФОРМУЛА МИРУ ПРЕЗИДЕНТА В. ЗЕЛЕНСЬКОГО: РЕАКЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ТА СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 32:341.67]:[328.132.7–057.341](477)“20”:[316.3:061.2:378]

Кукоба Лєна Іванівна,
ORCID 0000-0002-6602-9629,
кандидат історичних наук,
науковий співробітник,
Інформаційно-аналітичний відділ,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
lienakukoba@gmail.com

ФОРМУЛА МИРУ ПРЕЗИДЕНТА В. ЗЕЛЕНСЬКОГО: РЕАКЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ТА СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ

Розглянуто головні положення Формули миру Володимира Зеленського. Представлено оцінки та реакцію українського суспільства, громадських організацій, вищих навчальних закладів, міжнародних політиків та організацій на мирний план Президента України.
Ключові слова: Формула миру, Президент України Володимир Зеленський, українська громадськість, Євросоюз, Генеральна Асамблея ООН.

Один із головних викликів та завдань, які стоять перед Україною та світовою спільнотою загалом, є відновлення територіальної цілісності держави та встановлення надійного миру. Запропонована Президентом України Володимиром Зеленським Формула миру офіційно була визнана як єдиний шлях досягнення миру та повоєнної відбудови. Президент Володимир Зеленський наголосив, що запропонована ним Формула миру є важливою платформою не лише для справедливого закінчення війни, яку розв’язала Росія проти України, – вона може стати універсальною основою для припинення інших військових конфліктів на планеті та подолання глобальних проблем. Глава держави заявив в одному з інтерв’ю: «На жаль, ми не єдині, і це не останній військовий конфлікт у світі. І я вважаю, що після закінчення цієї війни така Формула може бути базою для подолання інших глобальних проблем». Тому важливо розглянути головні положення Формули миру та ставлення до неї як серед українського суспільства, так і на міжнародній арені.
Вперше мирний план був озвучений президентом 22 вересня 2022тр. на 77-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. Тоді він включав п’ять пунктів: покарання за злочин агресії, порушення кордонів та санкції до часу відновлення міжнародно визнаного кордону; захист життя; відновлення безпеки й територіальної цілісності; гарантії безпеки; рішучість захищатися.
Детальніший і доповнений варіант «формули миру» Володимир Зеленський озвучив під час свого звернення до учасників саміту «Групи двадцяти» в Індонезії 15 листопада 2022 р. Перед тим, як виголосити головні 10 пунктів мирного плану, глава держави зазначив: «Є набір рішень, які потрібно реалізувати. І я хочу, щоб розмова про це була публічною, а не залаштунковою. Я хочу, щоб це обговорювалося конкретно, а не широкими мазками. … Я хочу, щоб ця агресивна російська війна закінчилася справедливо й на основі Статуту ООН і міжнародного права, а не «абияк» – за влучним формулюванням пана Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша. Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми – люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив».
Надалі Президент оголосив 10 пунктів: радіаційна та ядерна безпека; продовольча безпека; енергетична безпека; звільнення всіх полонених і депортованих; виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку; виведення російських військ і припинення бойових дій; повернення справедливості; протидія екоциду; недопущення ескалації та фіксація закінчення війни.
У цьому зверненні Президент також зазначив: «Я окреслив напрями, за якими кожен із вас може обрати для себе, як стати співтворцем миру. Будь ласка, оберіть свій напрям для лідерства, і разом ми точно реалізуємо формулу миру. Що це дасть? Це порятунок тисяч життів. Це відновлення сили міжнародного права. Це оновлення архітектури безпеки. Це повернення глобальної стабільності, без якої страждають усі у світі. І це сенс – сенс того, для чого співпрацюють сумлінні країни світу. Мир – це глобальна цінність». Тож, як бачимо, мирний план Володимира Зеленського містить найважливіші складові для забезпечення миру та вирішення повоєнних проблем.
Формула миру Президента була позитивно оцінена як серед української громадськості, так і у світі загалом. Зокрема, «Українська Рада Миру» поставила собі за завдання продовжувати суспільно-громадську діяльність організації на засадах Формули Миру Президента Володимира Зеленського. А у червні 2023 р. провідні вищі навчальні заклади та «Українська Рада Миру» підписали у Києві Угоду про співробітництво «з метою об’єднання зусиль для утвердження справедливого миру, єдності в Україні та за її межами, на засадах Української Формули Миру».
У липні цього року Українська Рада Миру виступила із заявою, в якій підтримала ініціативу Президента України Володимира Зеленського щодо проведення Глобального Саміту Миру та закликала громадські організації України та демократичного світу приєднатися до цієї заяви і проявити готовність до спільних дій, визначивши комплекс миротворчих заходів на період підготовки і проведення Глобального Саміту Миру, інтегруючи їх у рух «Громадські організації за сталий мир і розвиток в Україні: «Українській формулі Миру – Так!».
Старшина Українського козацького Руху Опору, Велика Рада Міжнародного Конгресу Українського козацтва разом з активом Запорізького Січового колегіуму і Мелітопольським державним педагонічним університетом імені Богдана Хмельницького організували проведення в Запоріжжі п’ятої міжнародної козацької громадсько-політичної конференції на підтримку Формули миру Президента України і Конституційного політичного курсу на євроінтеграцію. Учасники конференції висловлювали думки, що Формула Миру є однією з головних складових успішного досягнення завдань теперішнього історичного періоду боротьби України за незалежність, за нові європейські стандарти життя громадян та недопущення у подальшому воєнних конфліктів у Європі. Тож українська громадськість сприйняла мирний план Президента досить позитивно.
Формула миру отримала аналогічний відгук і серед світової спільноти. Євросоюз офіційно підтримав формулу миру на спільному саміті 3 лютого 2023 р. У підсумковій декларації було зазначено, що ЄС готовий працювати над мирним планом разом з Україною та підтримує проведення саміту для його реалізації.
Формулу миру підтримали також США та інші країни «Великої сімки» – Німеччина, Франція, Британія, Італія, Японія та Канада.
Велика Британія закріпила свою підтримку у спільній з Україною декларації, підписаній під час візиту Зеленського до Лондона та висловила готовність відігравати провідну роль у здійсненні «конкретних кроків щодо реалізації плану миру».
Президент Франції Еммануель Макрон під час візиту глави держави підтримав ідею проведення саміту для мирного врегулювання. Крім того, Франція зазначила про можливість роботи над одним із пунктів Формули миру щодо радіаційної та ядерної безпеки.
Країни Люблінського трикутника – Польща та Литва – підтвердили підтримку формули миру у спільній декларації президентів.
А Туреччина також підтримує мирний план Президента України і висловила бажання займатися виконанням одного або кількох пунктів плану.
Формулу миру підтримали Словаччина та Фінляндія. Парламент Австрії 31 січня ухвалив постанову із закликом до уряду виступати за виведення російських військ з України та підтримувати всі ініціативи для досягнення справедливого миру.
23 лютого 2023 р. Генеральна асамблея ООН підтримала резолюцію, в якій зокрема закріпила мирний план Володимира Зеленського та закликала росію негайно вивести війська з території України. 141 країна проголосувала «за».
Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель позитивно оцінив Формулу миру. Він закликав міжнародну спільноту її підтримати. За його думку, для досягнення миру в Україні необхідно спиратися на план Президента України та резолюцію Генеральної Асамблеї ООН.
Для посилення підтримки Формули миру Україна має намір організувати в цьому році саміт за участю світових лідерів. Офіційні особи ЄС схвалили цю ідею.
Потрібно зазначити, що деякі країни, наприклад, Китай, запропонували своє бачення встановлення миру, але їх пропозиції не отримали загальної підтримки.
Отже, мирний план Президента України включає найважливіші складові досягнення миру в Україні, які були підтримані як серед українського суспільства, так і на міжнародному рівні.

UDC 342.511–
057.341(477):341.76(042)
Kukoba Liena,
ORCID 0000-0002-6602-9629,
Candidate of Historical Sciences,
Research Associate,
Information and analytical department,
Fondation of Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
lienakukoba@gmail.com

THE PEACE FORMULA OF PRESIDENT V. ZELENSKY: THE REACTION OF THE UKRAINIAN PUBLIC AND WORLD COMMUNITY
The main provisions of Volodymyr Zelenskyy's Peace Formula have been considered. Assessments and reactions of Ukrainian society, public organizations, higher educational institutions, international politicians and organizations to the peace plan of the President of Ukraine are presented.
Keywords: Peace Formula, President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy, Ukrainian public, European Union, UN General Assembly.