АРХІВ ПОЧАЇВСЬКОГО МОНАСТИРЯ (1597–1939): НИНІШНЄ МІСЦЕ ЗБЕРІГАННЯ
Заявник | Булига Олександр Степанович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 6. Сучасні тенденції формування, збереження, дослідження рукописних фондів |
Назва доповіді | АРХІВ ПОЧАЇВСЬКОГО МОНАСТИРЯ (1597–1939): НИНІШНЄ МІСЦЕ ЗБЕРІГАННЯ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 271-055.1
Булига Олександр Степанович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7459-5674,
директор,
Комунальний заклад «Рівненський обласний краєзнавчий музей»,
Рівненська обласна Рада,
Рівне, Україна
e-mail: olexa_b@ukr.net
АРХІВ ПОЧАЇВСЬКОГО МОНАСТИРЯ (1597–1939): НИНІШНЄ МІСЦЕ ЗБЕРІГАННЯ
Досліджено сучасне місцезнаходження, хронологічний та кількісний склад архівних документів Почаївської обителі. Встановлено їх характер, частково з’ясовано причини вибуття з монастирського архіву. Названо окремі постаті, пов’язані з роздробленням цілісної архівної збірки.
Ключові слова: документ, архів, Почаївська обитель, розкомплектування, пошук.
Основний масив документів, що представляє діяльність Почаївської лаври, був зосереджений в архіві самої обителі. Тут зберігалися ті з них (у більшості рукописні), які фіксували
її діяльність з кінця XVI cт. до кінця 30-х років ХХ ст. На даний час монастирські документи перебувають у різних сховищах. Вони потребують вивчення задля осягнення цілісності архівного простору обителі, зруйнованого суспільним поступом.
Більшість документів сьогодні знаходяться у фонді 258 «Почаївська лавра» Державного архіву Тернопільської області. Хронологічно матеріали монастирського архіву відображають події від 1597 до 1939 рр. Це понад вісім тисяч документів (три описи).
В усіх описах наявні матеріали з кременецьких та луцьких ґродських книг ХVІІ ст.
Значна частина справ монастирського архіву торкаються різноманітних питань чернечої діяльності. Значним за обсягом є листування обителі з представниками Церкви, громадськими організаціями, фізичними особами. Окремі справи стосуються монастирських святинь, власне питання їх збереження та пошанування, зокрема ікони Почаївської Божої Матері.
Документи фонду «Почаївська лавра» стосуються діяльності монастирських підприємств, що розпочали роботу у другій половині ХІХ ст. Документи (звіти, статистичні відомості, інструкції) представляють Почаївський монастир як господарську одиницю. Докладно представлені матеріали про ремонтно-будівельні роботи в обителі, зокрема зведення та облаштування на початку ХХ ст. Троїцького собору.
Документи, що стосуються візитацій обителі, зберігаються в описі № 3. Перший опис чернечих пожитків, складений у 1714 р., на третьому році перебування монастиря в юрисдикції Унійної Церкви, Волинським єпископом Йосипом Виговським. Усі три описи цього фонду містять матеріали ХVIII – першої чверті ХХ ст., що характеризують Почаївську обитель як освітній та культурний осередок. Найповніше це стосується роботи монастирської друкарні. Про видавничу справу обителі під дахом політичної партії та організацію відповідного спеціалізованого братства свідчать архівні джерела початку ХХ ст. Період Української революції 1917–1921 рр. також відображений у документах монастирського архіву.
Згідно з указом Синоду Російської Православної Церкви за № 3449 від 11 грудня 1874 р., частина рукописів та книг з архіву Почаївського монастиря була передана до «Музею-бібліотеки» КДА. Так була зреалізована пропозиція архієпископа Макарія Булгакова про поповнення бібліотечного рукописного відділення цього навчального закладу цінними рукописами з Київської та Волинської єпархій. Переміщення частини документів монастирського архіву зафіксоване в деяких справах фонду «Почаївська лавра». Так, в одній із справ повідомляється про надання давніх пам’яток університетові Святого Володимира в Києві. Інша свідчить про передачу до КДА рукописів для проведення науково-дослідницької роботи. Ці матеріали зберігались у Церковно-археологічному музеї КДА.
Тепер ці документи монастирського архіву перебувають в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, де вони розподіленні по кількох фондах. Фонд 231 (257 одиниць зберігання) містить матеріали історичного характеру, які розкривають розвиток Почаївської обителі. Окремі документи, що походять із монастирської архівної збірки, знаходяться в інших фондах, зокрема в І та 225. Останній – це особистий архів відомого вченого М. Петрова. Зокрема, у ньому міститься «Список рукописів, що належали Церковно-археологічному музею при Імператорській Київській Духовній академії», а також перелік рукописних книг і грамот Почаївської лаври та «Реєстр старих справ з архіву Почаївської Лаври, переданих в Археологічний музей КДА за розпорядженням вищого духовного начальства», який має 211 позицій.
Рукописи, що надійшли з Почаївського монастиря, умовно поділяють на дві частини. У першій перебувають рукописні книги та грамоти, які спочатку знаходилися в академічній бібліотеці та звідти були передані до музею. Друга частина – так звані «старі справи» архіву Почаївського монастиря, які спершу зберігалися в архіві КДА, а потім знову, через академічну бібліотеку, були передані до музею. Кожна з цих частин містить докладний перелік, складений при передачі цих матеріалів з Почаївської лаври до Академії.
У НБУВ зберігається бібліотека митрополита Київського і Галицького Антонія Храповицького, де серед іншого знаходяться матеріали архіву Почаївської лаври, переписані студентом КДА Стефаном Скібінським і перевірені Ф. Титовим. 1 квітня 1908 р. Духовний собор Почаївської лаври підтримує пропозицію митрополита «про видавництво друкуванням, що стосуються Лаври, давніх рукописів та документів». З метою підготовки їх до друку «в тимчасове використання ординарного професора прот. Ф.І. Титова» з архіву Почаївської Лаври було передано 21 справу, 8 книг та 2 рукописи. Перший з рукописів (123 арк.) мав шкіряну палітурку
з написом: «Ця книга блаженного Йова Почаївського власною рукою написана». Назва другого – «Книга новозібрана... , 1751 р.».
У Центральному державному історичному архіві України в м. Києві, у фонді 2098 «Почаївський чоловічий монастир», є один опис, в якому зберігається 20 справ. Справа № 19 містить збірник документів Почаївського монастиря ХVII–XVIII ст. У ній знаходяться виписки з кременецьких і луцьких ґродських книг, бібліотеки Академії та архіву Почаївської лаври.
У Центральному державному історичному архіві України в м. Львові зберігаються окремі документи, які також походять з архіву Почаївського монастиря. Зокрема, у фонді 684 «Протоігуменат монастирів Чину св. Василія Великого, м. Львів» знаходяться десять справ (1695–1832 рр.), більшість з яких стосується василіанського періоду. Крайні дати – дві справи першого та другого православних періодів історії Почаївської обителі. Також у цьому архіві, фонд 201 «Греко-католицька митрополича консисторія у Львові», містяться документи, які походять з архіву Почаївської лаври: 35 справ – від 1755 до 1928 рр. Вони представляють як василіанський період історії монастиря, так і наступний після нього – православний. Серед цих документів необхідно виділити «Пом’яник» (1775 р.) та заповіт монастирського фундатора Миколая-Василія Потоцького. З джерел православної доби можна виокремити рукописи «Опис Почаївської Успенської Лаври» (1859 р.), «Сказання про Почаївську Успенську Лавру», (1865 р.), «Літопис Почаєво-Успенської Лаври» (1874 р.) Два останні джерела раніше зберігалися в монастирській бібліотеці.
Частина архіву Почаївської Лаври знаходиться в Архіві польської провінції оо. Домініканців у Кракові. Це 23 рукописні документи, хронологічні межі яких охоплюють першу половину XVIII – другу половину ХІХ ст. Найбільш цінним документом архіву є рукописна «Xięga cudόw Оbrazu Poczajowskiego N Maryi Panny y Stopki» (Книга чуд ікони Пресвятої Марії Діви Почаївської Божої Матері і Стопи).
Розкомплектування цілісного архівного комплексу Почаївської обителі, сформованого як результат монастирського розвитку, обумовлене суспільними трансформаціями. Збережені документи, які опинилися в різних збірках, не в повній мірі відображають історію цього знаного волинського чернечого осередку, що потребує подальших досліджень та пошуків можливих наявних частин архіву Почаївського монастиря.
UDC 271-055.1
Oleksandr Bulyha,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-7459-5674,
Director,
Rivne Regional Museum of Local Lore Cultural Center,
Rivne Regional Council,
Rivne, Ukraine
e-mail: olexa_b@ukr.net
ARCHIVES OF THE POCHAIV MONASTERY (1597–1939):
CURRENT STORAGE PLACE
The current location, chronological and quantitative composition of the archival documents of the Pochaiv monastery were studied. Their nature has been established, and the reasons for their removal from the monastery archive have been partially clarified. Individual figures associated with the fragmentation of a complete archival collection are named.
Keywords: document, archive, Pochaiv monastery, disassembly, search.
Ми в соціальних мережах