ІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПІДТРИМКА ПІД ЧАС ВІЙНИ

ЗаявникІванова Наталія Георгієвна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПІДТРИМКА ПІД ЧАС ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 002.63

Іванова Наталія Георгіївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5219-8720,
кандидатка історичних наук,
завідувачка відділу,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: natalie20022002@ukr.net

ІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПІДТРИМКА ПІД ЧАС ВІЙНИ

Розглянуто діяльність органів державної влади, громадських і благодійних структур та правозахисних організацій щодо організації інформаційно-правової підтримки українського суспільства під час війни.
Ключові слова: війна, безоплатна правова допомога, правові консультації, правова інформація

З моменту початку широкомасштабної війни на території нашої держави та введенням воєнного стану, суспільство опинилося в ситуації високого ступеню відповідальності за прийняття рішень
в усіх сферах свого життя. Гостро постали питання щодо евакуації, проблем перетину державного кордону, соціальних виплат на територіях, де відбуваються активні бойові дії, медичної допомоги, опікування дітьми, втрати майна, отримання статусу внутрішньо-переміщеної особи та багато іншого. В умовах воєнного стану зазнав змін процес реалізації цивільно-правових та адміністративно-правових відносин. Окремо варто виділити військові злочини проти цивільного населення та правові проблеми подолання наслідків цих страшних подій - пошук справедливості та допомоги постраждалим від них.

Вочевидь, в кризовій ситуації людині недостатньо знайти текст правової норми з певного питання і є потреба в роз'ясненні про порядок дій щодо ситуації, отриманні консультації та рекомендацій (куди треба\можна звернутися, які документи потрібні і таке інше), вивченні додаткової інформації, що пов'язана із застосуванням нормативно-правового акту. Тим більше, в Україні під час війни швидко оновлюється законодавство, постійно вносяться зміни до законів, а отже доступність актуальної правової інформації вкрай важлива.

У відповідь на виклики, що постали в цій сфері активно відгукнулися як органи державної влади, так і громадські організації та значна кількість юридичних і правозахисних компаній та окремих юристів країни, які безоплатно надають допомогу.

Державною установою, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України та забезпечує функціонування ефективної системи безоплатної правової допомоги (БПД), в тому числі здійснює управління цією системою, координацію діяльності спеціалізованих установ з її надання та формування і ведення Реєстру адвокатів, які надають таку допомогу є
Координаційний центр з надання правової допомоги (https://legalaid.gov.ua).
Отримати правову допомогу, в умовах воєнного стану громадяни можуть, як в місцевих центрах БПД так і дистанційно, звернувшись до контактного центру системи де чергують юристи або скористатися мобільним застосунком, Телеграм та Вайбер. Також отримати необхідну інформацію з актуальних правових питань можна скориставшись довідково-інформаційною платформою правових консультацій створену Координаційним центром «WikiLegalAid» (https://wiki.legalaid.gov.ua/).

Важливою ініціативою стало запровадження інформаційної кампанії від системи безоплатної правової допомоги для постраждалих від сексуального насильства під час війни та домашнього насильства метою якої є висвітлення проблеми насильства в умовах війни, інформування населення про можливість отримати кваліфіковану допомогу від держави, у тому числі правову, та посилення мотивації постраждалих звертатися за допомогою та діяти, щоб захистити себе або інших постраждалих.

Серед благодійних організацій під час війни можна виділити діяльність Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги (https://www.ucla.org.ua), що має представництва в багатьох областях України. Партнерами організації є юридичні клініки, юридичні фірми та адвокати. Отримати юридичну консультацію можна за номером гарячої лінії, крім того безкоштовну правову допомогу можна отримати в пунктах консультацій та центрах допомоги переселенцям в різних регіонах України. Всі можливі способи комунікації та контакти представлені на сайті організації, де також можна ознайомитися із корисною інформацією з актуальних правових питань під час війни.

Заслуговує на увагу діяльність спілки організацій громадянського суспільства Мережа правового розвитку (https://ldn.org.ua), що надає безоплатну правову допомогу та об’єднує організації з більшості регіонів України. Юристи та адвокати правозахисної спільноти активно надавали правові консультації з першого дня війни. Звернутися за консультацією можна онлайн чи в одній з найближчих приймалень членських організацій Мережі. На сайті організації багато актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику, зокрема у спецрубриці #StandWithUkraine.

Ще однією помітною подією в сфері інформаційно-правової підтримки в 2023 році стала презентація Данською радою у справах біженців (DRC) онлайн-платформи (https://edopomoha.org/uk/home), яка дозволяє отримати безоплатні юридичні консультації людям, які постраждали від війни. Платформа, яку розроблено завдяки фінансуванню від ЄС та USAID з питань гуманітарної допомоги, містить відповіді на найпопулярніші юридичні питання, аналітичні матеріали та інформаційні відео, а також перелік юристів, які можуть надавати безоплатні онлайн та офлайн консультації.

Підсумовуючи, варто наголосити на тому, що українська юридична спільнота, в цілому, продемонструвала здатність консолідуватися і активно надати таку необхідну підтримку державним інституціям, які забезпечували безоплатну правову допомогу. Активно співпрацюючи з засобами масової інформації, бібліотеками, волонтерськими організаціями та іншими соціальними інститутами підтримати суспільство в складний часи. Таке усвідомлення соціальної необхідності своєї діяльності зазвичай притаманне розвиненому громадянському суспільству, масштабний етап становлення якого вочевидь відбувся в Україні під час війни.

UDC 002.63

Natalia Ivanova,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5219-8720,
Candidate of Historical Science,
Head of Department,
Department Analytical and Prognostic,
National Law Library,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: natalie20022002@ukr.net

INFORMATION AND LEGAL SUPPORT DURING THE WAR

The article examines the activities of public authorities, public and charitable institutions and human rights organisations in organising information and legal support for Ukrainian society during the war.
Keywords: war, free legal aid, legal advice, legal informationKeywords: war, free legal aid, legal advice, legal information