ДОСЛІДЖЕННЯ АКТУАЛЬНИХ МОБІЛЬНИХ ЗАСТОСУНКІВ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

ЗаявникБондаренко Вікторія Іванівна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіДОСЛІДЖЕННЯ АКТУАЛЬНИХ МОБІЛЬНИХ ЗАСТОСУНКІВ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 316.77:004.77(477)

Бондаренко Вікторія Іванівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-1617-3665,
кандидатка наук із соціальних комунікацій,
старша наукова співробітниця,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: vikanbuv@ukr.net

ДОСЛІДЖЕННЯ АКТУАЛЬНИХ МОБІЛЬНИХ ЗАСТОСУНКІВ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
ПІД ЧАС ВІЙНИ

Досліджено функціональність мобільних застосунків які містять актуальну та корисну інформацію для громадян під час війни. Проаналізовано дані про завантаження та відгуки користувачів, виявлено позитивну динаміку використання мобільних застосунків які створено або адаптовано під “воєнні” потреби.
Ключові слова: мобільні технології, мобільні застосунки, інформаційні ресурси, комунікація, війна.

Після початку повномасштабної війни в Україні цифрові технології, зокрема мобільні застосунки встигли довести свою ефективність та незамінність. З’явилось багато нових корисних застосунків, а вже існуючі додали нові “воєнні” функції. Так, єдиний портал державних послуг Дія (понад 10 млн. завантажень, рейтинг – 4,2) значно розширив номенклатуру послуг, істотно доповнивши опції як для реалізації громадянської активності, так і для отримання послуг в умовах воєнного стану. Застосунки місцевих органів влади з початком повномасштабного вторгнення розширили функціонал сповіщеннями про повітряні тривоги, картами укриттів, працюючих закладів інфраструктури життєзабезпечення.
Отже, виходячи із обставин сьогодення актуалізується питання з’ясування затребуваності серед громадян України мобільних застосунків які створено або адаптовано під “воєнні” потреби.

В ході дослідження було проаналізовано застосунки рекомендовані Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України як такі, що допоможуть громадянам під час війни та застосунки, що увійшли в топ-рейтинги оглядачів мобільних технологій. Визначені застосунки досліджено за такими критеріями як: функціональність, кількість завантажень, відгуки користувачів.
Із спеціалізованих застосунків, за нашим дослідженням, найпоширенішими та найбільш завантажуваними є застосунки, що сповіщають про повітряну тривогу у обраному місті чи області. На жаль, мільйони людей в Україні тепер покладаються на оповіщення про авіаудари, щоб врятуватися: згідно даних сайту «Air-alarms.in.ua - статистика повітряних тривог», з початку повномасштабного вторгнення (24.02.2022) до кінця липня 2023 (26.07.2023) в Україні 28207 оголошували повітряну тривогу. На сьогодні у Google Play представлено понад 11 таких застосунків, найпопулярнішими серед яких є «Повітряна тривога» (понад 5 млн. завантажень; рейтинг – 4,1), «є-Тривога» (понад 100 тис. завантажень, рейтинг – 3.7), «AirAlert» (понад 500 тис. завантажень; рейтинг – 3,7), «Карта тривог» (понад 500 тис. завантажень; рейтинг – 4,1), «Мапа повітряних тривог України» (понад 100 тис. завантажень, рейтинг - 4,7), «УНебо - Повітряні тривоги» (понад 100 тис. завантажень, рейтинг – 4,4). На прохання та за допомогою уряду України Google також впровадив систему швидкого сповіщення про повітряну тривогу для телефонів Android в Україні. Застосунки надсилають оповіщення навіть коли смартфон перебуває у беззвучному режимі.

Актуальними є комплексні застосунки, в яких зібрано та структуровано інформацію для зручного та швидкого пошуку. На сьогодні можна виділити такий комплексий застосунок, як «UA Info» (понад 50 тис. завантажень, рейтинг – 3,9), який надає доступ до таких ресурсів: інформаційні джерела (список перевірених джерел інформації, де можна читати та дивитися актуальні та правдиві новини про стан війни в Україні. Усі джерела поділені на категорії: сайти, телеграм-канали, боти та ін.); інтерактивні карти (карти, з нанесеною на них інформацією про працюючі аптеки, відділення нової пошти, працюючі джерела води, а також карти активних бойових дій в Україні - Deep state map); надання допомоги (наведена інформація, щодо допомоги Україні та українцям. Як повідомити про пересування ворожої техніки, мародерів або випадки порушення законів; як фінансово допомогти ЗСУ та мирним громадянам (гуманітарна допомога, як стати волонтером та ін.); отримання допомоги (контакти, де і як можна отримати допомогу під час війни (транспорт, тимчасове житло для переселенців, правила виїзду за кордон для біженців, допомога за кордоном та контакти волонтерів); IT Армія (джерела з інформацією про те, як допомогти Україні в кібер-просторі, маючи лише телефон або комп'ютер); правила безпеки – інформація про те, як поводитися під час війни. Що робити при отриманні поранень, як чинити при попаданні снарядів у будинок, як поводитися на окупованих територіях).

Ще одним комплексним ресурсом є застосунок «Перемога – мапи та інформація» (понад 100 тис. завантажень, рейтинг – 4,9), який містить актуальну інформацію, що регулярно оновлюється: мапи бойових дій на території України; мапа повітряних тривог на даний момент часу; мапа незламності, офіційні пункти незламності, які допоможуть при вимкненні світла; довідники та інші джерела.

Під час військової агресії Росії важливим соціальним завданням стало забезпечення психологічного здоров’я українців. Одними із помічників можуть стати мобільні застосунки як такі, що мають можливість надавати доступ до ресурсів в режимі 24/7 і незалежно від місця перебування. Такі застосунки як «VOS — План психічного здоров’я» (понад 1 млн. завантажень, рейтинг – 4,8), «UpLife - психічне здоров'я» (понад 10 тис. завантажень, рейтинг – 5), комунікаційна онлайн-платформа «Vira» (понад 1 тис. завантажень, рейтинг – 4,3) дозволяють отримати психологічну допомогу у будь-якій зручний час з будь-якої точки світу. Фахівці допомагають подолати почуття сильної тривоги, панічні атаки, вийти зі стану депресії, відновити життєву рівновагу та вирішити багато інших індивідуальних проблем.

Застосунок «Hearty app» (понад 10 тис. завантажень, рейтинг – 4,3) створений українськими розробниками, аби допомогти батькам переключити увагу дітей та поліпшити їхній психічний стан під час війни, зменшити стрес та зосередитись на добрих емоціях. Застосунок підказує батькам прості дитячі ігри та активності, має аудіоказки українською та інший розважальний контент.

З 24 лютого 2022 року до 4 червня 2023 року УВКПЛ ООН зафіксувало 24 425 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в країні: 8983 загиблих і 15 442 поранених, відтак навички першої допомоги – критична необхідність для кожної людини. Застосунок «TacticMedAid» (понад 50 тис. завантажень, рейтинг – 4,9) містить довідник з медичними міжнародними протоколами з чіткими медичними інструкціями для військових та цивільних. Застосунок «Перша мобільна допомога» ґрунтується на програмі першої допомоги, розробленій Британським Червоним Хрестом і містить навчальні відео та анімацію, контакти екстрених служб, поради
з безпеки для будь яких ситуацій.

Великою проблемою є забруднення території України наземними мінами, бомбами, артилерійськими снарядами тощо. Згідно звіту GLOBSEC, аналітичного центру зі Словаччини, близько 30% території України вимагатимуть тривалих, дорогих і небезпечних операцій з розмінування. З метою підвищення обізнаності населення про небезпечні ділянки було розроблено мобільний застосунок “MineFree” (понад 10 тис. завантажень. Рейтинг – 4,2), який дає можливість переглядати мапу, де згідно з даними ДСНС, позначені небезпечні ділянки; отримати сповіщення, якщо користувач наближається до однієї із ймовірно замінованих зон; повідомити про вибухонебезпечний чи підозрілий предмет додавши фото, опис, адресу чи геолокацію. Також у застосунку є довідник ДСНС з фото та описом усіх вибухонебезпечних предметів.

Отже, попри війну Україна продовжує активно впроваджувати та розвивати цифрові технології, з 24 лютого створено багато корисних мобільних застосунків, які можуть використовуватися під час воєнного стану, а до існуючих розробники додали актуальні “воєнні” функції. Дослідження кількості завантажень проаналізованих застосунків та відгуків користувачів підтверджує актуальність та зручність такого каналу комунікації. Поряд з цим дослідження також виявило трансформацію окремих застосунків які до війни були комерційними в безкоштовні.

UDC 316.77:004.77(477)
Viktoriya Bondarenko,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1617-3665,
Ph.D. in Social Communications, Senior Researcher,
Department of Analytical and Prognostic,
National Law Library,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: vikanbuv@ukr.net

RESEARCH OF CURRENT MOBILE APPLICATIONS FOR THE CITIZENS OF UKRAINE DURING THE WAR

The functionality of mobile applications containing relevant and useful information for citizens during the war has been studied. Data on downloads and user feedback were analyzed, positive dynamics of the use of mobile applications that were created or adapted for “military” needs were revealed.
Keywords: mobile technologies, mobile applications, information resources, communication, war.