БІБЛІОТЕКА ЯК ЕЛЕМЕНТ ІНФРАСТРУКТУРИ ГЛОБАЛЬНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

ЗаявникКривецький Олег Павлович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіБІБЛІОТЕКА ЯК ЕЛЕМЕНТ ІНФРАСТРУКТУРИ ГЛОБАЛЬНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.081:[004.738.5]

Кривецький Олег Павлович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8564-7097,
молодший науковий співробітник,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: informozavr@ukr.net

БІБЛІОТЕКА ЯК ЕЛЕМЕНТ ІНФРАСТРУКТУРИ ГЛОБАЛЬНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

Визначено концептуальні засади інформаційного суспільства та його вищого рівня – суспільства знань. Розглянуто бібліотеку як елемент інфраструктури глобального інформаційного простору та її трансформацію у період сучасних суспільних змін на основі соціокультурного, комунікаційного та діяльнісного підходів. Досліджено трансформацію бібліотеки в інфраструктурі глобального інформаційного суспільства на основі соціокультурного, комунікаційного та діяльнісного підходів.
Ключові слова: бібліотека, документно-інформаційна структура, інформаційне суспільство, інфраструктура інформаційного суспільства, інформаційне виробництво.

На сучасному етапі швидкого зростання інформаційних потоків, зміни технологій, поширення інформації та умов її використання істотно посилюється роль документно-інформаційних організацій, які є каналами передавання інформації в системі комунікацій суспільства. Це бібліотеки, видавництва, журналістські структури, архіви, музеї. Соціокультурне середовище поступово модернізувалося у напрямі комп’ютеризації, спостерігається створення загальнодоступних баз і банків даних у галузі гуманітарних і соціальних наук, а також мережі культурно-інформаційних, науково-інформаційних центрів, що потребує виховання інформаційної культури особистості та її комунікаційної соціалізації.

Бібліотека нині є складовою частиною світової інформаційної інфраструктури. Вона безпосередньо бере участь у формуванні інформаційного простору, є виробником власних інформаційних продуктів, надає вільний доступ до світових інформаційних ресурсів соціальної пам’яті людства, відповідно до інформаційних потреб часу. У своїй діяльності бібліотеки використовують системи обробки інформації, інформаційно-комунікаційні технології, що дає змогу задовольняти інформаційні потреби користувачів бібліотек на основі мережевих комунікацій. Але традиційні технології збирання, обробки, пошуку, передавання та зберігання інформації не завжди відповідають новим вимогам, що потребує необхідної організації зручного пошуку інформації для користувачів бібліотек, її оперативного використання та вільного доступу. Бібліотеки повинні активно взаємодіяти з іншими документно-інформаційними структурами щодо здійснення єдиного електронного опису видань
і статей у бібліотечному форматі, аналітичної діяльності, створення інформаційних продуктів, електронних видань та розміщення в Інтернеті баз даних своєї продукції.

Перехід до інформаційного суспільства передбачає перетворення виробництва, використання послуг і знань у найважливіший продукт соціальної діяльності, а бібліотека є активним виробником та поширювачем інформації та знань, глобальних інформаційних та наукових комунікацій, вона покликана виконувати у суспільстві свої соціальні функції, тому залежить від соціального замовлення суспільства стосовно задоволення інформаційних потреб соціуму та особистості. Еволюція бібліотечної діяльності тісно пов’язана з розвитком суспільства. Цей процес великою мірою залежить від державної політики в цьому напрямі. Бібліотека розвивається і трансформується відповідно до історичного часу та істотних соціокультурних змін. Наразі відбувається трансформація бібліотечної діяльності від документно-комунікаційної до інформаційно-комунікаційної, а нині вже можна спостерігати її наближення і до когнітивно-комунікаційного рівня. Але нерівність розвитку інформаційно-комунікативних технологій
у регіонах, недостатність фінансування, комерціалізація інформаційного простору, правова неврегульованість мережі Інтернет, невирішеність питань інтелектуальної власності, незабезпечення безпеки і конфіденційності інформації, інформаційний тероризм – все це негативно впливає на розвиток глобального інформаційного суспільства і бібліотеки як елемента його інфраструктури.

Участь бібліотеки в організації суспільного відтворення наукового знання та інформації визначає її важливу роль у процесі просування соціальної інформації на різних рівнях соціуму, що визначається фахівцями як культурогенез. Середовище взаємодії традиційних та інноваційних технологій, зберігання паперових та інших носіїв інформації вже отримало назву «медіатека», «науково-інформаційний центр». На сучасному етапі розвитку бібліотека виглядає дедалі більш гібридною, а її складниками, що утворюють медійне середовище, стають відділи розвитку інновацій, електронні читальні зали, інтернет-центри, електронні бібліотеки, бази даних та репозиторії в цифровому середовищі, створюються науково-дослідні та інформаційно-аналітичні підрозділи. Звичайно ж, інформаційне середовище суспільства постійно еволюціонує і ця обставина вимагає відповідного рівня підготовки бібліотечних фахівців, їхньої готовності до стрімких змін, оскільки постійний технологічний розвиток передбачає впровадження в bібліотечну діяльність інновацій. З переходом постіндустріального суспільства до інформаційного та його вищого рівня – суспільства знань істотно трансформує діяльність бібліотеки, пріоритетами якої стають: автоматизація, загальна автоматизація професійно-діяльнісного середовища, розвиток інформаційно-комунікативних технологій, упровадження інновацій, що призводить до медіатизації середовища книгозбірні. Організований доступ до електронних ресурсів бібліотеки з будь-якого автоматизованого робочого місця через Інтернет створює глобальну бібліотеку без кордонів, і тому на шляху до суспільства знань бібліотека стає підструктурою глобальної світової бібліотеки.

UDC 027.081:[004.738.5]

Oleg Krivetskyі
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8564-7097,
Junior Researcher,
Department Analytical and Prognostic,
National Law Library,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: informozavr@ukr.net

LIBRARY AS ELEMENT OF INFRASTRUCTURE OF GLOBAL INFORMATIVE SPACE

Conceptual bases of informative society and his higher level – societies of knowledge are certain in the article. A library as element of infrastructure of global informative society and her transformation is considered in the period of modern public changes on the basis of sociocultural, communication approaches.
Keywords: library, debenture-informative organization, informative society, infrastructure of informative society, informative production.