ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ ТА ДОПОМОГА БІБЛІОТЕЧНИХ УСТАНОВ НАСЕЛЕННЮ У ВИСВІТЛЕННІ ОБ’ЄКТИВНИХ ПОДІЙ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

ЗаявникСпіріна Світлана Валентинівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіЗБІР ІНФОРМАЦІЇ ТА ДОПОМОГА БІБЛІОТЕЧНИХ УСТАНОВ НАСЕЛЕННЮ У ВИСВІТЛЕННІ ОБ’ЄКТИВНИХ ПОДІЙ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.081:[004.738.5:025.2]

Спіріна Світлана Валентинівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-8962-0550,
молодша наукова співробітниця,
відділ обслуговування інформаційними ресурсами,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: piligrim1715@ukr.net

ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ ТА ДОПОМОГА БІБЛІОТЕЧНИХ УСТАНОВ НАСЕЛЕННЮ У ВИСВІТЛЕННІ ОБ’ЄКТИВНИХ ПОДІЙ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Розглянуто діяльність найбільших наукових бібліотек України та зарубіжних бібліотек щодо збору інформації про повномасштабну війну Росії в Україні, протидію фейковим новинам, роз'яснювальну роботу для населення законодавчих норм під час воєнного стану.
Ключові слова: вебліографії, джерела інформації, фейкові новини, російсько-українська війна, мережеві ресурси, інформаційна безпека, медіаграмотність.

З початку повномасштабної російсько-української війни постало питання широкого і правдивого висвітлення подій на тлі інформаційних атак ворога і спотворення інформації про ситуацію як на полі бою, так і в соціально-політичному аспекті. Тож бібліотечні установи почали активно долучатись до створення інформаційної бази щодо військово-політичної ситуації в Україні та навколо неї.

На прикладі регіональних та наукових бібліотек України можна сказати, що з перших днів повномасштабної війни Росії проти України бібліотеки збирають всю інформацію, що стосується даної теми, систематизують та укладають збірники і випуски як для науковців, істориків, так і для пересічних читачів, а також для прийдешніх користувачів бібліотечних установ, які будуть цікавитись даною тематикою.

За можливості, майже всі бібліотеки України надають перелік офіційних джерел інформації, повідомляють про дотримання інформаційної безпеки, знайомлять з новими законодавчими документами й роз’ясненнями до них, інформують про наявні сховища та укриття. При цьому бібліотечні установи надають вільний доступ до інформаційних ресурсів, що дозволяє громадянам отримувати вчасно і у повній мірі необхідну інформацію.
До накопичення та створення відповідних баз даних щодо подій під час російсько-української війни підключилася і Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. Зокрема, Центр досліджень соціальних комунікацій НБУВ у своїх інформаційно-аналітичних виданнях, серед яких «Україна: події, факти, коментарі», «Україна у відгуках зарубіжної преси», «Вимушені переселенці: стан, проблеми, перспективи», інформує про нові законодавчі ініціативи під час війни органів влади, про економічну ситуацію держави у цей складний період, про соціальне становище та заходи щодо підтримки громадян під час воєнного стану, допомогу переміщеним особам.
Фахівці Національної історичної бібліотеки України вже створили низку вебліографій – спеціальних випусків за матеріалами ЗМІ. Значний масив матеріалів «Події війни у висвітленні ЗМІ» у хронологічному порядку надає свідчення людей з різних регіонів. Проєкт НІБУ «Міста і села України. Втрати військового часу» в оперативному порядку відображає інформацію мережевих ресурсів про руйнування та пошкодження об’єктів культурної спадщини
у різних регіонах України.

Колекцію документів «Військова хроніка» для майбутньої Національної цифрової бібліотеки України та власної електронної бібліотеки «Дніпропетровщина в період російсько-української війни» з початку повномасштабного наступу створює Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія.
Хроніку військових подій у власному регіоні веде Сумська обласна універсальна наукова бібліотека.

При цьому, всі бібліотеки України стежать за якістю наданої інформації, подаючи новини лише з перевірених та достовірних джерел, що особливо актуально під час зростання ворожих фейкових новин з метою деморалізації й залякування українського населення.
Щодня від початку повномасштабної війни фахівці Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого надають актуальну та перевірену інформацію, інструкції та рекомендації щодо захисту громадян, списки офіційних джерел, а також списки телеграм-каналів, які поширюють дезінформацію. На сторінках блогу бібліотеки започатковано цикл публікацій «Ми сильні! Вартуємо інформаційний простір».
Одеська національна наукова бібліотека з перших днів повномасштабної російсько-української війни, крім підготовки інформаційних матеріалів щодо відповідних подій, веде роботу
з підвищення рівня медіаграмотності.
Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека створює добірку корисних матеріалів щодо допомоги громадянам у воєнний час, пропонуючи перевірені джерела інформації.
Важливо, що до збору інформації про повномасштабну російсько-українську війну долучаються й зарубіжні бібліотеки.
З лютого 2022 року почала збирати онлайн-матеріали про війну в Україні Національна бібліотека Фінляндії. З цією метою, бібліотека дає можливість користувачам самостійно завантажувати матеріали до онлайн-архіву. Матеріали до колекції можуть бути представлені будь-якою мовою.
Національна бібліотека Франції також розпочала збір інформації про повномасштабну російсько-українську війну з перших її днів. Колекція активно наповнюється завдяки участі користувачів. Надсилати можна будь-який тип документу та з будь-якого джерела — як державних органів, так і різних асоціацій чи просто активістів. Тобто, колекція БНФ має на меті якнайширше представити картину для вивчення російсько-української війни.

Тож можна зробити висновок, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, бібліотечні інституції активно долучились до збору відповідної інформації; створили роз’яснювальну базу щодо негативних впливів фейкових новин для широкого й об’єктивного висвітлення подій; надають необхідну інформацію широким верствам населення через безкоштовний доступ до інтернету; допомагають в розповсюдженні інформації про укриття та інші важливі для життєдіяльності населення під час воєнних дій новини. А зарубіжні бібліотеки до наповнення інформаційного контенту залучають ще й активну частину населення.

UDC 027.081:[004.738.5:025.2]

Svitlana Spirina,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-8962-0550,
Junior Researcher,
Department Information Resources Service,
National Law Library,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: piligrim1715@ukr.net

COLLECTION OF INFORMATION AND ASSISTANCE OF LIBRARY INSTITUTIONS TO THE POPULATION IN COVERING OBJECTIVE EVENTS DURING THE FULL-SCALE RUSSIAN-UKRAINIAN WAR

The activities of the largest scientific libraries of Ukraine and foreign libraries regarding the collection of information about Russia's full-scale war in Ukraine, the fight against fake news, and explanatory work for the population of legislative norms during martial law were considered.
Keywords: webliographies, sources of information, fake news, Russian-Ukrainian war, network resources, information security, media literacy.