ТРАНСФОРМАЦІЯ АВТОРСТВА ВІД ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ ДО МЕРЕЖІ
Заявник | Чібалашвілі Асматі Олександрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 9. Музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення: до 100-річчя журналу «Музика» |
Назва доповіді | ТРАНСФОРМАЦІЯ АВТОРСТВА ВІД ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ ДО МЕРЕЖІ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК: 7.6:[347.78+004.738.5]
Чібалашвілі Асматі Олександрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1001-4273,
кандидатка мистецтвознавства, старша дослідниця,
заступниця директора з наукової роботи,
Інститут проблем сучасного мистецтва,
Національна академія мистецтв України,
Київ, Україна
е-mail: Asmati@ukr.net
ТРАНСФОРМАЦІЯ АВТОРСТВА ВІД ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ ДО МЕРЕЖІ
Розглянуто трансформацію моделі авторства від індивідуальної до колективної. Під впливом цифрових технологій відбулась демократизація творчості, що сприяла активізації ролі аудиторії в процесі творення мережевих мистецьких проєктів.
Ключові слова: мистецтво, автор, інтерактивність, співавторство, цифрові технології, мережевий мистецький твір.
З середини ХХ століття модель індивідуального авторства в мистецтві зазнала трансформаційного зсуву. Критично переглядаючи традиційні уявлення про автора та його роль у творчому процесі Ролан Барт та Мішель Фуко здійснили значний внесок у розуміння зазначеного процесу. Так, Ролан Барт наголошував, що справжнє значення тексту виникає через активну роль читача або глядача, який інтерпретує текст, проте автор фактично втрачає контроль над інтерпретацією власного твору. На думку Мішеля Фуко авторство
є складною мережею взаємодії між текстом, автором і читачем, що може змінюватись залежно від контексту. Таким чином, акцент пересувається з індивідуальності автора на активну роль аудиторії у процесі створення та/або інтерпретації твору.
Зазначене сприяло формуванню моделі колективного авторства, що сформувалась як актуальний спосіб художнього вираження. Ця тенденція кидає виклик усталеним уявленням про авторство, спонукає до переосмислення механізмів мистецької творчості.
У музичному мистецтві паростки зазначеної тенденції вбачаємо у перформативних експериментах Джона Кейджа, а також у варіабельності певних елементів музичної тканини, реалізованої в рамках техніки алеаторика (твори П. Булеза, Дж. Кейджа, К. Штокгаузена та інших). Ключовим в контексті досліджуваної теми вважаємо співтворчість виконавця, а також фактор випадковості, характерний для цієї техніки. Зазначене вносить унікальність
та неповторність у кінцевий результат виконання твору, що також
є характерним для колективних проєктів.
Розвиток цифрових технологій і поширення платформ соціальних медіа демократизували мистецьку співпрацю та дозволили аудиторії брати активну участь в реалізації мистецьких проєктів. Митці отримали можливість взаємодіяти з глобальною аудиторією, долати географічні кордони та сприяти змістовній взаємодії в режимі реального часу. Демократизація творчих інструментів і платформ дозволила широкій аудиторії брати участь
у колективних мистецьких проєктах, що призвело до подальшої трансформації моделей авторства. Таким чином, функція автора делегується не лише виконавцю, а й аудиторії.
За схожим принципом діють мережеві web-арт проєкти, в рамках яких інтернет-користувач є співавтором проєкту. Подібна колаборація різних осіб або груп, на думку Льва Мановича, є одним з актуальних моделей авторства для культури нових медіа. Прикладом подібної співпраці є мережевий проєкт «Global Mix» (globalmix.studiomch.art.pl) – інтернет-платформа на якій всі користувачі можуть додати власний внесок (твір тривалістю від однієї секунди до трьох хвилин) у «колективний» твір, необмежений у часі. Автором платформи є польський митець і композитор Марек Холоневский.
Наступний проєкт колективного музичного проєкту Wiki-piano.net для фортепіано соло, інтернету та відео, який триває вже більше п’яти років. Автор проєкту Олександр Шуберт, проте автором самого інтерактивного твору виступає інтернет-спільнота. «Композиція позначена як інтернет-сторінка Wiki, яку можна редагувати, і вона піддається постійним змінам і коливанням. Зайшовши на сайт wiki-piano.net, кожен може побачити поточний стан твору та внести зміни. Вебсайт дозволяє відвідувачу розміщувати медіаконтент, коментарі, аудіо та зображення у творі, а також традиційне редагування партитури» (https://wiki-piano.net/). Таким чином, партитурою цього твору є його вебсайт. Виконання твору відбувається у його поточному стані, завдяки чому кожне його виконання є неповторним.
Колективне авторство є однією зі знакових тенденцій сучасного мистецтва, зумовленою взаємопов’язаністю цифрової епохи та прагненням до більш інклюзивних та активних творчих процесів. Як показано на прикладі вищезгаданих мистецьких проєктів, ця тенденція кидає виклик традиційним ієрархіям, переосмислює механізми творчості і запрошує людей до активної співпраці. На нашу думку, віртуальні платформи для спільної творчості отримають широку популярність надалі як майданчики для спільної творчості та обміну ідеями, що сприятиме створенню міждисциплінарних проєктів та об’єднанню різних підходів та методів. Такі фактори, як глобальні web-спільноти з технологіями розширеної та віртуальної реальності, а також можливості штучного інтелекту можуть посилити зазначену тенденцію та транспонувати творчий процес у віртуальні простори.
UDC: 7.6:[347.78+004.738.5]
Asmati Chibalashvili,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-1001-4273,
Candidate of Art Studies (PhD), Senior Researcher,
Deputy Director of Scientific Affairs,
Modern Art Research Institute,
National Academy of Arts of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: Asmati@ukr.net
TRANSFORMATION OF THE AUTHORSHIP FROM
THE INDIVIDUAL TO THE NETWORK
The text examines the transformation of the model of authorship from individual to collective. Under the influence of digital technologies, the democratization of creativity took place, which contributed to the activation of the role of the audience in the process of creating network art projects.
Keywords: art, author, interactivity, co-authorship, digital technologies, network artwork.
Ми в соціальних мережах