Часопис "Бібліологічні вісті": тематичний аспект

ЗаявникШульженко Світлана Олексіївна (Україна )
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 5. Українська книгознавча періодика: до 100-річчя журналу «Бібліологічні вісті»
Назва доповідіЧасопис "Бібліологічні вісті": тематичний аспект
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027,54(477-25)НБУВ:[02-047,44](051)

Шульженко Світлана Олексіївна,
ORCID https://0000-0002-4830-536Х,
молодший науковий співробітник,
відділ теорії та історії бібліотечної справи,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
м. Київ, Україна
e-mail: svetlanadoogee9@gmail.com

ЧАСОПИС «БІБЛІОЛОГІЧНІ ВІСТІ»: ТЕМАТИЧНИЙ АСПЕКТ

Здійснено аналізування тематики часопису «Бібліологічні вісті». Розглянуто зміст видання, підкреслено його актуальність і значущість для сучасної книгознавчої науки.
Ключові слова: «Бібліологічні вісті», часопис, книгознавство, бібліотекознавство, бібліотечна справа, бібліографія, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського.

У фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі НБУВ) зберігається кілька примірників журналу «Бібліологічні вісті», який видавав Український науковий інститут книгознавства (далі УНІК) з 1923 по 1930 рр. Багато його статей і досі мають наукову цінність, є достовірним джерелом з історії українського книгознавства, бібліотечної справи, бібліографії. Редакторами «Бібліологічних вістей» до кінця 1927 р. були, як відомо, Ю. Меженко (директор УНІК), М. Іванченко, Я. Стешенко, а з 1928 р. – Ю. Меженко, С. Кондра, Т. Алексєєв.
Ксерокопії перших двох, ще машинописних, номерів журналу за 1923 р. зберігаються у відділі стародруків та рідкісних видань НБУВ у корпусі по вул. Володимирській, 62. Номери журналу, починаючи з третього, є у кількох структурних підрозділах НБУВ: Інституті рукопису, відділах стародруків та рідкісних видань, науково-бібліографічної інформації, теорії та історії бібліотечної справи, організації та обслуговування основним фондом, у меморіальних колекціях С. Маслова, П. Попова та ін. Усього вийшло 25 номерів у 21 випусках. Останній номер видання (№ 4 (25) за 1930 р.) вийшов на початку 1931 р.
У 1923 р. на перших сторінках «Бібліологічних вістей» анонсовані публікації з історії книги, поліграфічної промисловості, книжкової торгівлі, бібліографії, бібліотекознавства. З часом програма часопису коригувалася, почали друкувати статті та інформації з питань теоретичного й прикладного книгознавства: теорії книгознавства, біографії, історії книги, книжкової справи (видавничої, друкарської, книгарської); рецензії, хроніку бібліологічного життя України, СРСР і зарубіжжя; з бібліотекознавства (теорія, історія та сучасний стан бібліотек і бібліотечної справи), бібліофілії, мистецтва книги. У подальші роки на сторінках журналу друкувалися наукові дослідження з бібліографії, проблем бібліотек, обслуговування читачів, бібліопсихології, музейної справи, виставкової діяльності, журналістики, архівознавства, а також некрологи.
Упродовж восьми років на сторінках «Бібліологічних вістей» було опубліковано праці понад 160 авторів. Найактивніше публікувалися: І. Айзеншток, Т. Алексєєв, Д. Балика, В. Барвінок, Л. Биковський, Н. Біркіна, С. Боровий, М. Возняк, Е. Голлербах, В. Дорошенко, Й. Залевський, А. Іванова-Артюхова, М. Іванченко, В. Ігнатієнко, П. Клименко, В. Козловський, Б. Комаров, С. Кондра, І. Крип’якевич, М. Макаренко, С. Маслов, Я. Маяковський, Ю. Меженко, Ю. Михайлів, С. Пастернак, П. Попов, М. Русинов, Я. Стешенко, Л. Хавкіна, Д. Чукин. Усього опубліковано понад 200 статей, не враховуючи рецензій, оглядів, хронікальних заміток.
За тематикою найбільше публікацій присвячено українським бібліотекам, насамперед Всенародній бібліотеці України (нині – НБУВ), професійним товариствам, об’єднанням, асоціаціям, зокрема української еміграції, а також бібліотекам діаспори; діяльності УНІК; інформації про фахові з’їзди, конференції, наради, про іноземні бібліотеки, журнали, видавництва. У багатьох номерах журналу містилися огляди книжкових виставок, рецензії, переважно на іноземні видання; біографічні статті (як некрологи, так і про ювілеї). Чільне місце посідали матеріали щодо бібліотек для дітей та дитячих книжок. Чимало публікацій присвячено бібліофільству, мистецтву книги, доробку художників-графіків. У журналі надруковано постанови й розпорядження органів управління книжковою галуззю; статті з питань авторського права, а також про діяльність Книжкової палати, фахових зарубіжних установ, зокрема організацій Західної України.
Деякі номери журналу були тематичними, присвяченими певним подіям. Наприклад, журнал № 1–3 за 1924 р. приурочено до 350-річного ювілею українського книговидання; № 3 за 1926 р. присвячений видатному художнику-графіку Георгію Нарбуту; № 3 за 1927 р. – відомому письменнику М. Гоголю.
Окремий блок публікацій «Бібліологічних вістей» пов’язаний з бібліотечною справою та бібліотекознавством. Серед теоретичних бібліотекознавчих праць – статті Ю. Меженка «Чи потрібні інвентарі в бібліотеках універсального типу?» (1923, № 4), «Перспективи розвитку великих та наукових бібліотек на Україні» (1926, № 2), дві ґрунтовні статті С. Борового «Наукова бібліотека в сучасних умовах» (1930, № 1, 2).
У часописі були постійні рубрики: «Miscellanea», де друкувалися невеликі за обсягом статті з історії стародруків, друкарської справи, преси, замітки про рукописи, екслібриси; «Рецензії. Огляди» – рецензії на вітчизняні й зарубіжні книги з питань бібліотечної справи, бібліографії, книгознавства, мистецтва книги. У 1929–1930 рр. була підрубрика «По закордонних часописах»; рубрика «Personalia» вміщувала некрологи відомих діячів книги; у рубриці «Хроніка» інформували читачів про важливі події в галузі видавничої та бібліотечної справи, бібліографії, мистецтва книги. Також були підрубрики «Бібліологія», «Бібліографія», «Бібліотекознавство», «Видавнича справа», «Друкарство», «Мистецтво книжки», «Бібліофілія», «Varia». У журналі № 1 за 1928 р. редакція запропонувала читачам надавати для підрубрики «Desiderata» свої оголошення про обмін або продаж необхідної літератури.
Гортаючи сторінки «Бібліологічних вістей», можна побачити позначки олівцем (щось підкреслено, десь стоять галочки). З цього зокрема можна зробити висновок, що журнал користувався попитом у читачів. Його продукція і досі не втратила значущості для сучасної книгознавчої науки. «Бібліологічні вісті» – важливий складник духовної культури, джерело інформації, що сприяє поширенню знань, культури, освіти. Зміст цього видання свідчить про потужні духовні сили українського народу, високий рівень інтелектуальної думки, що дедалі більше заявляла про власну своєрідність, і підтримувалася європейськими творчими силами.

UDC
Svitlana Shulzhenko,
Junior Researcher,
Department of Theory and History of Library Science,
Institute of Library Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: svetlanadoogee9@gmail.com

JOURNAL «BIBLIOLOGICHNI VISTI»:
THEMATIC ASPECT

The analysis of the journal «Bibliologichni Visti» was carried out. The subjects and content of the publication are revealed, its relevance and significance for modern book science are emphasized.
Keywords: «Bibliologichni Visti», journal, book studies, library studies, library work, bibliography, V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine.